Skocz do zawartości

Pomoc w wyborze okularu.


mati537

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Moje pytanie jak w temacie dotyczy okularu. Jaki kupić okular do synty 8" do obserwacji głównie planet?

Mam pewna propozyjce ale nie wiem czy się nada.

http://astromarket.pl/akcesoria/okular-ts-hr-planetary-6-mm.html

http://astromarket.pl/akcesoria/okular-ts-wa-erfle-8-mm.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej

Do Synty 8" masz pewno 10 mm kitowy. 8 mm będzie za blisko niego i obraz niewiele będzie się różnił jeśli chodzi o powiększenie. Natomiast owszem będzie miał większe pole widzenia i praktycznie wtedy wyrzucisz 10 mm Plossla. Ten 6mm TS to szału nie ma - ale cena ok. Poszukaj może coś 4 - 5mm. To są powiększenia planetarne (240-300x).

pozdr

R

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na większość nocy 7mm, na pojedyncze noce z seeingiem 10/10 ok. 5mm. Ale zacząłbym od dobrego 7mm. Najlepszego na jaki Cię stać. Z planetami nie ma zmiłuj. Albo traktujesz je czymś dobrym albo tracisz 50% przyjemności obserwacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawie wyglądają te z serii TS Expanse z AstroMarketu. Niestety nie znam kogoś kto ma z nimi coś do czynienia. Może ktoś je już testował i opisze?

A z tych znam i w przystępnych jeszcze cenach to LVW albo Pentax XW. Czasem można używkę trafić na giełdzie.

Nagler albo Ethos z pewnością dają radę.

Dla mnie istotne są odległość źrenicy i pole widzenia. W Syncie na Dobsonie planeta dość szybko ucieka przy dużym powiększeniu, a warto kilka sekund pogapić się bez ruszania teleskopem.

 

*edit on - w odpowiedzi do postu Zbyta*

Dlatego nie potrafiłem używać okularów stricte planetarnych: ortho, LV, czy plossl. Po prostu nie umiałem i już. ER 5-7mm to dla mnie niewygodne wklejanie oka do okularu. W dodatku okulary te są wrażliwe są na nieosiowe patrzenie. Małe pole powoduje, że gdy już się właściwie ustawię względem okularu, planeta ucieka z pola widzenia. Przydało by się prowadzenie chociaż w osi RA. Nie mam, więc wolę pole 70*.

Natomiast ostrośc i kontrast w otho powalające - to oczywista oczywistość. Wszak są okularami planetarnymi.

*edit off*

 

Na większość nocy 7mm, na pojedyncze noce z seeingiem 10/10 ok. 5mm.

To fakt zazwyczaj w użyciu do planet jest LVW 8 mm, ale jest on świetny do innych też zastosowań. Warto go mieć tak czy owak.

Ale jak czasem nadejdzie dobra noc na 5 mm..... pełen odjazd!

Na pewno krótsze ogniskowe to nieporozumienie.

 

pozdr

R

Edytowane przez roberciu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawie wyglądają te z serii TS Expanse z AstroMarketu. Niestety nie znam kogoś kto ma z nimi coś do czynienia. Może ktoś je już testował i opisze?

A z tych znam i w przystępnych jeszcze cenach to LVW albo Pentax XW. Czasem można używkę trafić na giełdzie.

Nagler albo Ethos z pewnością dają radę.

to wszystko okulary typowo DS-owe

da się nimi oglądać planety ale nie są do tego celu optymalne

 

lepiej skupić się na okularach przeznaczonych do planet jak Pentax XO, ortoskopy, dobre Plossle, LV lub TMB (i ich klony)

są to okulary różnej jakości, różnym komforcie obserwacji ale przede wszystkim z różnej półki cenowej. Jest z czego wybierać

 

TS Expanse testowałem. Bez szału. Mogłyby się przebić na rynku gdyby były sporo tańsze. Jakość zbliżona do erfli (nieco lepiej skorygowany astygmatyzm). W podobnej cenie można kupić ES-y sprowadzone z USA, górujące nad nimi polem

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Również podłączę się do tematu.

 

Czy do Synty 10'' ES 6.7mm będzie dobrym docelowym okularem planetarnym? Czy nie warto przepłacać i lepiej kupić np. NLV 6mm (ew. coś w podobnym przedziale cenowym). Obserwacje w roku będą prowadzone 50/50 w okolicach Poznania i najciemniejszych zakątkach Podlasia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja zrezygnowałem z NLV6 na konto ES 6,7 mm i uważam, że dobra decyzja, wielkość pola jest super, planeta nie ucieka tak szybko. Ostrość świetna. Nieco mniejszego powiększenia nie widać. Ponadto lepiej mi się ustawia ostrość na ES.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A takie jeszcze jedno pytanko trochę zejdę z tematu okularów do filtro bo bez sensu zakładać nowy temat.

Który filtr będzie lepszy? Czy może to bez różnicy.

http://astromarket.pl/akcesoria/filtr-kolorowy-ts-pomaranczowy-21-1-25-cala.html

http://astromarket.pl/akcesoria/filtr-planetarny-gso-pomaranczowy-nr-21-1-25.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale Ty chyba Mati nie czytasz co my do Ciebie piszemy, nie?

