Skocz do zawartości

M51 & NGC891 & NGC2239


Naski

Rekomendowane odpowiedzi

W nowym roku pogoda pozwoliła na krótką sesję. Obiekty czasowo - mało ambitne , ale zawsze to coś dla oka .

NGC891 - Tak mi się spodobała u Adama , że chciałem spróbować ją moim setup\em.

M51 - piękna spiralna galaktyka, niestety aby wyciągnąć więcej detalu trzeba natrzaskać klatek ...

To samo tyczy się NGC2239.

 

M51 x7x600s End1.jpg

NGC891x10x600s End1.jpg

NGC2239x7x600s End2.jpg

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W nowym roku pogoda pozwoliła na krótką sesję. Obiekty czasowo - mało ambitne , ale zawsze to coś dla oka .

NGC891 - Tak mi się spodobała u Adama , że chciałem spróbować ją moim setup\em.

M51 - piękna spiralna galaktyka, niestety aby wyciągnąć więcej detalu trzeba natrzaskać klatek ...

To samo tyczy się NGC2239.

 

Ze względu na limit miejsca na załączniki

(różne wersje końcowe)

M51 x7x600s End2.jpg

M51 x7x600s End3.jpg

NGC891x10x600s End3.jpg

NGC2239x7x600s End1.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam wrażenie, że są jakby "przeostrzone" - szczególnie nie podobają mi się gwiazdy na NGC891 end3 (ostatnie wklejone) - wyglądają jak by były naklejone.

 

Zauwaz Pav ,że u mnie na wszystkich zdjęciach (nie tylk na tych) te gwiazdy są jakieś dziwne i choćbym nie wiem jak je chciał obrobić to takie wychodzą.

Nie wiem czym to jest spowodowane.???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zauwaz Pav ,że u mnie na wszystkich zdjęciach (nie tylk na tych) te gwiazdy są jakieś dziwne i choćbym nie wiem jak je chciał obrobić to takie wychodzą.

Nie wiem czym to jest spowodowane.???

Odnoszę wrażenie, że te gwiazdki są przepalone, stąd taka ich "barwa". Może za bardzo wyciągałeś krzywymi...

Stosowałeś jakieś wyostrzanie? Jeśli tak to spróbuj robić to bardziej selektywnie (omijając gwiazdy).

 

Paweł

Edytowane przez Pav1007
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gwiazdki to jedno a wycięte tło to druga sprawa. W Kosmosie nie ma takiej czerni.

Natomiast Ha ( bo to pewnie Ha) pokazuje że wiesz o co chodzi i sprzęt też jest dopracowany.

Życzę cierpliwosci

Maciek

PS. Cholera znów się zachmurzyło...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym raczej powiedział, że w Kosmosie to jest idealna czerń, bo nie ma co światła rozpraszać (przeważnie). Niestety mamy atmosferę po drodze, w której zawsze się jakieś światło błąka więc niebo nie jest takie czarne.

Zostawiamy to odsunięcie od czerni na zdjęciach bo po prostu atmosfera wtapia obiekty w tło i ciężko sprowadzić niebo do czerni nie nadgryzając ich i nie degradując granicy krążków gwiazd.

Poza tym to się tak utarło, że tak jest lepiej i już. Może przy dużo większej uwadze dało by się tak wyczernić niebo żeby obiekty z niego nie wystawały...

 

Co do zdjęć to przede wszystkim gwiazdy są mega plackowate. Wygląda to jak dorysowany kreskówkowy śnieg.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Natomiast Ha ( bo to pewnie Ha) pokazuje że wiesz o co chodzi i sprzęt też jest dopracowany.

Życzę cierpliwosci

Maciek

To jest Ha uzyskane z kamery kolorowej - tak namieszałem krzywymi ,że wyszło ha :icon_biggrin: , potem to posklejałem i wyszła taka a nie inna czerwień .

 

 

Najprościej będzie jak wrzucisz gdzieś surówkę i zobaczymy jaki potencjał tkwi w materiale.

