Skocz do zawartości

Słońce w H-α


*Wojtek*

Rekomendowane odpowiedzi

Łoł! Super, mi z reguły nie wychodzą zdjęcia z ogniskowej pow 2000mm, owszem trzaskam klatki ale po obróbce kiszka. Może nie trafiłem jeszcze na dobre warunki. Lubię takie zestawienie WL+Ha.
Fajnie byłoby się spotkać np. na OZMA, pogadać przy piwku, zrobić jakąś sesję słoneczną.
Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Łoł! Super, mi z reguły nie wychodzą zdjęcia z ogniskowej pow 2000mm, owszem trzaskam klatki ale po obróbce kiszka. Może nie trafiłem jeszcze na dobre warunki. Lubię takie zestawienie WL+Ha.

Fajnie byłoby się spotkać np. na OZMA, pogadać przy piwku, zrobić jakąś sesję słoneczną.

Pozdrawiam

 

U mnie też było słabo jeśli chodzi o seeing

Ale nagrałem jakieś 2500 klatek a potem poprosiłem PIPP żeby wybrał mi 300 najlepszych i je zestackowałem w Autostakkercie

Gdy wrzuciłem avika do Autostakkerta od razu to stack finalny to była kaszanka. Tak jakby Autostakkert nie za bardzo radził sobie z oceną jakości klatek.

Pod tym kątem PIPP na lepszy algorytm

 

Może kiedyś będzie okazja spotkać się na jakimś zlocie :) Akurat w tym terminie w tym roku będę na zlocie w Toruniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie do osób zaznajomionych dobrze z obróbką końcową zdjęć w PS lub innym tego typu programie

 

Mam czarno białe finalne zdjęcie, powiedzmy z protuberancją lub plamą.

Chciałbym nadać mu kolorystyką taką jak na dwóch przykładowych fotkach poniżej (czyli Słońce w kolorze żółto-pomarańczowym i czerwona protuberancja na czarnym lub czarno czerwonym tle)

Czy ktoś byłby w stanie doradzić jakie zabiegi trzeba wykonać żeby dojść do takiego efektu?

 

http://www.astrobin.com/166195/E/

http://www.astrobin.com/182408/G/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedy jeszcze bawiłem się w foto Słońca, to taki efekt osiągałem kontrasterem i White Balance w Corel PaintShop Pro X7. To nic innego jak koloryzowanie fotek, szukając najbardziej odpowiedniego koloru itp.

 

Muszę jeszcze popróbować, bo jakoś średnio mi wychodzi :(

 

EDIT:

 

A może ktoś się podejmie i spróbuje w ten sam sposób podkolorować moją fotkę a potem opisać jak to zrobił :D

Wrzucam w B/W

 

prot ka-crop.jpg

Edytowane przez Lukasz83
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja aplikuję krzywe RGB jak kol. Michael w swoim tutorialu: http://stargazerslounge.com/topic/242304-a-short-guide-to-my-solar-image-processing-from-raw-data-to-single-pane/

 

Czyli niebieska mocno w dół, zielona sigmoidalna, czerwona do góry (tu jeszcze obniżyłem jej ogon, żeby tła nie rozjaśniać zbytnio na czerwono):

 

krzywe.png

 

(Przykład w GIMPie).

Edytowane przez WielkiAtraktor
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja aplikuję krzywe RGB jak kol. Michael w swoim tutorialu: http://stargazerslounge.com/topic/242304-a-short-guide-to-my-solar-image-processing-from-raw-data-to-single-pane/

 

Czyli niebieska mocno w dół, zielona sigmoidalna, czerwona do góry (tu jeszcze obniżyłem jej ogon, żeby tła nie rozjaśniać zbytnio na czerwono):

 

attachicon.gifkrzywe.png

 

(Przykład w GIMPie).

 

Super ! Wiszę Ci kolejne piwo. W sumie nie wiem które to już więc kupię całą zgrzewkę ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdaje się, że wszyscy robimy prawie tak samo a różnice wynikają jedynie z upodobań. Ja dlanaprzykładu lubię "miękkie" potraktowanie materiału, tak jak poniższa mozaika z ubiegłej niedzieli. Ten weekend był kiespski w Niedwiadach i nawet nie spojrzałem oczami na Słońce. Jak widzicie obraz jest płaski i taki sobie. To mozaika z barlowa x2 - a więc wciąż poniżej 2 metrów ogniskowej

2015-07-05_pano.jpg

  • Lubię 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdaje się, że wszyscy robimy prawie tak samo a różnice wynikają jedynie z upodobań. Ja dlanaprzykładu lubię "miękkie" potraktowanie materiału, tak jak poniższa mozaika z ubiegłej niedzieli.

 

Fakt.

Wszystko zależy od warunków - jak się ma dobry materiał wyjściowy to "z automatu" wychodzi dobrze. Póki co to czasem udaje mi się coś wyciągnąć z 2,4 m. ale rzadko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szkoda, że u mnie nie było pogody. A ta plamka w WL po prawej to... jak dla mnie - gęba kosmity!
A z Torunia do Niedźwiad to godzinka autem, można na pół dnia wpaść ;) jakby co..
Pozdro Łukasz,

Edytowane przez Karol W.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś miałem zmiennej gęstości mleko na niebie + seeing od średniego do słabego, ale coś wyszło. Mały wyrzut z obszaru AR 2384. Refraktor 90 mm + etalon LS35, obróbka i wyrównanie w ImPPG, odstępy 30-sekundowe, na czas wyrzutu zmniejszone do 15 s, razem 1:11 h:

 

2b1b72f3-5bfe-4b74-95c2-16581c235a72.gif

  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogromny dzisiejszy wybuch. Mało kto na świecie dziś to widział i uchwycił, bo słońce jest niezwykle spokojne. U nas bardzo słaba widoczność i niestety wyszło ziarno. Zdjęcie zaliczono jako zdjęcie dnia w światowej grupie solarnej SOLARACTIVITY

sun1.jpg

zdjęcie dnia.jpg

Edytowane przez renims
  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.