Skocz do zawartości

"Lodówka" do Canona


kudi145

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Właśnie kończę robienie lodówki do Canona, chciałem dodać jeszcze regulator temperatury np taki : http://allegro.pl/termostat-cyfrowy-regulator-temperatury-12v-fv-i2931852198.html , aby niezależnie od pory roku utrzymać temperaturę np. -10, czy takie rozwiązanie będzie miało sens ? Moduł Peltiera zainstalowalem taki : http://www.hebeiltd.com.cn/peltier.datasheet/TEC1-12710.pdf , więc raczej powinien dać radę :D, czy szkoda kasy ?

 

Rafał

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Będzie miało o tyle sens, że będziesz sobie mógł zrobić zestaw klatek kalibracyjnych dla danej temperatury. Oczywiście te -10 stopni to nie będzie temperatura matrycy, ale po ustaleniu się równowagi przy temp. w lodówce -10, temperatura matrycy też będzie jednakowa.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oby Ci tylko prądu starczyło w terenie.

Te 15-17A Peltiera potrafi rozładować akumulator samochodowy w 2-3 godziny

a termostat fajny, wypasiony.

Hehehehe

Decyzja była świadoma, najczęściej zestaw mam na balkonie lub u teścia na wsi więc problemu z prądem nie będzie, miesiąc w roku na mazurach, ale tam też dostęp do gniazdka się znajdzie :D .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Będzie miało o tyle sens, że będziesz sobie mógł zrobić zestaw klatek kalibracyjnych dla danej temperatury. Oczywiście te -10 stopni to nie będzie temperatura matrycy, ale po ustaleniu się równowagi przy temp. w lodówce -10, temperatura matrycy też będzie jednakowa.

Właśnie o to mi chodzi, po ostatniej awarii laptopa straciłem całą bibliotekę darków, a tak wystarczy kilka czasów i ISO na każdą porę roku :D . Jak tylko dojedzie do mnie zasilacz to sprawdzę jaką temperaturę uzyskam przy 20 st, C.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety nie posiadam fotek z budowy, ale dodaję to co zrobilem dzisiaj :D

Materiał tak jak widać na zdjęciach :

Puszka elektryczna 25PLN, chłodzenie procesora z serwisu za kilka zlociszy, wentylator i radiator w środku ok 20 PLN, ogniwo peltiera 40 PLN( przesyłka z chin szła ponad miesiąc :icon_rambo: ), pasta przewodząca i izolacja poliuretanowa ok 10PLN, termometr - jeszcze nie wiadomo :icon_confused: ( samochodowy ok. 25 PLN lub 100PLN ten co wyżej ) oraz zasilacz do x-box 203W za 50PLN ( jeszcze nie doszedł ). Dwa dni majsterkowania i wysłuchiwania od żony że stół jest potrzebny - bezcenne, za resztę zapłaciłem gotówką :laughbounce2:

%255BUNSET%255D.jpg

%255BUNSET%255D-002.jpg

%255BUNSET%255D-003.jpg

%255BUNSET%255D-004.jpg

%255BUNSET%255D-005.jpg

%255BUNSET%255D-006.jpg

%255BUNSET%255D-007.jpg

%255BUNSET%255D-010.jpg

%255BUNSET%255D-015.jpg

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robiłeś już próby lodówki ? Zastosowany peltier ma ponad 10A przy 12V.Ten wicher mimo, że wielki to do tej mocy może nie wystarczyć. Jeżeli zasilasz z 12V to będzie 12*10,5= 126 Wat + ciepło odprowadzane przez peltiera np. 20-30Wat. Prawdopodobnie będziesz potrzebował chłodzenie wodne lub obniżyć zasilanie, aby zmniejszyć prąd i wydzielane ciepło. Ilość "pompowanego" ciepła rośnie ze wzrostem prądu do pewnego momentu, ale moc wydzielana na rezystancji rośnie z kwadratem prądu. Dużą delte T można uzyskać, jeżeli radiator będzie niewiele cieplejszy od temp. otoczenia.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robiłeś już próby lodówki ? Zastosowany peltier ma ponad 10A przy 12V.Ten wicher mimo, że wielki to do tej mocy może nie wystarczyć. Jeżeli zasilasz z 12V to będzie 12*10,5= 126 Wat + ciepło odprowadzane przez peltiera np. 20-30Wat. Prawdopodobnie będziesz potrzebował chłodzenie wodne lub obniżyć zasilanie, aby zmniejszyć prąd i wydzielane ciepło. Ilość "pompowanego" ciepła rośnie ze wzrostem prądu do pewnego momentu, ale moc wydzielana na rezystancji rośnie z kwadratem prądu. Dużą delte T można uzyskać, jeżeli radiator będzie niewiele cieplejszy od temp. otoczenia.

Właśnie tego też się obawiam. jednak przy 12V powinno być 6-7A, chyba że się mylę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajnie by było jak byś zrobił 2 darki jeden przed schłodzeniem i jeden po schłodzeniu najlepiej na ISO 400 i 3200 i każdy po 30s i 300s.

