Skocz do zawartości

30 czerwca 1961r. dziwny obiekt nad Warszawą.


Rekomendowane odpowiedzi

Mam pytanie do Hermesa 1937 związane z datą wymienioną w tytule wątku. Wiem że posiadasz spore archiwum zdjęć, artykułów, wycinków prasowych związanych z astronomią i astronautyką, bo nie raz je tu prezentowałeś. Czy masz może wycinki z gazet, lub sam obserwowałeś dziwny obiekt nad Warszawą tego dnia, jaki opisano w notce prasowej Expresu Wieczornego? Podobno był widoczny więcej niż 3 godziny przez tysiące warszawiaków (nawet ponad 8 godzin) co ciekawe mowa jest o obserwatorium które go być może sfotografowało. Wolno przemieszczał się na wysokości niedostępnej dla uwczesnych MIGów które usiłowały go dopaśc. Ciekaw jestem czy go zidentyfikowano.

Napisałem do Ciebie wewnętrzną pocztą, ale chyba tam nie zaglądasz.

obiekt-nad-stolicą.jpg

Edytowane przez lemarc
  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Mam pytanie do Hermesa 1937 związane z datą wymienioną w tytule wątku. Wiem że posiadasz spore archiwum zdjęć, artykułów, wycinków prasowych związanych z astronomią i astronautyką, bo nie raz je tu prezentowałeś. Czy masz może wycinki z gazet, lub sam obserwowałeś dziwny obiekt nad Warszawą tego dnia, jaki opisano w notce prasowej Expresu Wieczornego?

(...)

Napisałem do Ciebie wewnętrzną pocztą, ale chyba tam nie zaglądasz.

 

PW wczoraj otrzymałem i przepraszam, że od razu nie odpowiedziałem, ale nie chciałem odpowiadać, ze jeszcze nic nie znalazłem... A ze względów osobistych (zdrowotnych) od pewnego czasu muszę bardzo ograniczyć wszelkie swoje prace...

 

Skoro zostałem wezwany "do tablicy", tu odpisuję:

 

Miałem okazję kiedyś dwukrotnie oglądać obiekty, które przez wielu były identyfikowane z UFO i od razu powiem - nie chodzi o słynny bolid nad Warszawą z 20.08.1979 (obserwował to m. in. Janusz Wiland).

Ten drugi raz - połowa lat 70 ub. wieku, kiedy w Pawilonie Obserwacyjnym PTMA widzieliśmy jasny obiekt widoczny na jasnym niebie. Ponieważ obserwowaliśmy przez nasz teleskop TN-350, więc identyfikacja była prosta - balon (prawdopodobnie meteorologiczny) z widoczną podczepioną sondą. Widzieliśmy go do momentu, kiedy jeden z obserwatorów mało nie spadł z drabiny przy teleskopie, wydając donośny okrzyk: "pękł !!".

 

Ten pierwszy raz to początek lat 60, ale czy to było akurat 30 czerwca 1961 roku ? Musiał bym przejrzeć zawartość co najmniej kilkunastu pudeł, zawierających do nawet do 300 dokumentów i pism każde... (teraz to mało prawdopodobne). Może wśród najstarszych gazet - nie wykluczam - że mam tę gazetę.

Jeszcze w tyn roku miałem w ręku swoje rysunki, które robiłem temu latającemu obiektowi, oglądając go przez lornetkę (o powiększeniu 10x lub więcej). A obiekt był niesymetryczny i zmieniał wygląd w czasie.

Obejrzałem też stronę www podaną mi przez Lemarca, a z opisami obserwacji zacytowanymi przez autora tego wątku (A. Miazgę). Nie będę tu przytaczał tych opisów. Ale kiedy przeczytałem, że ten autor jest współpracownikiem znanego w Polsce UFO-loga (nazwę go X), który wystąpił kiedyś w TV, pokazując zdjęcia UFO, zaćmienie Słońca (lub Księżyca) jako obraz UFO, a nawet zakrzywienia przestrzeni nad ulicami Warszawy (oczywiście wywołane przez UFO), to mam wątpliwości do wniosków tego autora, że to, co widział 30 czerwca, to na pewno UFO (dziwny zbieg okoliczności ta data: 30 czerwca; a co było w 1908 roku ?). Dodam, że mam to nagranie telewizyjne - z takim zdaniem pana X, kiedy zapytany na początku audycji o UFO i o tym, że astronomowie na ogół nie wierzą w UFO, odpowiedział: "to pan z kiepskimi astronomami rozmawia"...

 

Jak coś znajdę w swoich zbiorach, to dam znać...

Edytowane przez Hermes1937
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

oto krótki fragment (a dokładniej dwa fragmenty) wspomnianej przeze mnie audycji o UFO.

Najpierw uwaga gościa audycji o wiedzy astronomów (dodam, że wtedy byli to astronomowie z CAMKu w Warszawie !), a potem - komentarz do zdjęcia, które pokazuję tak, jak pokazała telewizja.

