Skocz do zawartości

Optymalny wybór


oedippus

Rekomendowane odpowiedzi

Odpowiedz na na pytanie dzikiego w sprawie problemów z Gso.

1. Są problemy z kolimacja - śróby od kolimacji lustra nie sa oznaczone w która stronę która podnosi lustro może zaawansowanemu niesprawi problemu ale początkującemu sprawia problem. To napisał jeden z użytkowników nie wymyśliłem tego.

2. Są problemy z montażem . Po złożeniu i obracaniu teleskopu nie które śróbki się rozkręcają.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odpowiedz na na pytanie dzikiego w sprawie problemów z Gso.

1. Są problemy z kolimacja - śróby od kolimacji lustra nie sa oznaczone w która stronę która podnosi lustro może zaawansowanemu niesprawi problemu ale początkującemu sprawia problem. To napisał jeden z użytkowników nie wymyśliłem tego.

 

A w Syncie są? :-) i wg Ciebie to problem? - sądzę, że nawet początkujący ogarnie to w mgnieniu oka :-)

 

Paweł

Edytowane przez Pav1007
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja czegoś nie rozumiem - raz piszesz o braku oznaczenia czy podnosimy/opuszczamy lustro a potem piszesz o szukaniu "jak ustawić lustro" - tak czy siak o kolimacji TRZEBA przeczytać i KAŻDY użytkownik teleskopu w systemie newtona będzie MUSIAŁ się z tematem zaznajomić. Więc ciężko tutaj mówić o problemie.

 

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mati przede wszystkim chwali Ci się, że chcesz aktywnie uczestniczyć w życiu forum - nie tylko jako pytający. Piszę to, żebyś się nie zniechęcił :)

Nadal jednak zalecam dystans i trzykrotne zastanowienie się nad źródłem informacji, zanim komuś udzielisz rady.

 

Bo napisanie "są problemy z GSO" a precyzyjniejsze "coś nie jest oznaczone" to znaczna różnica. A więc co do GSO i Synty:

Odpowiedz na na pytanie dzikiego w sprawie problemów z Gso.

1. Są problemy z kolimacja - śróby od kolimacji lustra nie sa oznaczone w która stronę która podnosi lustro może zaawansowanemu niesprawi problemu ale początkującemu sprawia problem. To napisał jeden z użytkowników nie wymyśliłem tego.

Jeśli jest to JEDNA opinia, czy nawet dwie, to podchodziłbym z dystansem do tego, a na pewno (przepraszam że do tego wracam) na podstawie jednej (!) opinii nie pisałbym "są problemy z GSO". To raz.

Dwa - czy dla odmiany w Syntach jest przy śrubach oznaczenie kierunku podnoszenia lustra? Pytam serio, sam mam Syntę 10" rozsuwaną i nie zauważyłem takich oznaczeń (ale specjalnie się temu nie przyglądałem, nie ma to dla mnie znaczenia). A nie mogę tego sprawdzić, bo nie mam teleskopu pod ręką (i nie będę miał przez najbliższe tygodnie).

 

2. Są problemy z montażem . Po złożeniu i obracaniu teleskopu nie które śróbki się rozkręcają.

J.w. Jeśli to opinia jednego (a może nawet tego samego) yyyy... początkującego adepta-astromaniaka, to zachodzi podejrzenie, że nie dokręcił śrub i tyle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2. Są problemy z montażem . Po złożeniu i obracaniu teleskopu nie które śróbki się rozkręcają.

 

Ja napisałem coś takiego z pół roku temu zaraz po zakupie teleskopu :szczerbaty: Chodziło o to, że po dokręceniu śruby regulującej docisk wystarczyło wykonać kilka ruchów montażem a śruba się odkręcała. Może to nawet złe słowo, ona się luzowała. Wtedy mi to bardzo przeszkadzało bo teleskop, moim zdaniem, za luźno chodził. Ale już się przyzwyczaiłem do tego luzu. Powiem więcej. Jak w czasie wspólnych obserwacji patrzę czasem przez Synty kolegów to mam spory problem, żeby delikatnie ruszyć montażem. Najpierw jest opór a jak już puści to obiekt w okularze diabli wzięli ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i proszę - mamy wyjaśnionych 50% "problemów z GSO". Na dodatek to jest jednostkowy (przynajmniej jednorazowo opisany!) przypadek.

 

Ten drugi problem to raczej taki szukany na siłę. O ile dobrze pamiętam to na Astromaniaku ktoś się strasznie wzburzał, że w GSO śruby kolimacyjne nie różnią się wielkością od śrub kontrujących. Pewnie kolega to przeczytał i wziął sobie do serca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten drugi problem to raczej taki szukany na siłę. O ile dobrze pamiętam to na Astromaniaku ktoś się strasznie wzburzał, że w GSO śruby kolimacyjne nie różnią się wielkością od śrub kontrujących. Pewnie kolega to przeczytał i wziął sobie do serca.

