Skocz do zawartości

Maxim DL się zawiesza po zaniku gwiazdy guidera


jolo

Rekomendowane odpowiedzi

Wczoraj wytaszczyłem zestaw pod niebo na szybkie testy i wszystko szło gładko do momentu kiedy przyszły chmurki. Guider zgubił gwiazdę i Maxim się kompletnie zawiesił :( Po ubiciu i paru kolejnych klatkach znowu przyszła chmurka i to samo - zwis... Kiedyś pamiętam po prostu wyskakiwał komunikat 'Star faded' i program cały czas próbował znaleźć gwiazdę. Spotkał się ktoś z takim problemem?

Konfiguracja:

- HEQ5 EQMOD kontrolowany z Maxima

- Atik 383 jako kamera główna

- QHY5 jako guider CMOS GUIDER

- koło filtrowe EFW kontrolowane z Maxima

- ASCOM focuser kontrolowany z Maxima

- Maxim 5.24 + Win7 32bit

Może wcześniej miałem innego Maxima (chyba 5.18) i tam było lepiej?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie też się wiesza.

 

Z tego co wiem, to i Pav również ma taki problem.

 

Rozwiązaniem jest praca guidera bez okna wykresu prowadzenia i korekt. wtedy wszystko chodzi ok. (przynajmniej u mnie)

Myślę że to raczej wyłącznie problem z wykresem, bo czasem gdy przed guidingiem go włączam, wiesza mi się cały maxim

 

MAximv 5.24

 

Win7 x64. - ten sam efekt

Xp 32 - tak samo.

Edytowane przez piotr_a
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aż mnie dziw bierze program za grube pieniądze ( dla nas) a i na zachodzie troszkę kosztuje a od prawie wersji 5.20 do teraz 5.24 słyszę i czytam o felernych niedopracowaniach.

Ciekawe skąd to się bierze może to nasze konfiguracje sprzętowe a może twórcy się tym nie przejmują.

Więc dlaczego opcja tańsza bezpłatny program guidujący PHD Guider i Nebulosity 3.1.8 hula ja trzeba a taki gigant ma wpadki. ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak się trochę zastanawiam patrząc na Wasze posty czy to nie jest przypadkiem sprawa konfiguracji sprzętowej. Ja nigdy nie miałem kłopotów z Maximem, ale mam od zawsze kamery SBIG.

Nie dziwię się Waszemu zdziwieniu :) bo Diffraction Limited nigdzie nie wspomina żeby Maxima kupować tylko do kamer SBIG :)

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 miesięcy temu...

Przypomnę temat, bo zauważyłem podobny problem u siebie. Mam Maxima 5.24 i guiduję Chameleonem na trybie Video DS. Wczoraj maxim wykrzaczył się 2 razy przy zgubieniu gwiazdy. Napisał jeden raz komunikat star faded i się wywalił. Wykres był włączony.

2 noce wcześniej też guidowałem i wtedy nic się nie wykrzaczało, star faded wypisał mi nawet kilka razy. Ale wtedy miałem Maxima 5.15.

Czy jest jakiś sposób na ten problem? Wykres to jedna z najważniejszych rzeczy dla mnie przy foceniu, a w 5.15 jest on dużo mniej funkcjonalny.

 

Przy okazji się spytam, co jest gdy nie jest znany dla Maxima rozmiar piksela kamerki guidującej? Jak go wprowadzić ręcznie, lub sprawdzić, czy jest on automatycznie poprawnie rozpoznany?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A odnośnie mojego pytania o wielkość piksela, to czy w trybie VideoDS podaje się go w Advanced/Pixel Dimensions? Jeśli tak, to znaczy, ze mój montaż prowadził o 50% lepiej, niż pokazywał graf, bo miałem tam ustawione 6 um zamiast prawidłowych 3,75 um :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chłopaki gdzie to się ustawia? Nie mam maxima pod ręką a już chciałbym wiedzieć :D

 

Mam wykres ustawiony tak, że otwiera się w jednym okienku, a osie X i Y pokazywane są na osobnych wykresach (w tym jednym okienku) - to jest sposób wyświetlania w oddzielnym polu? Bo mi się niestety też wiesza gdy "star faded" :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co wiem, to i Pav również ma taki problem.

Pav miał ten problem. Również mi się wieszał.

 

Zmieniło się to po aktualizacji ASCOM SP2 problem zniknął - jednak nie robiłem tego "stricte" by usunąć ten problem - nawet dopiero po czasie zorientowałem się, że przy Star Faded nie wiesza się.

Wykresy mam otwarte zawsze.

 

P.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam wrażenie że wieszanie się Maxima ma jakiś, nieznany, związek z poprawkami do Win. Sprawdziłem to na FocusMaxie który po wgraniu poprawek miesiąc temu wykrzaczał się po pierwszej klatce fokusowania. Po wykonaniu rollbacku do poprzedniej konfiguracji Win- problem znikł. Jak wgrałem poprawki dwa dni później - więcej ich było- nic się już nie działo..

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.