Skocz do zawartości

Jaki sprzęt najlepiej na sam początek przygody z Astrofotografią?


darekk1998

Rekomendowane odpowiedzi

Mam pytanie co będzie potrzebne do rozpoczęcia swojej przygody z Astrofotografią? czy np. taki teleskop z montażem na sam początek wystarczy ?

Teleskop Sky-Watcher N-150/750 EQ3-2 (BKP15075EQ3-2) Najbardziej chciałbym robić fotki Głebokiego Nieba :) Focie bym robił lustrzanką od brata Canonem Eos 30d tylko też nie wiem czy da ta lustrzanka rade w astrfoto? I jeszcze jedno pytanie jakie bym musiał akcesoria dokupić do tego teleskopu(napęd itd.).

 

Z góryn dziękuję za odp.

Pozdrawiam Dariusz :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie znam się za bardzo na astrofoto (wole wizual :icon_biggrin: ) ale przy fotografowaniu obiektów głebokiego nieba potrzebny jest montaż z funkcją śledenia obiektu, chyba że krótkie czasy to coś tam zdziałasz. A Canon 30d na początek sobie poradzi. Jeśli coś namotałem to poprawcie.

Edytowane przez Lukasz Niezbecki
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Darek, obiekty głębokiego nieba w olbrzymiej większości wymagają długich czasów naświetlania. Montaż EQ3 raczej się do tego nie nadaje. Raczej- bo można na pewno zacząć od szerokich kadrów i w takim przypadku jego precyzja powinna wystarczyć. Ale mówimy o ogniskowych rzędu max. 100-130 mm. Proponowany przez Ciebie teleskop ma ogniskową 750 mm i NA PEWNO takim zestawem niewiele powalczysz.

Napęd oczywiście jest potrzebny w osi RA przynajmniej.

Musisz także pomyśleć o obiektywie. Na początek zobacz co ma brat - wybierz w miarę możliwości obiektyw o stałej ogniskowej - nie zoom. Na pewno przydałby się pilot do zdalnego sterowania wyzwalaniem migawki Canona ( ok. 50 pln)

Pytaj dalej, albo ja albo koledzy odpiszemy.

Jeszcze jedno - musisz zaopatrzyć się w dużą porcję cierpliwości i pokory do własnych dokonań.

Pozdrawiam

Maciek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tym montażem zapewne też uda ci się coś zrobić, ale pod warunkiem, że dokupisz do niego napęd. Jak już to zadziała, to proponuję, za radą wessela, na początek spróbować z jakimś krótszym obiektywem, żebyś opanował montaż, ustawianie na biegun itp. Jak już to ogarniesz, to możesz coś kombinować z tym teleskopem. Jeśli interesuje cię tylko astrofoto, to raczej bym się skupił na zakupie samego montażu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie interesuje wizual jak i astrofoto.A mój brat jest dobry w fotografi naziemniej to pomógł by mi przy astrofoto napewno przez to że jak kupiłem Syntę 8 to robiliśmy już fotki Księżycowi i bardzo go to zaciekawiło :)

 

To czyli jak bym dokupił napęd na jedą oś to bym coś zdziałał tak? a na dwóch osiach to jaka jest różnica?

Edytowane przez darekk1998
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Musiałbyś się przekopać przez tony postów, żeby wyrobić sobie własne zdanie. W skrócie, to odpowiedź na Twoje pytanie brzmi: tak... i nie :)

 

- sam teleskop (150/750) jest OK, ale już na pierwszych zdjęciach zobaczysz komę - zniekształcenia po bokach kadru. Więc będziesz chciał kupić korektor komy żeby to zlikwidować (z 400-500 zł)

- sam montaż EQ3-2 na początki przygody z astrofoto "nada się", ale nie do tego teleskopu - najlepiej posadzić na nim lustrzankę z obiektywem najlepiej stałoogniskowym, zresztą o tym dokładnie napisał wessel. Ja bym zaryzykował nawet 200mm ogniskową, ale może okazać się, że nie pociągniesz ekspozycji dłużej niż 30 sek - bo gwiazdki będą "pojechane"

- dla jakiegokolwiek montażu niezbędny jest napęd w RA

- ewentualnie klasę lepszy będzie mont EQ5 z napędem w RA. Sam zaczynałem od Celestrona CG5 z napędem w RA, na tym siedziała lustrzanka (co prawda pełna klatka) z obiektywem 200mm.

