Skocz do zawartości

Guiding - pytania


Nocny Marek

Rekomendowane odpowiedzi

Pytania (proszę o odpowiedzi) dążę do guidowania MT-800 za pomocą SW80/400 na HEQ5 PRO i webcam oraz Celestron 150/750 na Meade LXD75 tez z SW80/400+webcam :

 

1. Czy tuba guidująca (np. SW 80/400) położona na barana tuby głównej musi "patrzeć w to samo miejsce co tuba główna (np. fotografuje M13 i czy w guiderze też ma być ta M13)?

 

2. Czy faktycznie jest tak, że ogniskowa tuby guidującej ma mieć conajmniej 25% ogniskowej tuby głównej?

 

3. Jaki program jest najlepszy do guidngu? Bo dotychczas coś tam próbowałem z MaximDL, ostatni jednak trohę testowałem (na sucho) PHD i MetaGuide (bardziej mi się podobają od Maxima, najbardziej MetaGuide). Coś tam, że PHD śledzi subpiksele i ta funkcja jest najlepsza...Jak to jest?

 

Napiszę kolejne pytania ale w tej chwili ich nie pamiętam :D.

Edytowane przez kosmitek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Czy tuba guidująca (np. SW 80/400) położona na barana tuby głównej musi "patrzeć w to samo miejsce co tuba główna (np. fotografuje M13 i czy w guiderze też ma być ta M13)?

Musi patrzeć mniej więcej na podobną deklinację co obiekt.

 

2. Czy faktycznie jest tak, że ogniskowa tuby guidującej ma mieć conajmniej 25% ogniskowej tuby głównej?

Tak mi mówiono :-) ale znam osobę, która guidowała MT800 via MTO (1000mm) na EM200.

 

3. Jaki program jest najlepszy do guidngu? Bo dotychczas coś tam próbowałem z MaximDL, ostatni jednak trohę testowałem (na sucho) PHD i MetaGuide (bardziej mi się podobają od Maxima, najbardziej MetaGuide). Coś tam, że PHD śledzi subpiksele i ta funkcja jest najlepsza...Jak to jest?

Ja używałem PHD a teraz używam Maxima... który jest lepszy? wydaje mi się, że większa kontrola jest w Maximie i może to subiektywne odczucie... ale fajnie mieć wszystko w jednym programie :-D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje za odpowiedzi, może ktoś inny ma jakieś swoje dodatkowe przemyślenia/doświadczenia? Nasuwa mi się następne pytanie:

 

dużo osób robi guiding na SW80/400 ale skoro tak ważna jest osiowość tego zestawu (tubka plus kamerka guidująca) oraz to żeby płaszczyzna matrycy była prostopadła do osi optycznej to przecież wyciąg w tym SW80/400 ma duże luzy, jak to rozwiązujecie?

 

Czy jak się podłącza kamerkę guidującą (webcam) to czy trzeba usuwać z niej obiektyw (do gołej matrycy)? Robiłem to (na sucho,w dzień) dzisiaj i był problem z ostrością. Poza tym bez okularu widać było tylko małej średnicy otwór, reszta to było wnętrze tubki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dużo osób robi guiding na SW80/400 ale skoro tak ważna jest osiowość tego zestawu (tubka plus kamerka guidująca) oraz to żeby płaszczyzna matrycy była prostopadła do osi optycznej to przecież wyciąg w tym SW80/400 ma duże luzy, jak to rozwiązujecie?

Ja u siebie dokręcam mocno śrubkę blokującą wyciąg. Gdy tego zapomnę zrobię to faktycznie przy zmiane położenia montażu wyciąg może pływać...

jak jest sztywno umocowany ten wyciąg to do guidingu się powinien nadać :-)

 

Jak chcesz tego uniknąć to zainwestuj w OAG'a... i problem ugięć zniknie (swoją drogą sam o tym myślę, ale to przy lepszym wyciągu)

 

Czy jak się podłącza kamerkę guidującą (webcam) to czy trzeba usuwać z niej obiektyw (do gołej matrycy)? Robiłem to (na sucho,w dzień) dzisiaj i był problem z ostrością. Poza tym bez okularu widać było tylko małej średnicy otwór, reszta to było wnętrze tubki.

Koniecznie musisz usunąć obiektyw - obiektywem jest teleskop i to on ogniskuje obraz na matrycy. Zamiast obiektywu mocujesz nosek 1.25" albo jeszcze lepiej jakby na gwint T2 się nakręcało. Żeby webcamerą wyostrzyć na 80/400 musisz mieć przedłużkę... ja mam ok 4cm i ostrzę przy końcu wysuwu.

 

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

1. Czy tuba guidująca (np. SW 80/400) położona na barana tuby głównej musi "patrzeć w to samo miejsce co tuba główna (np. fotografuje M13 i czy w guiderze też ma być ta M13)?

 

2. Czy faktycznie jest tak, że ogniskowa tuby guidującej ma mieć conajmniej 25% ogniskowej tuby głównej?

 

3. Jaki program jest najlepszy do guidngu? Bo dotychczas coś tam próbowałem z MaximDL, ostatni jednak trohę testowałem (na sucho) PHD i MetaGuide (bardziej mi się podobają od Maxima, najbardziej MetaGuide). Coś tam, że PHD śledzi subpiksele i ta funkcja jest najlepsza...Jak to jest?

 

 

 

1. powinno mniej więcej patrzeć w to samo miejsce, ale nie musi być super dokładnie. Ważniejsza jest bliskosć deklinacji od RA.

 

2. może być mniej. Ludzie spokojnie robią guideing SW200/1000 szukaczem, który ma tylko 180mm ogniskowej. Trzeba tylko parę parametrów w PHD pozmieniać i wszystko ładnie będzie działać.

