Skocz do zawartości

Ogniskowa - pytanie czysto teoretyczne


dziki

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie!

 

Pytanie czysto teoretyczne: jaką ogniskową powinien mieć teleskop, aby móc sfotografować (np. pełnoklatkową lustrzanką) łazik znajdujący się na Księżycu?

Założenia: łazik ma wymiary 5x5 metrów, chciałbym żeby był widoczny jako jeden pixel. Oczywiście pomijam zdolność rozdzielczą takiego instrumentu, problemy ze śledzeniem ruchu Księżyca oraz problemy seeingu. Chodzi mi o zgrubne oszacowanie ogniskowej.

 

Z moich wyliczeń (przyjąłem bardzo, bardzo prymitywne założenia) wychodzi ogniskowa 168 metrów.

 

edit: nie wiem czy nie powinienem wrzucić tego pytania do "sprzętu" ;) - no ale poszło już tutaj.

Edytowane przez dziki
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

najprościej z proporcji:

 

Ogniskowa = odległość do Księżyca* (wysokość klatki filmu / wielkość łazika) wszystko w jednych jednostkach

 

Wyjdzie 3000km czy coś...

 

EDIT Ups - w jednym pixelu dla Canona to wyjdzie koło 1000m

Edytowane przez bartolini
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ops... :)

 

Moje założenia były od innej strony ;) ale na pewno prymitywne: skoro na zdjęciu z ogniskowej 2,4m obiekt wielkości około 390km zabiera około 1/4 szerokości zdjęcia (czyli z 5000 px jakieś 1250px), to odpowiednio obiekt o wielkości 5m na takim zdjęciu zabrałby 0,016234 px... więc żeby taki obiekt pojawił się jako jeden pełny pixel, to musiałbym mieć około 70x większe przybliżenie (70*0,016234 = 1,13). A więc ogniskowa musiałaby wynosić 2,4m * 70 = 168m.

 

Gdzieś popełniłem błąd w rozumowaniu...?

 

edit: chyba, że zdjęcie które przyjąłem za podstawę wyliczeń nie jest niemal pełną klatką tylko sporym cropem. Ale tego nie mogę teraz sprawdzić, jestem daleko od pliku źródłowego :(

Edytowane przez dziki
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mi wychodzi tak:

 

Księżyc na matrycy Canon 350D zajmuje cały kadr (w pionie) przy ogniskowej 1660 mm (1,7 m).

Średnica Księżyca = 3476 km = 3 476 000 m.

W pionie aparat ma 2304 piksele, co daje 347600/2304 = 151 m/p (metrów na 1 piksel).

Aby 1 piksel dał 5 metrów to musimy zwiększyć ogniskową o 151/5 = 30 razy.

Czyli potrzebna ogniskowa 1,7 x 30 = 51 m.

 

:)

Edytowane przez Puhacz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można to pewnie policzyć na milion różnych sposobów :) Najbardziej chyba podstawowy to z równania soczewki:

 

1/f = 1/x + 1/y

 

Łazik ma 5x5m, piksel w nowszych lustrzankach to około 5x5um, co daje skalę odwzorowania y/x ~ 1 mln. Czyli potrzebna ogniskowa to będzie około 1/1000000 odległości Ziemia - Księżyc, czyli około 380m.

@Puhacz - połknąłeś jedno zero :)

Edytowane przez jolo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można to pewnie policzyć na milion różnych sposobów :)

milion to może przesada ale na pewno jest ich kilka

najbardziej oczywisty to skorzystanie z definicji ogniskowej

jeśli do obiektywu wpadają promienie od jakiegoś obiektu pod kątem alfa to w odległości ogniskowej F tworzy się obraz o rozmiarze d

 

tg alfa = d/F

 

kąt pod jakim widzimy obiekt o średnicy D w odległości R (z definicji funkcji tangens)

 

tg alfa = D/R

 

oba kąty są takie same więc

 

d/F=D/R

 

stąd

 

F=dR/D

 

rozmiar piksela 5,5 um = 5,5x10-6 m

odległość do Księżyca w przybliżeniu R=400 tys. km=4x108m

średnica łazika 5m

 

F=( 5,5x10-6 x 4x108 )/5 = 440m

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Puhacz - połknąłeś jedno zero :)

Oj, fakt!

Przy dzieleniu średnicy Kśiężyca przez liczbę pikseli....

Tak więc mój wynik powinien wynosić: 510 m.

 

Z ciekawości sprawdziłem przy jakiej średnicy obiektywu, średnica dysku Airy'ego jest porównywalna z rozmiarem piksela: wychodzi 65 m (zkorzystałem z własnego programu).

 

Hej!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Biorąc pod uwagę średnicę optyki, bo to ona decyduje o rozdzielczości, tak realnie dla np. średnicy 25cm. rozdzielczość wynosi 0,5" sekundy łuku, co przeklada się zgrubnie na detal księżycowy = 1km. Żeby rozdzielić szczegół rozmiaru 1x1m. trzeba optyki ośrednicy 250 metrów i światłosile 1:10, czyli ogniskowej 2,5 km. żeby na przeciętnym pikselu w aparacie ten 1metr się mieścił. Wtedy teoretycznie mozna zarejestrować lub zobaczyć podstawę LM-a, oczywiście przy korzystnym oświetleniu. To tylko teoria, w praktyce zadanie niewykonalne.

Edytowane przez lemarc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.