- jeśli koniecznie chcesz robić ogniskową 750mm, to sensownym bezstresowym montażem jest HEQ5 (niedawno pojawiło się kilka ofert sprzedaży na forach - cena 2200-2400 zł) - to jest montaż z wbudowanymi napędami w obu osiach

- jak zaczniesz od konfiguracji HEQ5+Newton 150/750, to szybko przestaną Ci wystarczać kilkuminutowe niepojechane ekspozycje i będziesz myślał o guidingu, zeby dociagnac do 10 min i wiecej ekspozycji - używane rozwiązanie to kolejne 1000 zł.

 

Żebyś był świadom co można uchwycić zestawem CG5 z obiektywem 200mm (dla lustrzanki z cropem odpowiednik 135mm ogniskowej) - to kilka moich wypocin:

- http://lukasz.foto-zdjecia.pl/main.php?g2_itemId=7795

- http://lukasz.foto-zdjecia.pl/main.php?g2_itemId=7799

- http://lukasz.foto-zdjecia.pl/main.php?g2_itemId=7760

- http://lukasz.foto-zdjecia.pl/main.php?g2_itemId=8633

- http://lukasz.foto-zdjecia.pl/main.php?g2_itemId=8994

- http://lukasz.foto-zdjecia.pl/main.php?g2_itemId=9030

- http://lukasz.foto-zdjecia.pl/main.php?g2_itemId=9056

- http://lukasz.foto-zdjecia.pl/main.php?g2_itemId=9501

 

A tu przykład co można ustrzelić zestawem HEQ5 z Newtonem 150/750mm, EOS 40d niemodowany i guiding - zdjęcia naszego forumowego kolegi Pav1007:

- http://www.pawel.foto-zdjecia.pl/Astrofotografia-Stara

Edytowane przez dziki
  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie interesuje wizual jak i astrofoto.A mój brat jest dobry w fotografi naziemniej to pomógł by mi przy astrofoto
Niestety fotografia naziemna ma mało wspólnego z astrofotografią - poza paroma podstawowymi regułami.

 

napewno przez to że jak kupiłem Syntę 8 to robiliśmy już fotki Księżycowi i bardzo go to zaciekawiło :)
No to jak masz Syntę 8" to wizual masz "załatwiony". Zestaw do astrofoto kompletuj z myślą o astrofoto, nie "astro+wizual", bo tak w większości przypadków się nie da (albo zestaw będzie oferował podstawowe możliwości astrofoto i podstawowy wizual).

To czyli jak bym dokupił napęd na jedą oś to bym coś zdziałał tak? a na dwóch osiach to jaka jest różnica?
Coś byś już zdziałał. Napęd na drugą oś umożliwia zastosowanie guidingu - korekt pracy montażu w obu osiach.
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli najlepszym rozwiązaniem byłby zestaw tylko i wyłacznie do astrofoto? No i z napędem na dwie osie.Jeśli tak to podrzuccie jakieś propozycje sprzętu :)

 

Najlepiej, jakbyś jeszcze podał, w jakim zakresie cen chcesz się zmieścić i jakie brat ma obiektywy. Tak, jak napisał dziki, jak tylko montaż, to EQ5 lub dozbierać na HEQ5 (którego już możesz obsłużyć przez laptopa bez konieczności używania pilotów).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak do 1700zł chciałbym się zamknąć więc HEQ5 raczej odpada a obiektywy od brata sprawdę jak do niego pujdę :)

 

A to na początek miałbym pstrykać focie z samym montażem i lustzanką? Bez żadnej tuby optycznej ?

