Skocz do zawartości

Pijemy Piwko czyli Sadr i kumple


Pav1007

Rekomendowane odpowiedzi

Z pierwszym miałem trochę problemów (szczególnie przy Ha) - może ktoś podpowie jak korzystać z FM przy filtrze Ha i kamerką z maską bayera? :-)

Przy UHC-S ostrość ustawia idealnie, przy Ha się gubi więc ustawiłem ręcznie.

A jaki masz problem? Słaby sygnał? Możesz zwiększyć ekspozycję, a także spróbować dać bin 2 dla focusowania.

btw - fajne zdjęcie. Niebo dzisiaj potwornie jasne, więc tym bardziej super.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajnie że zacząłeś uruchamiać swój setup :icon_biggrin: , mam nadzieję że zębatka do napędu fokusera Ci się przydała .....

Ja wczoraj próbowałem coś wypalić , ale prawie godzinę straciłem na ustawienie montażu na biegun ( metodą fotograficzną ) i już przyszły chmury :icon_rambo:

Edytowane przez elay
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sadr pod koniec grudnia i dziwisz się problemom z ustawianiem ostrości? Toć przecie już około dwudziestej miałeś kadr w okolicach 20* nad glebą a i pewnie nawet na bardzo krótkich czasach i przy filtrze Ha wysycał pełne 65K... ale czekaj. Może wcale nie na nim ustawiałeś. Opisz w kilku zdaniach jak zabrałeś się za ostrzenie, na jakim obiekcie, jaki miałeś wartości na histogramie itd itd.

 

Pozdrawiam.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję wszystkim za miłe słowa - na pewno zachęcają do dalszej pracy, tym bardziej, że nie traktowałem tych ekspozycji jako "faktycznie" zbieranie materiału, bo balkon bloku, Warszawa i pełnia.. a to takie zaskoczenie.

 

Zdjęcie zacząłem robić bardzo wcześnie - pierwsze zeszło mi ok 17:40 a że nie było moim celem fotografowanie tylko "obsługa" to zrobiłem tylko 3 klatki.

 

A jaki masz problem? Słaby sygnał? Możesz zwiększyć ekspozycję, a także spróbować dać bin 2 dla focusowania.

Wiesz co - tak, słaby sygnał. Zwiększyłem ekspozycję ale to za wiele nie dało. Ale właśnie (dziś też testuję) zmieniłem bin 1 na 2 i przeszło bez zająknięcia :-)

Nie mógł poradzić sobie z Vcurve... ale już dał radę :-)

 

Noooo nareszcie. Już daje się patrzeć :). Ile zrobiłeś krzywych do FM?

Wiesz co, zrobiłem wczoraj z 6 i dziś 2... ale i tak pewnie zrobię powtórkę pod lepszym niebem - bo seeing tutaj jest do bani :-(

 

Za swoim balkonem masz jeszcze jakiś industrial, czy już las?

heh :-) Mieszkam na skraju wawy, na Jelonkach. Widok mam na "zawarszawie" czyli Babice, Leszno i tym podobne miejscowości na zachód od stolicy. Niestety nie ułatwia to astrofotografii.

Faktem jest, że to nie centrum, ale jednak Warszawa. Jutro zrobię zdjęcie "widoku".

 

Fajnie że zacząłeś uruchamiać swój setup :icon_biggrin: , mam nadzieję że zębatka do napędu fokusera Ci się przydała .....

Ja wczoraj próbowałem coś wypalić , ale prawie godzinę straciłem na ustawienie montażu na biegun ( metodą fotograficzną ) i już przyszły chmury :icon_rambo:

Tak, przydała się bardzo :-) dzięki

Działa super :-)

 

Sadr pod koniec grudnia i dziwisz się problemom z ustawianiem ostrości? Toć przecie już około dwudziestej miałeś kadr w okolicach 20* nad glebą a i pewnie nawet na bardzo krótkich czasach i przy filtrze Ha wysycał pełne 65K... ale czekaj. Może wcale nie na nim ustawiałeś. Opisz w kilku zdaniach jak zabrałeś się za ostrzenie, na jakim obiekcie, jaki miałeś wartości na histogramie itd itd.

Ostrzyłem na gwieździe położonej wysoko, nie na Sadrze. Ciężko mi jeszcze opisać co robiłem, bo uczę się FM i powoli go ogarniam. Po krótce - to ustawiłem na jakąś jaśniejszą gwiazdę (nie bardzo jasną), zrobiłem kilka krzywych a potem nacisnąłem "Focus" :-) Jednocześnie zmieniając Near Focus HFD na najbardziej zbliżoną wartość do tej co odczytałem z logów.

Wyostrzył ładnie :-) Ale wiem, że muszę jeszcze popracować nad tym.

 

 

Reasumując, Piwko dotrzymało mi towarzystwa, powalczyłem trochę z setupem i zaczynam go ogarniać (nareszcie) :-) Teraz tylko czekam do pogody podczas nowiu, śmigam na miejscówkę i co... i mam nadzieję, że pokażę się Wam od tej dobrej strony :-)

 

PS

Właśnie (w ramach testowania FM) zeszła mi pierwsza klatka Ha IC1805 i muszę powiedzieć że mi się podoba :-)

 

Pozdrawiam

Paweł

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.