 

post-14903-0-61848000-1341085974_thumb.jpg

 

W drugiej części nagrania najpierw jest mowa m.in. o śladach, jakie zostawiają gwiazdy przy dłuższej ekspozycji (proszę uważnie posłuchać o równoległości śladów na całym zdjęciu !), a potem o zakrzywieniu przestrzeni w pobliżu budynku. :Boink:

 

(Nagranie było dostępne do poniedziałku wieczorem)

 

Więcej nic nie dodaję...

Edytowane przez Hermes1937
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Faktem jest że pomiędzy ludźmi zajmującymi się analizowaniem zjawisk typu UFO trafiają się osobnicy delikatnie mówiąc dziwni, a najczęściej niedouczeni, sam niedawno otarłem sie o osobnika wyjątkowo negatywnego jak na to środowisko, ale nie chciałbym żebyśmy się rozpraszali, skupmy się raczej na meritum i tu liczę wyłącznie na głos Hermesa i jego archiwum.

Edytowane przez lemarc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

oto krótki fragment (a dokładniej dwa fragmenty) wspomnianej przeze mnie audycji o UFO.

Najpierw uwaga gościa audycji o wiedzy astronomów (dodam, że wtedy byli to astronomowie z CAMKu w Warszawie !), a potem - komentarz do zdjęcia, które pokazuję tak, jak pokazała telewizja.

 

UFO.jpg

 

W drugiej części nagrania najpierw jest mowa m.in. o śladach, jakie zostawiają gwiazdy przy dłuższej ekspozycji (proszę uważnie posłuchać o równoległości śladów na całym zdjęciu !), a potem o zakrzywieniu przestrzeni w pobliżu budynku. :Boink:

 

http://members.chello.pl/r.fangor/ufo.mp3

(Nagranie będzie dostępne kilka dni)

 

Więcej nic nie dodaję...

 

To chyba nie to zdjęcie. Lub ktoś podmienił na "wariata". Brak na nim jakichkolwiek śladów zostawianych przez gwiazdy.

Tak samo ten "obiekt" na środku. Można to wziąć za spodek, tymczasem w nagraniu nie ma o nim ani słowa.

Pomijając spostrzegawczość... ufo-zanieczyszczenia optyki... - czy ktoś może być tak głupi żeby tego nie widzieć?

Coś z tym zdjęciem nie gra

Edytowane przez toba94
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To chyba nie to zdjęcie. Lub ktoś podmienił na "wariata". Brak na nim jakichkolwiek śladów zostawianych przez gwiazdy.

Tak samo ten "obiekt" na środku. Można to wziąć za spodek, tymczasem w nagraniu nie ma o nim ani słowa.

Pomijając spostrzegawczość... ufo-zanieczyszczenia optyki... - czy ktoś może być tak głupi żeby tego nie widzieć?

Coś z tym zdjęciem nie gra

 

Widzę, że "toba94" nie wierzy w podane przeze mnie nagranie audio i zdjęcie (zrzut ekranu) z tej audycji. Zapewne nie ma też doświadczeń z fotografowaniem na slajdach ORWO, zwłaszcza w nocy... I nie ma tu z mojej strony pomyłki, ani tez nie pokazałem niewłaściwego - do przedstawionego wcześniej fragmentu audio - zdjęcia.

Dodam, że prawie wszystkie zdjęcia pokazane przez gościa tej audycji były podobnej jakości, niemal wszystkie w nocy, a X często usprawiedliwiał ich jakość, mówiąc: "Wprawdzie tu niewiele widać, ale tam, za zdjęciu, na pewno jest UFO"...

W tej sytuacji, chociaż mam teraz inne zajęcie, zdecydowałem się sięgnąć do nagrania tej audycji na VHS z 1995 roku i pokazałem krótki fragment dotyczący tego zdjęcia i jego opisu - cała audycja trwała ok. 27 minut..

 

Gość audycji pokazuje zdkjęcie wykonane podczas częściowego zaćmienia Księżyca i mówi, że wykonane podczas zaćmienia Słońca i dlatego jest tak ciemno, a jakiś refleks na zdjęciu (może od jasnego Księżyca) - to najprawdopodobniej UFO, które zobaczyliśmy, bo było dość ciemno...

Jest też opowiedziana przez X historia pewnego leśnika, który 60 lat temu został złapany przez UFO i "przyczepiony" pod UFO latał na wysokości nad Bałtykiem i widział krążowniki amerykańskie na Bałtyku... :o

Edytowane przez Hermes1937
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To trochę offtopic za co przepraszam z góry ale lubię sobie czasem pofilozofować :szczerbaty:

 

Daleko mi zarówno do bezkrytycznego negowania czy w drugą stronę - łatwowierności z jaką niektórzy

traktują doniesienia o UFO ponieważ świadczy to niezależnie od trybu) o niewiedzy, głupocie czy spłycaniu zagadnienia.

Chcę tylko napisać że po przeczytaniu wielu materiałów na ten temat doszedłem do wniosku, że należy dość ostrożnie podchodzić zarówno do

"pozytywnych" relacji o spotkaniach z niezidentyfikowanymi obiektami - ale też z taką samą ostrożnością (pobłażliwością) należy traktować wszelkie

prześmiewcze teorie "wyjaśniające" te zjawiska w kategoriach najczęściej "złudzenia", "balony", "Wenus" itp.