 

Sorki że tyle pytań ale jestem nowy w tej dziedzinie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A to na początek miałbym pstrykać focie z samym montażem i lustzanką? Bez żadnej tuby optycznej ?

 

Zamiast teleskopu użyłbyś właśnie obiektywu. Chodzi tu o mniejszą masę i fakt, że nie musisz kupować żadnych złączek i korektorów, aby zdjęcie wyglądało poprawnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zwazywszy na to, ze zrobienie jednego porzadnego zdjecia DSS to godziny/dni przygotowan (gromadzenie wiedzy i sprzetu), precyzyjne ustawienie montazu przed sesja (GP, poziomowanie, wywazenie), pol zarwanej nocy na zbieranie materialu, a potem jego przygotowanie (postprocessing) to kolejny czas od 1 do np 3h (pod warunkiem ze wiesz jak to zrobic) - to okreslenie "focia" brzmi ... nieadekwatnie ;) - no ale jak sobie chcesz :)

 

Jesli nie jestes przekonany ze Cie to wkreci na dluzej, to proponuje zaczac od kupna uzywanego EQ5/CG5 z lunetka biegunowa i napedem w RA (trzeba uwazac zeby nie wdepnac na mine - jak przy kazdym zakupie), lub bez napedu - wtedy naped osobno i zamontowac, krotkiego dovetaila i srube (chyba calowa - zawsze mi sie to myli :)) taka jak do statywu, zeby przymocowac lustrzanke do dovetaila, oraz akumulatorek zelowy do zasilenia montazu w terenie. Jak Ci sie szybko znudzi, sprzedaz montaz tracac niewiele. Koszt wejsciowy takiego rozwiazania szacuje na 1100-1300 zl.

 

Jak sie spodoba, to... sprzedaz montaz i kupisz HEQ5 i jakis teleskop w rodzaju 150/750 :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba zdecyduję się właśnie na to żeby narazie kupić sam montaż.

Ale teraz pytanko się rodzi czy nie wystarczył by montaż EQ3-2 z osią RA żeby zapiąć na nim lustrzankę?

Ponieważ widziałem tutaj na giełdzie że sa tanie takie montaże.A na EQ5 już trzeba 1 000zł a ja kupiłem przed świętami tą syntę więc nie mam pojęcia czy by mi się rodzice na taki wydatek teraz już zgodzili :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Darku,

oczywiście można lustrzankę zapiąć już do montażu EQ1 - ale czy ma sens?

EQ3-2 pociągnie Ci kilkudziesięcio sekundowe ekspozycje (może parę minut) przy krótkiej ogniskowej. Im krótszą ogniskową zastosujesz tym wyciągniesz dłuższe czasy bez widocznie poruszonych gwiazd.

Kluczem tutaj jest ustawienie montażu na biegun - to musi być wykonane jak najprecyzyjniej + oczywiście odpowiednie wyważenie. Do EQ3-2 musiałbyś dokupić lunetkę biegunową (w standardzie nie posiada).

 

EQ5 pozwoli Ci na dłuższe ekspozycje niż EQ3-2.

 

wessel napisał kluczowe słowa - musisz się nauczyć pokory do własnych dokonań i "wyposażyć" w ogromną porcję cierpliwości. Musisz przekopać się przez wiele tematów, żeby zrozumieć niuanse rządzące astrofotografią.

 

podobnie jak dziki uważam, że jak kupisz montaż klasy EQ5 i poczujesz, że temat Cię wciągnie to wtedy sprzedasz i kupić lepszy montaż np. HEQ5.