To jest NGC891 x10x600s Kamera CCD AstroFX kolorowa

Czysta jedna klata 20,8 MB FIT Link >

https://www.dropbox.com/s/us2zevlg1il791m/NGC891%2010x600s_0001.fit

 

Stack 10 Klatek FIT 122,MB Link >

https://www.dropbox.com/s/qwh7g16fs46bq2y/NGC891x10x600s%20Stack%20fx.fit

 

 

Odnoszę wrażenie, że te gwiazdki są przepalone, stąd taka ich "barwa". Może za bardzo wyciągałeś krzywymi...

Stosowałeś jakieś wyostrzanie? Jeśli tak to spróbuj robić to bardziej selektywnie (omijając gwiazdy).

Chyba tu tkwi problem , bo jak chcę bardziej wyciągnąć obiekt to i gwiazdy podciągam, Potem staram się połączyć maski i taki jest efekt.

 

Wcześniej pytałem na forum o ustawienia PHD... bo mi całą sesje guidował zamiast wprowadzać tylko korekty ... pozmieniałem trochę opcje w PHD i przy tej sesji już było "chyba lepiej " - korekty były wprowadzane co 10 - 20s, ale po gwiazdach tego nie widać :icon_confused:

 

 

To jest też kwestia wyświetlacza monitora. Pokusiłbym się może na odtworzenie czerni na papierze foto, na ekranie jest znacznie trudniej...tak czy inaczej tło jest wycięte.

Może --- Monitor mam ustawiony dość specyficznie - co by mnie w nocy nie raził ( Brightness na 9 contrast 44 ) Taka specyfika dell 3008WFP jest strasznie jasny. Jest opcja ustawienia Adobe RGB w monitorze - spróbuje obrobić zdjęcie przy takich ustawieniach monitora

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Wcześniej pytałem na forum o ustawienia PHD... bo mi całą sesje guidował zamiast wprowadzać tylko korekty ... " Naski litości co ty za herezje piszesz? Guidował całą sesję a ty narzekasz???

A poza tym: do ustawienia monitora służy test szarości dostępny na różnych stronkach astrofoto. Na mojej stronie www.astrofun.pl w galerii też masz taki test ( to są takie schodki szarości na dole tej strony) . Monitor trzeba ustawić tak, aby były widoczne wszystkie schodki i były szare, bez jakichkolwiek zafarbów. I tylko to jest w miarę uniwersalne ustawienie do obróbki. Każda fabryka ma inne algorytmy strojenia wyświetlaczy i stąd różnice w odbiorze tego samego zdjęcia.

Pozdrawiam

Maciek

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wcześniej pytałem na forum o ustawienia PHD... bo mi całą sesje guidował zamiast wprowadzać tylko korekty ... " Naski litości co ty za herezje piszesz? Guidował całą sesję a ty narzekasz???

O to mi chodziło >

 

http://celestia.pl/Guide

Jak to u mnie wyglądało w praktyce? Kiedy wcześniej nie zdawałem sobie sprawy z nadkorekcyjności mój montaż "cykał" prawie cały czas (Maxim). Korekty wchodziły w zasadzie po każdym naświetleniu guidera. Po długich analizach i dojściu do powyższych wniosków, montaż mój wprowadza korekty bardzo rzadko, co kilkadziesiąt sekund, chyba, że jest wiatr - wtedy jest częściej. Bywają chwile, że montaż nie robi nic np. ponad minutę. Przy takim zachowaniu gwiazdy są jak szpilki bez żadnego rezydentnego halo. Kiedy każe mu korygować dokładniej, zmniejszając martwą strefę, zaczyna się to, o czym pisałem wcześniej. Gwiazdy są "szpilkami", ale dookoła nich jest halo malowane przez błądzącą gwiazdę - po niepotrzebnych korektach.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tą wersję widzę tak. Niestety nadal nie potrafię tak zmniejszać gwiazdek jak JaLe. ;)

 

Pozdrawiam

Tomek

 

PS. Nie wiem dlaczego, forum mi konwertuje plik 5 MB na plik 170 KB :/. Przez to traci się bardzo dużo szczegółów.

a.jpg

Edytowane przez Tomek96
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tą wersję widzę tak. Niestety nadal nie potrafię tak zmniejszać gwiazdek jak JaLe. ;)

 

Pozdrawiam

Tomek

 

PS. Nie wiem dlaczego, forum mi konwertuje plik 5 MB na plik 170 KB :/. Przez to traci się bardzo dużo szczegółów.