Przeczytaj post nr. 3 z tego wątku. Tam już było napisane o ogniskowej, w którą powinieneś celować.

Bardzo Cię proszę, szanuj nasz czas. Nie każdy chce, i nie każdy ma siłę, aby klepać dwa razy to samo. Zwłaszcza, że pytania, które stawiasz były stawiane już dziesiątki razy. Na prawdę. Gdybyś tylko użył wyszukiwarki, to już dawno otrzymałbyś wszystkie odpowiedzi na wszystkie zadane przez Ciebie pytania. Serio :)

 

Popatrz, użyję google za Ciebie:

http://lmgtfy.com/?q=jaki+wybra%C4%87+okular+do+Synty

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możliwe (mogę się mylić, jeśli tak to mati wybacz za te lekkie dywagacje), że brakuje jeszcze świadomości jak niewielkie różnice w mm dla okularów krótkoogniskowych są istotne, w porównaniu do np. okularów długoogniskowych.

 

Np. okular dla Synty 8" (1200mm ogniskowa):

- 7mm to powiększenie x171

- 5mm to powiększenie x240 (a tylko 2mm różnicy!)

- 25mm to powiększenie x48

- 20mm to powiększenie x60

 

Dlatego jeśli ktoś pisze "7mm ok, 5mm dwa razy do roku" to oznacza naprawdę konkretną różnicę, mimo, że to tylko 2mm :)

 

Przy okazji pytanie (może być do wimmera, ale niekoniecznie ;)): wyczytałem, że za maksymalne graniczne powiększenie dla danego teleskopu przyjmuje się dwukrotność średnicy lustra - czyli dla 8" (200mm) wychodzi x400. Jakie jest praktyczne maksymalne powiększenie? Skoro 5mm to za duży power dla 8"?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy okazji pytanie (może być do wimmera, ale niekoniecznie ;)): wyczytałem, że za maksymalne graniczne powiększenie dla danego teleskopu przyjmuje się dwukrotność średnicy lustra - czyli dla 8" (200mm) wychodzi x400. Jakie jest praktyczne maksymalne powiększenie? Skoro 5mm to za duży power dla 8"?

Z tym praktycznym maksymalnym powiększeniem, to chyba większość, zależy od warunków, tego, na co się gapimy i tego w jakim stopniu osoba garbiąca się nad okularem jest w stanie zaakceptować degradację obrazu.

 

Obserwując poza miastem, czyli z miejsc relatywnie pozbawionych wszelkich degradujących dobry seeing miejskich przeszkadzajek, to w przypadku obiektów US i dobrych warunków, rzadko stosuje powiększenia większe niż 200x. Nawet pomimo tego, że ostrość i degradacja jest jeszcze na akceptowalnym poziomie, to po prostu wolę trochę zjechać w dół z powiększeniem, aby ostrość, a zarazem i kontrast pomiędzy wszelkimi zróżnicowanymi obszarami powierzchni obserwowanych obiektów były wyraźnie, rozdzielone, a ich niejednorodności uwypuklone, np. pasy na Jowiszu, czy linia terminatora. Jasna sprawa, że o wszystkim decydują warunki i kiedy takie się trafiają to wiadomo, każdy próbuje wyciągnąć tyle ile fabryka dała ;)

 

Z kolei, jeżeli chodzi o jasne DSy to w moim odczuciu wpływ słabszego seeingu nie jest już tak dokuczliwy. Pamiętam, że relatywnie często wyciągałem spore powiększenia podczas obserwacji kulek (nawet 200x, przez 8"), które wisiały relatywnie wysoko nad horyzontem. Niestety pomijam te, które były trochę niżej, jak choć by dolną część wężownika, wraz z M62, M19, M9, czy nawet M107, ponieważ prawie zawsze miałem ten kawałek zalany światłem z latarni.

 

Pozdrawiam

 

lech

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście, czasami acz bardzo rzadko, można stosować absurdalne powiększenia rzędu 500x w 8". Jeśli seeing na to pozwala, widoki planet są mordercze. Natomiast warto zdać sobie sprawę, że istnieje tzw. powiększenie rozdzielcze, które osiąga się przy źrenicy wyjściowej 2,3mm. Czyli w 8" 200/2,3=87x. Zaskakująco mało ;) Za powiększenie optymalne uznaje się powiększenie równe średnicy obiektywu w mm, czyli w przypadku 8" to ok. 200x.

 

Dlatego tak rozpowszechniona jest opinia, że do Synty 8" f/6 najbardziej uniwersalnym okularem jest coś w granicach 14mm - 1200/14=86x :) Łatwo obliczymy też, że optymalnym wyborem byłby okular 6mm, ale ja twierdzę, że bezpieczniej na początek wybrać 7mm, bo wymagania seeingowe mocno wzrastają wraz z powiększeniem.

 

Ja również po wysokich powiększeniach z przyjemnością wracam do niższych, gdzie obraz jest ostry i kontrastowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.