Edytowane przez Pav1007
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrze tylko czy mi rodzice pozwolą mi na taki wydatek? Może jeszcze mama tak ale już tata to raczej nie jest przekonany do tego hobby bo mówi że najpierw muszę jakąś szkołe pod tym kierunkiem znaleść po blisku a później myśleć o sprzęcie :( Ale na szczęście siostra i brat mnie w tym popierają i ugraliśmy z trudem tą Syntę :) Ale teraz czy by się udało ugrać to nie wiem :(

 

 

 

A mógłby mi ktoś podrzucić jakieś fotki zrobione na tych montażów? Aparatem Canon Eos

Edytowane przez darekk1998
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tata to raczej nie jest przekonany do tego hobby bo mówi że najpierw muszę jakąś szkołe pod tym kierunkiem znaleść po blisku

 

Takiej szkoły raczej nie znajdziesz, ale możesz brać udział w Olimpiadzie Astronomicznej, do czego Cię gorąco zachęcam. Powiem Ci tylko, że ja też bardzo długo czekałem na pierwszy sprzęt do astrofoto. Czasem lepiej poczekać z 3 miesiące i nie kupować koniecznie od razu tylko poczekać na jakąś okazję na giełdzie. Tym bardziej, że jak już zdążyłeś pewnie zauważyć, nie jest to tani sprzęt. Spróbuj też kogoś wyciągnąć na jakiś zlot astronomiczny albo spotkaj się z kimś z okolicy. Takie zetknięcie się ze sprzętem na żywo może pomóc rozwiązać pewne wątpliwości i ukazać inne problemy, z których na razie może nie zdajesz sobie sprawy.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Narazie poczekam i pomyślę porozmawiam z rodzicami co zrobić z tym montażem :)Napewno będę rozważał kupno EQ3-2 jak i EQ5 :) No chyba że mi z głowy wybijecie te EQ3-2.) Druga sprawa to tutaj w mojej okolicy Rudy Śląskiej nie mam nikogo który by się interesował Astronomią i Astrofoto :( przynajmniej ja takiej osoby nie znam.

Edytowane przez darekk1998
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale teraz pytanko się rodzi czy nie wystarczył by montaż EQ3-2 z osią RA żeby zapiąć na nim lustrzankę?

Ponieważ widziałem tutaj na giełdzie że sa tanie takie montaże.A na EQ5 już trzeba 1 000zł

spokojnie możesz kupić EQ3-2 zamiast EQ5. Ważne by mieć do niego lunetkę biegunową

jeśli nie będziesz stosował guide to oba montaże pozwolą osiągnąć podobne efekty

ogniskową 300 mm zrobisz ekspozycje po 90-120 sekund, a 200mm nawet dłuższe. Wiele zależy od konkretnego egzemplarza. Koledzy osiągali nawet 180 sekund przy ogniskowej 300mm na nowym EQ3-2

ja robiłem zdjęcia obiektywem 200mm na swoim zdezelowanym EQ3-2 z czasem naświetlania po 120 sekund przy 100% uzysku czyli każda subekspozycja była dobra. Montaż był ustawiany na biegun za pomocą samej lunetki

 

tu przykłady

http://astropolis.pl/topic/38587-strzelec-z-200mm/

http://astropolis.pl/topic/38488-galaktyki-hurtem/

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fotki super :) Poprostu przepiękne :) Też takie chcę robić :)

Który z tych montażów EQ3-2 byłby lepszy żeby bo kupić?

http://astropolis.pl/classifieds/item/2715-sky-watcher-eq3-2/

czy

http://astropolis.pl/classifieds/item/2718-montaz-eq3-2-nowy-na-nogach-okraglych-125/ tylko że ten jest zamówiony ale jak by go nikt nie kupił to który byłby bardziej wart?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oba praktycznie są takie same, tyle że ten za 440zł (prawdopodobnie) ma stabilniejsze nogi.

Ja jednak celowałbym odrobinkę wyżej - Eq5. Opcjonalnie dokupić jakiś teleobiektyw stałoogniskowy do 200mm na mocowaniu M42.

Dodatkowo dokupując napęd na jedą oś do tego zestawu powinieneś się zmieścić w ok. 1700zł. jak wcześniej wspomniałeś.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.