Skocz do zawartości

Orion z 55mm


Robson_g

Rekomendowane odpowiedzi

Fajne zdjęcie - pętlę Barnarda widać ślicznie, prawie jak na dłoni... i IC2118 się złapała - bardzo fajnie ją widać :-)))

 

Te czapeczki to wg mnie efekt powtórnie odbitego światła od soczewek obiektywu. Taki sam efekt może powstać na filtrach w torze optycznym.

 

Paweł

Edytowane przez Pav1007
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bomba! Już przerabiam mocowanie obiektywu do STLa żeby cos takiego zrobić :) Te czapeczki "rozchodzą" się od środka obrazu. Podobne powstają przy fotografowaniu Ha np. przez FSQ. Hm..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niepokoją mnie te "czapeczki" na dużych gwiazdach, może ktoś wie co to może być?? Ciekawe, bo może to jakiś uboczny efekt modyfikacji aparatu.
A robiłeś tym samym aparatem przed modem i było OK?

 

Nie mam 100% pewności, ale moim zdaniem to może być efekt modyfikacji - to co napisał Paweł, tylko światło odbija się od nowego filtra. Spekuluję, ale mam podstawy: przy robieniu zdjęć 5D Mark II tego nie miałem, po przesiadce na 40D mod - czapeczki się pojawiły (zobaczysz niedługo - muszę się tylko odważyć na publikację zdjęcia ;))

Edytowane przez dziki
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo fajne zdjęcie. Dzień, w którym uzyskam podobny efekt będzie dla mnie bardzo szczęśliwy :)

 

W kwestii refleksów, to taki sam efekt obserwuję na jednym z jasnych obiektywów który ostatnio testowałem pod kątem astrofoto (kilka starych m42 walało mi się w szufladzie). Akurat w moim przypadku te "efekty specjalne" znikały całkowicie dopiero po przymknięciu do f/5.6.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście zdjęcie wspaniałe :icon_surprised:
Mam pytanie odnośnie takiej fotografii.
Czy do takich zdjęć potrzebna jest lustrzanka czy wystarczy dobrej klasy cyfrówka?
Wiem, że do takiej fotografii trzeba długich czasów naświetlania i łączania czasem zdjęć w różnych programikach. Nie orientuję się czy cyfrówki mają funkcję B, wiem, że lustrzanki to mają.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lustrzanka to także cyfrówka, rozumiem, że chodzi Ci o aparat klasy kompakt. Takim niestety takiego zdjęcia nie uzyskasz, można co prawda próbować, ale uzyskany efekt nie będzie zadowalający, że względu na szumy i inne niedogodności. Lustrzanka natomiast daje tutaj sporo możliwości, większa matryca, sporo mniejsze szumy i oczywiście możliwość wymiany obiektywów. Tego typu zdjęcia robi się składając kilka zdjęć w jedno specjalnym oprogramowaniem, żeby wyeliminować szumy które, co prawda w lustrzankach są dużo mniejsze, ale wciąż widoczne, zwłaszcza w czasie obróbki, gdy rozjaśniamy obraz, wychodzą także one.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie tak jak piszesz, o kompakt mi chodziło, tylko dobrej klasy.
Wlaśnie wiem, że potrzebne są minutowe naświetlania, a w opcjach kompaktu tylko wyczytałem 30 s max.
Pytam, bo aparaty cyfrowe mają dość fajne zoomy, a żeby wyposażyć lustrzanke w "duży zoom", trzeba teleobiektyw, ale widze, że nie można miec w cenie 1500 zł lustrzanki, aby dysponowała teleobiektywem.
Jak dobrze czytam kolega robson999 miał 55mm obiektyw i to wystarcza do takiej fotografii. A chciałem większe przybliżenie ze względu na samoloty na wysokościach, ale widać nie można mieć wszystkiego.

Krótko mówiąc do astrofoto lustrzanka cyfrowa prawda?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak na razie dzięki koledzy za rady. Jak bym sie decydował bliżej będę pytał i szukał. :-)


A jeszcze coś. Wyczytałem że już po 30 s naświetlania może być widoczny ruch obrotowy ziemi, takie fotki jaką jest fotka robsona999 robione są z paralaktykiem? Trzeba kręcić samemu lub za pomocą elektroniki. Mam racje?

Edytowane przez p_bogdan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdjęcie rewelacyjne! I tutaj nasuwa się pytanie, czy modyfikacja aparatu daje tak dużo? Chciałbym porównać Twoje zdjęcie do pracy MarcinSn z tego tematu

http://astropolis.pl/topic/40480-orion-na-szeroko/

 

Czy to może fakt, że masz prawie 2x dłuższy czas naświetlania?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.