Skocz do zawartości

M8 i M20 w ogniskowej 200mm


Loki

Rekomendowane odpowiedzi

Szybko dodam, bo jak zwykle zapomniałem. C5dMII + 70-200 @200mm, f2.8, ISO 800, 9x180 sek. Materiału było dwa razy więcej, ale od czasu do czasu solidnie dmuchnęło i połowa klatek do kubła. Przy okazji nauczyłem się, że lepiej stackować mniej klatek lepszej jakości. Zrobiłem stack wszystkich 21 (poruszenia nie były duże), ale obraz, choć nieznacznie, to jednak się rozmydlił.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mocnych gwiazd jest wyjątkowo mało - nie to co w Łabędziu, gdzie jakby śniegu napadało. Nie ukrywam też, że chcąc pokazać pył, przyciemniam nieco gwiazdy. Swoje robi też zapewne położenie nisko nad horyzontem. Wczoraj były (jak sądzę) całkiem niezwyczajne warunki. Wprawdzie to już białe noce, ale wyraźnie widziałem gwiazdy tuż nad lasem - 10 stopni nad horyzontem, a zwykle ledwo można cokolwiek tak nisko dostrzec.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A z drugiej strony mimo, że fotograficznie to w zasadzie najwyższa półka, to nijak się ma cena aparat + obiektyw, do cen wypasionych, astrofotograficznych klocków. Gdy zacząłem temat badać, to rzadki włos na głowie się zjeżył jak kosztowne jest to hobby. Jasne, że dobra optyka kosztuje krocie, ale byle filtr, byle złączka to zaś kilkaset złotych. Żeby wypracować naprawdę dobre efekty, trzeba kilkudziesięciu tysięcy (lekko licząc). W tym kontekście, mój zestaw to taniocha, a przecież podobne efekty można osiągną i na manualnych, tańszych szkłach. Kilka lat temu kupiłem np. świetną 300-tkę Zeissa (tego prawdziwego Zeissa) ze światłem f4. Doskonałe, manualne szkło za 1600 złotych. Na ebay-u zdarzają się takie okazje i warto polować.

Dziękuję za przychylne komentarze.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nieprawdopodobne zdjęcie. Dawno nie widziałem takiego zdjęcia z PL, a może nawet nigdy. Robi kosmiczne wrażenie.

 

Dokładnie, szkoda tylko, że jest dostępne tylko dla zalogowanych

Edytowane przez sumas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdjęcie super, miazga szczęki :whaaaaa:

 

Napisz w czym to obrabiałeś i stackowałeś i gdzie masz taka miejscówkę.

 

Przymierzam się ze swoją sigmą APO od kilku lat do takiego foto ale do dziś się mi nie udało trafić w super warunki :)

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

piekna fotka. kto powiedzial ze do robienia pieknych zdjec potrzebny jest sprzet full wypas?

 

Dobre pytanie: kto powiedział? Chyba tylko Ci, którzy właśnie nie mają możliwości posiadania lepszego sprzętu, co zawsze mnie dziwiło, bo zwykłym obiektywem i byle "koziołkiem" (nie mówiąc o Astrotrac'u) można zrobić cuda. Zupełnie nie potrafię zrozumieć, dlaczego ta fotografia leży w PL i kwiczy.

 

Mam wrażenie, że sporo osób podchodzi do astrofotografii na zasadzie: nie stać mnie na wypasiony sprzęt, więc nie będę w ogóle fotografował. Szkoda, bo sporo na tym tracą, co świetnie widać po autorze tego wątku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sorry za ten offtop, ale po prostu, we wszystkich nowych działach załączniki nie są dostępne dla niezalogowanych

 

Przejrzałem jeszcze raz wszystkie uprawnienia i teraz powinno być ok, czyli ten wątek będzie miał jeszcze większą ekspozycję, bo nikt z niezalogowanych nie mógł go nawet zobaczyć :(

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za miłe słowa. Radek ma rację co do tła.

Stackowałem w Iris-ie, tylko wybrane, najlepsze klatki. Obróbka w Photoshopie, ale muszę przyznać, że wyjątkowo łatwa. Zdjęcie po krzywych i levelach nie wymagało już wiele. Przyciemniłem nieco gwiazdy, selektywnie wzmocniłem kolor, ale już na surówce były ładne czerwienie i dwu-kolorowa koniczynka. Potem trochę kontrastu i wyostrzania (high pass). Po obróbce w Photoshopie wrzucam 16-to bitowego Tiffa do Lightrooma, tam dopieszczam fotkę i wywołuję do 8 bitowego formatu. Cała zasługa w seeingu, który był tej nocy niezły i pozwolił fotografować południowy horyzont. Chcę tym partiom nieba poświęcić trochę czasu, mam pomysł na kadr z ogniskowej 70mm. Księżyc wschodzi już późno, może na dniach będzie okazja. Żałuję, że dziś nie pojechałem, bo znając prawa Murphy-ego, jutro już pogody nie będzie. A co do miejscówki... mieszkam w Przemyślu, a fotografuję nieopodal Birczy. Mam tam taką polankę, łatwy dojazd, w miarę ciemne niebo. Jeśli ktoś z okolic czyta form - zapraszam na wspólne fotografowanie. Jeszcze raz dziękuję za przychylne komentarze.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.