 

Cała temat UFO ma wydźwięk trochę dziwny i nietaturalny i wcale nie chodzi mi o "nadprzyrodzoność zjawiska :szczerbaty:

Projekt Bluebook, w który rząd USA utopił sporo kasy nie powstał bez powodu a musiał być to już dość mocny powód.

Wydaje się że powstał niepotrzebnie ponieważ te "manifestacje" teoretycznie (i czasami bardzo praktycznie ;)

były znakomitą przykrywką dla testowania nowych technologii wojskowych, szczególnie w czasach żelaznej kurtyny.

 

W kontekście nauki badanie tych zjawisk stoi poza możliwościami fizyków czy astronomów ponieważ i na naszym podwórku i poza nim

prowadzenie badań naukowych opiera się na realizacji zaplanowanych projektów, uzyskiwaniu finansowania poprzez instytucje non-profit,

instytucje państwowe (granty), lub finansowanie przez sektory gospodarki które oczekują wymiernych (czyt. finansowych) efektów badań.

W dodatku tzw. nazwy własne ;) (np.little green man) znakomicie wpisują się w przyjętą przez polityków i naukowców teorię o odrzucaniu

z góry wszelkich doniesień na ten temat. Stawianie tych i wielu innych zagadnień (również czysto fizycznych i dowodliwych-najczęściej jednak

do tzw. ogarnięcia dla wąskich grup specjalistów) poza nawiasem nauki popularnej jest jedną z cech systemów politycznych czy religijnych w jakich żyjemy.

Gdybym był decydentem czy arcybiskupem z równym niepokojem ale też i równą energią starałbym się dyskredytować wszelkie dane mogące

rozchwiać istniejące struktury społeczne czy polityczne. Przypomniała mi się fala samobójstw jakie dotknęły świat po ogłoszeniu przez Darwina

wyników prac na temat ewolucji naturalnej kiedy wszelkie (bardzo precyzyjne) przypisy kiedy to Adam i Ewa uruchomili kreację ludzkości

okazały się niewiele warte. Oczywiście żyjemy w innych czasach, ale...

 

Trudno ustalić dokładnie ile w tym morzu szarlataństwa, oszust, zwykłych spreparowanych materiałów, schizofrenicznych emanacji jaźni i tym

podobnych jest spraw, które są rzeczywiście niewytłumaczalne a przynajmniej niewytłumaczalne w kontekście naszej (bardzo ograniczonej)

wiedzy o wszechświecie i zasadach w nim panujących. Badźmy więc czujni i otwarci i na wszelki wypadek zostawmy w spiżarni kilka zielonych

galaretek owocowych o smaku kiwi - goście mogą już jechać :astronom:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no trochę w żarcie :P

ale przyznasz że bardzo ciekawy i rozległy temat :)

 

Mógłby być również temat: czy jest jakieś życie pozaziemskie... to już bardziej realne

albo chociaż: dziwne zjawiska :)

Edytowane przez SEBOS
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Produkty rozwiniętych cywilizacji nie będą dla nas różniły sie od magii" (...cytat)

 

Wystarczy jedna zapalniczka , wehikuł czasu i juz w neolicie jesteś największym bogiem.

 

To trochę offtopic za co przepraszam z góry ale lubię sobie czasem <b> pofilozofować </b> :szczerbaty:

 

...też sobie pozwoliłem.

 

Andrzej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sp3uca - fajny cytat :)

Skoro ten temat jest już skończony to na koniec dodam że jednak fajnie by było gdyby na forum powstał dział o czymś bardziej NADZWYCZAJNYM i ZUPEŁNIE NIEREALNYM jak dla niektórych :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

fajnie by było gdyby na forum powstał dział o czymś bardziej NADZWYCZAJNYM i ZUPEŁNIE NIEREALNYM jak dla niektórych :)[/b]

 

Z biegiem lat z nabieraniem doświadczenia będziesz w stanie wyjaśnić i zweryfikować 95% wszelkich takich bzdurnych informacji.

Pozostałe 4% wyjaśnisz w istniejacyh juz na forum wątkach przy pomocy kolegów.

No a ten 1% to właśnie ta "magia" o której pisałem. Trzeba poczekać na rozwój nauki.

 

Andrzej

ps. Wątek o "UFO" to byłaby dopiero masakra. Nawiędzeńcy z wszczepionymi chipami i ci rozmawiający z Veganami... :ha: Znów zacytuję "300"'tu : "Tu jest NAUKA !!!" :yes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przede wszystkim - Express Wieczorny to, zdaje się, ówczesny odpowiednik Super Expressu i Faktu - warto brać na to poprawkę.

I to cię przekonuje do przypuszczeń że historię zmyślono, wmawiając warszawiakom publicznie że widzieli na masową skalę coś czego nie było? Znana jest wypowiedź conajmniej dwóch świadków którzy podają pewne szczegóły po latach. To jest właśnie tego typu historia, ten "magiczny" 1%,

Edytowane przez lemarc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.