Sam mam już większość części do zrobienia lodówki ale nie mam czasu. Na szczęście mam znajomego który ma dostęp do sztywnej pianki PE i przydaje się pracować w serwisie między innymi też komputerowym daje to dostęp do części z odzysku. Jak byś coś potrzebował daj znać pewnie coś się znajdzie. Jak znajdę chwilkę zrobię fotkę tej pianki może ktoś będzie zainteresowany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam! Niedawno sam też zbudowałem chłodniczkę na Canona według jakiegoś opisu z sieci.Materiały użyte do budowy z odzysku, oprócz samego Peltiera oraz silikonu i kleju do styropianu.Zastosowany przeze mnie Peltier jest mniejszej mocy tj. 12V 4A czyli 48W.

Zrobiłem kilka testów lodóweczki w temperaturze pokojowej i wyniki są zachęcające, co widać na darkach.Nie chciałem zakładać większej

mocy ze względu na pobór prądu przez Peltiera ponieważ chodzi mi o mobilność sprzętu.Zasilam wszystko z zasilacza akumulatorowego

12V 14Ah co jak policzyłem powinno wystarczyć na 2,5 godzinną sesję zdjęciową.

Wydaje mi się że wentylator zewnętrzny jaki zastosowałeś będzie trochę za mały do tej mocy Peltiera.Ja przy mojej chętnie bym założył

większy, ale to by za bardzo podniosło wagę całości.

Ten termoregulator z linku powinien wystarczyć do twojej chłodnicy. Sam pewnie też coś takiego zastosuję, ale coś mniejszego i tańszego.

Dodaję zdjęcia z budowy i testowe darki.

Pozdrawiam Paweł.

1.jpg

2.jpg

3.jpg

4.jpg

5.jpg

6.jpg

7.jpg

8.jpg

9.jpg

10.jpg

dark 1.jpg

dark 2.jpg

dark 3.jpg

dark 4.jpg

Wykres T.jpg

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Witam

Niestety okazało się że zastosowany peltier jest za mocny, i aby go odpowiednio schłodzić trzeba by zastosować ciężkie lub drogie chłodzenie. Kupilem więc innego peltiera TEC 12707, który okazał się odpowiedni do chłodzenia które posiadam :szczerbaty: . Poniżej kilka darków , oczywiście najlepszym testem będzie test w warunkach polowych, tylko ta pogoda :icon_rambo:

Rafał

dark 0.jpg

dark 1.jpg

dark 2.jpg

dark 3.jpg

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gratuluję udanych testów, niestety muszę uprzedzić że w terenie, gdzie wilgotność zwykle jest powyżej 80% bez uszczelnienia i osuszenia komory matrycy nastąpi jej szybkie zaparowanie.

 

Przykładowo dla wilgotności 80% i temperatury otoczenia 5*C wystarczy że matryca będzie schłodzona do ~1,8*C i już zaparuje. I dlatego niezbędny jest jakikolwiek regulator mocy chłodzenia. (http://pl.wikipedia.org/wiki/Temperatura_punktu_rosy)

 

Sam przez to przechodziłem i wiem że komory matrycy w Canonie nie da się uszczelnić, więc lodówka ma sens stosowania głównie tylko latem, gdy temperatury są wysokie, a wilgotność niska. Czyli na przykład (majowe, sierpniowe noce) temperatura 20*C, wilgotność 60% - temperatura punktu rosy 12*C.

 

Ostatecznie moje wnioski były takie że lepiej zachować energię w akumulatorze, zbierać materiał przez 4-5 godzin, niż z lodówką zbierać materiał przez 2-3 godziny ;) Ilością klatek nadrabiałem szum, a wyciąg i montaż miały lżej.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Matryca będzie odizolowana przez korektor, tylko czy szczelnie? Wszędzie są połączenia gwintowe, jedyne miejsce które nie ma połączenia gwintowanego to bagnet(choć on jest schowany w lodówce i opiera się idealnie o izolację), i właśnie tam może być problem :scratchhead: . Czy tak jest w praktyce dopiero się przekonam po testach polowych w troszeczkę wyższych temperaturach.

Rafał

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do lodówki polecam kupić osuszacz zmieniający barwę pod wpływem wilgotności, bez problemu można wówczas poznać kiedy należy go zregenerować, a tym samym będzie wiadomo czy są gdzieś nieszczelności przez które dostaje się do wnętrza wilgoć.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Też mam podobną lodówkę. Pojedynczy dark pokazany wyżej wygląda zachęcająco, Jednak matryca podczas wielogodzinnej sesji będzie się nagrzewała ponieważ nie jest chłodzona bezpośrednio i raczej z kamerkami nie moze to konkurować. Trudno jest zrobić pełne i rzeczowe testy aby odpowiedzieć ile dokładnie to daje. W różnych temperaturach zewnętrznych wnętrze takiej puszki różnie jest wychłodzone. O ile przy zewnętrznej temperaturze kilkunastu stopni różnica może wynieść 10 - 12 stopni to przy kilku stopniach jest już tylko 5 - 6 stopni. Przykładowo, jeśli na zewnątrz jest 15 stopni to temperatura korpusu u mnie wynosi ok. 5 st. a jak jest ok, 5 stopni na zewnatrz to może spaść do minus 1. Czujnik mam przyklejony do korpusu aparatu, blisko bagnetu. Ile jest na samej matrycy to trzeba spytac się wróżki. Tu nie ma tak jak w kamerkach, że jest np. minus 10 na matrycy bo tak nastawiliśmy. Coś to daje ale za dużo radzę się nie spodziewać.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.