Zgadza się, nie różnią się w ogóle wyglądem - ale różnią się kolorem (przynajmniej w moim byłym GSO tak było) - czarne były kolimacyjne a jaśniejsze kontrujące.

 

:-)

 

Mati, zgadzam się z dzikim, to bardzo fajnie, że chcesz uczestniczyć w życiu forum i nie jesteś osobą tylko czytającą. Ale niekiedy nieodpowiednie rady mogą przyczynić się do większej szkody niż pożytku - pamiętaj, że na podstawie tych rad ktoś wyda niejednokrotnie sporo pieniędzy żeby kupić sobie wymarzony sprzęt - Ty pewnie podobnie.

 

Trzeba czytać, uczyć się i zdobywać doświadczenie :-)

 

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i widzisz Mati, przez ciebie kupiłem zły teleskop!!! Musisz mi teraz za niego zapłacić!!!!

 

Żartuje oczywiście i mam jeszcze jedno pytanie. Mianowicie zastanawiam się czy poradzę sobie z obserwacjami ok. miesiąca bez kolimacji teleskopu. Nie wiem czy od razu zamówić kolimator, czy mogę jeszcze chwilkę poczekać z jego zakupem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli kolimacja będzie dobrze zrobiona a teleskop w miarę spokojnie przewożony/przenoszony to i pół roku dasz radę :)

 

Na początku miałem ciśnienie aby ją sprawdzać, poprawiać co jakiś czas, wyszło to na dobre o tyle że szybko wyczułem ten konkretny teleskop, później byłem w stanie szybko go ustawić nawet po czyszczeniu optyki a więc kompletnym demontażu optyki.

Edytowane przez Tomek_P
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@ oedippus

Mógłbyć zrobić zdjęcie celi lustra od spodu tak , żeby było widać śruby kolimacyjne. Jak ci poszło złożenie do kupy sprzętu?

A czekać muszę bo mimo, że mam już środki na zakup to z żoną nie ma żartów. Powiedziała na początku roku więc się tego trzymam ;)

Pozdrawiam i czystego nieba

Piotrek

PS do wszystkich

Do 10 jaki filtr księżycowy 0,6 czy 0,9 lepiej się sprawdza (mam już dedykowany filtr księżycowy CrystalViewMoon ale moim zdaniem on jest bardziej anty LP i anty glow, a do Ksieżyca sprawdza się on raczej w małych lustrach np. mój były sprzęt 130mm czy mobilek 76mm) czy 0,6 nie bedzie za jasny do Ksieżyca w okolicach pełni? Mam zamiar atakować Ksieżyc dużymi powiększeniami, kolorowe (zielony) raczej mnie nie interesują, odcienie szarości owszem. A może wystarczy połączyć mój CVM z polaryzacyjnym?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli kolimacja będzie dobrze zrobiona a teleskop w miarę spokojnie przewożony/przenoszony to i pół roku dasz radę :)

No z tym przewożeniem i trzymaniem kolimacji to bym nie przesadzał - biorąc pod uwagę stan naszych rodzimych dróg to nie posuwałbym się za daleko w tym stwierdzeniu, heh:-))) Jeśli będzie spokojnie przenoszony to faktycznie potrzyma trochę.

Sądzę, że kolimacje powinno się przynajmniej sprawdzić.

 

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mi się wydaje, że to kwestia indywidualna - np. jak trzyma się LG w celi, czy np. nie są delikatnie poluzowane śruby trzymające pająka.

Ale pewnie takie czołgi się zdarzają :-))) Tak czy siak - kiedyś trzeba będzie skolimować :-)

 

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zamówiłem kolimator HoTecha który polecał dziki - do końca roku będę żyć o chlebie i wodzie ; )

 

Paczka przyszła przed 14 i po półtorej godziny wszystko było złożone. Widziałem już ten teleskop złożony ale po samodzielnym złożeniu stwierdzam że to POTWÓR : ) Problemów żadnych nie miałem. Natomiast w zestawie znalazł się mały imbus którym nic nie przykręcałem więc jak ktoś wie do czego służy to byłbym wdzięczny za informację : )

 

yACbM.jpg

 

l1pmc.jpg

 

YyYMP.jpg

 

Dziękuję jeszcze raz wszystkim za pomoc i mam nadzieję że spotkamy się kiedyś na wspólne obserwacje : )

Edytowane przez oedippus
  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zamówiłem kolimator HoTecha który polecał dziki - do końca roku będę żyć o chlebie i wodzie ; )

Doskonały wybór. Sam go używałem (jak miałem newtona).

 

Dziękuję jeszcze raz wszystkim za pomoc i mam nadzieję że spotkamy się kiedyś na wspólne obserwacje : )

Do zobaczenia :-))) Pewnie na zlocie jakimś.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.