 

3. Metaguide troche mniej możliwosci ma od PHD. Ten pierwszy jest trochę lepszy przy używaniu niezmodyfikowanych kamerek, ale np. nie potrafił mi zlikwidować backlashu w deklinacji i kalibracja się nie udawała. W PHD nie było z tym problemu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Im większa ogniskowa, czy np. ruchome lustro tym lepiej stosować OAG. W przypadku kontrowersyjnego i gnącego się Newtona OAG byłby dobry, tyle że do Newtona potrzebny jest ultra-krótki OAG (no chyba że zastosujesz korektor RCC - wtedy "średni" też zadziała).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolejne pytania. OAG czy tuba na barana? Jakie są zalety i wady każdego rozwiązania. Jakby Pav1007 się wypowiedział, bo akurat zmienia (z SW80 na OAG) to bym się bardzo ucieszył. Dlaczego taka decyzja?

Dopiero teraz zauważyłem.

 

zmieniłem z 750mm na 1000mm (Tuba, która się niestety lekko gnie) i miedzy innymi dlatego warunkuję tą zmianę (750mm prowadził genialnie bo zdecydowanie krótsza tuba), druga sprawa to odchudzenie setupu a trzecia to namowa Szymka_O :-))

 

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Mam pytanie odnośnie kamery guidującej. Szukam najtańszego ale zarazem skutecznego sprzętu CCD. Biorę pod uwagę przerobionego Philipsa webcam (ale niestety używa on 2 porty USB). A czy taki cyfrowy okular http://astrokrak.pl/kamery-ccd/1480-pc-okular-kamera-do-teleskopow-640x480-bresser.html nie nadawał by się do tuby guidującej SW80/400 (właśnie ją kupiłem i potrzebna tylko kamera)?

 

Drugie pytanie:

 

skoro kamera internetowa przerobiona Philips (taka od Mitka) potrzebuje dwa porty USB (jeden bezpośredni, drugi przez przejściówkę LPT->USB(do długich czasów)) to czy da się to zrealizować po przez rozdzielacz USB (w sensie w lapku jest podłączony rozdzielacz na dwa gniazda)?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odpuść sobie lepiej tyn wynalazek, już lepiej bawić się webcam'em. Nie wiem dokładnie, jak ten rozdzielacz będzie pracował. Jeśli podzieli prąd po równo na każdym gnieździe, to nie wiem, jak kamerka zadziała. Ogólnie najlepiej główny kabel podłączyć bezpośrednio, a ten LPT <-> USB może lecieć przez hub (na nim nie masz żadnego transferu, tylko sygnał na odpowiednim pinie, zresztą podobnie, jak w przypadku wężyka do Canona; EQDIR do HEQ5 też łączę czasem przez hub i działa).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odpuść sobie lepiej tyn wynalazek, już lepiej bawić się webcam'em. Nie wiem dokładnie, jak ten rozdzielacz będzie pracował. Jeśli podzieli prąd po równo na każdym gnieździe, to nie wiem, jak kamerka zadziała. Ogólnie najlepiej główny kabel podłączyć bezpośrednio, a ten LPT <-> USB może lecieć przez hub (na nim nie masz żadnego transferu, tylko sygnał na odpowiednim pinie, zresztą podobnie, jak w przypadku wężyka do Canona; EQDIR do HEQ5 też łączę czasem przez hub i działa).

 

No właśnie chodziło mi o hub (nazwałem go rozdzielaczem). Czyli mówisz,żeby nie tracić gniazd USB w lapku (bo mam 3) jeden kabel z webcama podpiąć do USB (czyli normalnie, zajmując jedno gniazdo lapka), a drugi (LPT z przejściówką na USB) podpiąć do huba (który ma np 4 gniazda USB), który zajmuje drugie z trzech gniazd USB w lapku? I pozostaje jeszcze jedno gniazdo USB w lapku oraz trzy z huba. Dobrze rozumiem?

Edytowane przez kosmitek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba, że masz aktywny hub, wtedy to bez znaczenia. Ogólnie z pasywnymi problem jest taki, że max. prąd (500 mA) jest dzielony na cztery porty, więc urządzenia, który mają zasilanie tylko z USB mogę nie ruszyć. Wszystko zależy od tego, ile obecnie tych portów używasz. Jeśli przez USB nie płynie zasilanie do urządzenia, tylko sygnały (np. wężyk spustowy, długie czasy, komendy do montażu), to raczej nie będzie problemu przy podpięciu do hub'a.

 

No właśnie chodziło mi o hub (nazwałem go rozdzielaczem). Czyli mówisz,żeby nie tracić gniazd USB w lapku (bo mam 3) jeden kabel z webcama podpiąć do USB (czyli normalnie, zajmując jedno gniazdo lapka), a drugi (LPT z przejściówką na USB) podpiąć do huba (który ma np 4 gniazda USB), który zajmuje drugie z trzech gniazd USB w lapku? I pozostaje jeszcze jedno gniazdo USB w lapku oraz trzy z huba. Dobrze rozumiem?

Może tak być. To które ci zostało możesz przeznaczyć do podłączenie aparatu/kamery do laptopa, a do huba wpiąć np. EQMOD.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Właśnie rozpatruję nową opcję guidingu. Mianowicie kamera przemysłowa Tayama (powszechnie używana w stacjach bolidowych, za swą wysoką czułość) na głowicy kulowej fotograficznej z obiektywem 5-100mm (2 stopnie pole widzenia przy 100mm). Na razie przeprowadziłem testy z obiektywem 25mm i softem Maxim - udało się uprowadzić 4 minutową klatkę, na garbie MT800 i HEQ 5 pro.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.