 

Wiesz nic nie zmniejszałem, pluginami czy nawet sztuczkami z PS'a, tylko operowanie krzywymi i poziomami. W sumie z 5 minut roboty - bo ja starym noobem jestem i nie chciało mi się :D więcej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiesz nic nie zmniejszałem, pluginami czy nawet sztuczkami z PS'a, tylko operowanie krzywymi i poziomami. W sumie z 5 minut roboty - bo ja starym noobem jestem i nie chciało mi się :D więcej

Jak akurat to po tytule użytkownika zdążyłem wywnioskować (ten nad avatarem) :D. Musze kiedyś podpatrzeć u mistrza jak to się robi w te "5 minut" , bo dla mnie pewnie by to trwało przynajmniej 50 minut ;).

 

Pozdrawiam

Tomek

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiesz nic nie zmniejszałem, pluginami czy nawet sztuczkami z PS'a, tylko operowanie krzywymi i poziomami.

No to daleko mi do tak zwinnego operowania krzywymi i poziomami.

 

A chciałem poruszyć jeszcze jedno zagadnienie , a mianowicie KADROWANIE zdjęcia. Co prawda nie posiadam jeszcze kamery mono , w której będzie to bardziej wykorzystywane , ale zawsze mnie to zastanawiało jak np. robiąc dzisiaj sesje , wrócić do niej po dniu , tygodniu ... roku i złożyć w całość ? Wiadomo ,że po zdjęciu kamery z teleskopu , nigdy nie uda się ustawić identycznego kadru !!!

 

Jak zauważyłem przy składaniu --- mniejsze obiekty można skadrować ( obiekty typu M1) , ale mgławice lub tak jak na załączonym zdjęciu M42 jest to chyba niemożliwe ? Jak sobie z tym radzicie ?

Niedługo dostane kamerkę mono i będę musiał zmierzyć się z kolejnym problemem . Naświetlając powiedzmy dzisiaj Ha 10godzin ... za kilka dni wracam do koloru i co w tedy ? Jak to wszystko zgrać.

Może jakiś krótki opis, lub możecie podlinkować wyjaśnienie?!

 

Przykład M42 10x300s i niedawno 10x600s ten sam setup co wyżej. --- Tylko kadr inny - składane w DSS

M42 600s próbowałem maskami zmiękczyć i zmniejszyć gwiazdy - chyba do końca nie wyszło :icon_confused::scratchhead:

M42 10x300s jpg.jpg

M42 10x 600s jpg.jpg

M42x10x300sx10x600s Kadr.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to daleko mi do tak zwinnego operowania krzywymi i poziomami.

 

A chciałem poruszyć jeszcze jedno zagadnienie , a mianowicie KADROWANIE zdjęcia. Co prawda nie posiadam jeszcze kamery mono , w której będzie to bardziej wykorzystywane , ale zawsze mnie to zastanawiało jak np. robiąc dzisiaj sesje , wrócić do niej po dniu , tygodniu ... roku i złożyć w całość ? Wiadomo ,że po zdjęciu kamery z teleskopu , nigdy nie uda się ustawić identycznego kadru !!!

 

Jak zauważyłem przy składaniu --- mniejsze obiekty można skadrować ( obiekty typu M1) , ale mgławice lub tak jak na załączonym zdjęciu M42 jest to chyba niemożliwe ? Jak sobie z tym radzicie ?

Niedługo dostane kamerkę mono i będę musiał zmierzyć się z kolejnym problemem . Naświetlając powiedzmy dzisiaj Ha 10godzin ... za kilka dni wracam do koloru i co w tedy ? Jak to wszystko zgrać.

Może jakiś krótki opis, lub możecie podlinkować wyjaśnienie?!

 

Przykład M42 10x300s i niedawno 10x600s ten sam setup co wyżej. --- Tylko kadr inny - składane w DSS

M42 600s próbowałem maskami zmiękczyć i zmniejszyć gwiazdy - chyba do końca nie wyszło :icon_confused::scratchhead:

Jeśli masz Maxima to nie ma problemu - ma od razu wersję PinPoint LE. Wgrywasz katalogi GSC i masz precyzję pozwalającą ustawić kąt skręcenia kamery i położenie kadru.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.