Skocz do zawartości

Obróbka HaRGB - dylematy


Gość wessel

Rekomendowane odpowiedzi

PS. Hamal- jakość amatorskich polskich zdjęć wzrosła nieprawdopodnie w ciągu ostatnich dwóch? trzech? lat... Jak patrzę na to co się chociażby na Astropolis dzieje to wyrzucam albo biorę się za poprawki swoich prac sprzed lat bo wstyd... Nawiasem mówiąc byłem jeszcze niedawno z nich dumny i były u mnie na stronie... Teraz nieliczne niedobitki pozostały :) :) :)

I to jest błąd wstydzić się swojego dorobku, historii swojego rozwoju.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...... a z Broku po 4 godzinach miałem piękną i czystą mgławicę. Przy malych jasnościach powierzchniowych nie ma innej drogi

Niestety tak to jest z tymi słabszymi. Pełnia i duże LP jest nie do przeskoczenia nawet w narrowbandzie chyba ze ktos ma czas na zbieranie kilkunastu godzin ( i więcej) na kanał a i do tego MUSI miec super przejrzystość w miejskich warunkach.

 

 

.....Jak patrzę na to co się chociażby na Astropolis dzieje to wyrzucam albo biorę się za poprawki swoich prac sprzed lat bo wstyd... Nawiasem mówiąc byłem jeszcze niedawno z nich dumny i były u mnie na stronie... Teraz nieliczne niedobitki pozostały :) :) :)

Nie wyrzucaj dopóki nie zrobisz lepszej wersji - to tak jakbyś zaprzeczał że musiałeś się rozwijać. Niedawno wycelowałem w vdb7 i 9. Zrobiłem klatkę, patrzę i nic ! Ale o co chodzi ? Sprawdzam czy dobrze montaż ustawiony. Gwiazdki się zgadzają a ja prawie nic nie mam.

Idę na forum. Jest jeden taki co to próbował: no wessel :) Przeczytałem ile czasu nad tym spędziłeś i zobaczyłem efekt i już wiem że na długo pożegnałem się z tymi obiektami

Edytowane przez MarcinPc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pokaże Wam moją metodologię dokładania Halpha do RGB. Layer barwiący można sobie zmienić (kolor) dzięki czemu zdjęcie może przybrać różne tonacje (ktoś lubi czerwień z domieszką niebieskiego, inni zielonego).

 

Prosty Photoshopowy plik. Może komuś przyda się ta idea. Wykorzystałem plik Marcina (podlinkowany wyżej).

https://www.dropbox.com/s/64qdh4f9fs04kzk/hargb.psd.zip

 

Dodam jeszcze, że załączony plik realizuje filozofię bliską do tego, co napisał Sumas, czyli dokładanie Halpha tylko w miejscu widma, które mu odpowiada (głęboka czerwień).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprytnie :) trzeba mieć wyobraźnię aby tak zapętlić kilka różnych funkcji :) wydaje się że da się inaczej, prościej, ale nie wychodzi to samo. Mam jednak pytanie. To szkiełko barwiące sprytny układ warstw i masek Ha to z jakiego filtra pochodzi? ;)

 

No, właśnie szkoda że nie ma nazw oryginalnych warstw tylko takie przeszkadzajki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawy sposób dla posiadaczy kamer OSC lub dobrego nieba na codzień zaproponował Adam Jesion w poście powyżej. Polecam analizę tego pliku...

 

No to masz jeszcze wersję dla tych, co mają mono kamery i filtry :D

 

https://www.dropbox.com/s/0i9bszohd18n4ji/hargb2.psd

 

To jest przykład, jak najszybciej zbudować pełne RGB z mono filtrów w Photoshopie bez żadnych "skillsów" ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeszkadzajkami określam ogólnie własne nazwy warstw :)

 

Nienazywanie warstw jest pierwszym poważnym błędem w Photoshop. Przy 3 warstwach możesz nie czuć potrzeby, ale jak będziesz miał ich kilkadziesiąt, czy kilkaset to sprawy będą wyglądać inaczej. Poza tym, jeżeli plik weźmie osoba 3-cia, to dzięki nazwą zrozumie, co chciałeś tam zrobić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na przykład modułem Topaz de Mask do Photoshopa ( uwaga-płatny!). Pewnie są tańsze sposoby...

 

Odradzam używania tego typu rzeczy. W sumie to nawet sądzę, że to jest "wyłudzanie" kasy, bo to absolutnie podstawowe funkcje Photoshopa (maski). Taniej będzie przerobić elementarz Photoshopa.

 

1. Zaznaczasz warstwę, którą chcesz tak maskować

2. W paletce "channels" trzymając wciśnięty ctrl klikasz na RGB (kanał wspólny) - powinna załadować się maska (latające mrówki na ekranie)

3. Następnie w menu górnym wybierasz Select/Inverse (lub ctrl+shift+i)

4. Teraz w paletce Layers na dole (kilka ikonek) klikasz trzecią od lewej - Add Layer Mask

5. Przy miniaturce warstwy powinna pojawić się maska, klikasz na nią i odpalasz Levels (ctrl+l) - i poziomami sobie teraz maskę kształtujesz, czyli jak ma odcinać i gdzie.

 

Jak klikniesz na maskę z Alt to będziesz wtedy widział ją w pełnej krasie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odradzam używania tego typu rzeczy. W sumie to nawet sądzę, że to jest "wyłudzanie" kasy, bo to absolutnie podstawowe funkcje Photoshopa (maski). Taniej będzie przerobić elementarz Photoshopa.

Adam, masz rację. Akurat w sprawie maski :) i innych funkcjonalności PSa. Co do np. modułów odszumiających nie przekonasz mnie :)

 

@ Naski . Przepraszam- Topaz Labs ReMask

 

Adam , tak przy okazji- jak oceniasz wersję z posta #38?

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do np. modułów odszumiających nie przekonasz mnie

Co to znaczy "moduł"? Piszemy tu o "akcjach" (actions), a one nie mogą zawierać nic ponad standardową funkcjonalność. To po prostu zapisane kolejne kroki tego, co robisz. Taki recorder do małpowania funkcji.

 

Podejrzewam, że mylisz tu akcje z plugin'ami, które mogą już być dowolną aplikacją wewnątrz Photoshopa. To zupełnie coś innego, choć nawet w tym przypadku muszę zauważyć, że najlepszy i najbardziej zaawansowany algorytm do odszumiania siedzi aktualnie w Photoshopie. Zmyłka polega na tym, że nie jest dostępny standardowo w Photoshopie (Menu plugins), ale trzeba go odpalić jako Camera Raw. Tak, wiem - pokrętne, ale prawdopodobnie ze względów licencyjnych nie znalazło się to (póki co) standardowo w Photoshopie.

 

Jeżeli masz nowy Photoshop CC, to sprawa jest prostsza, bo odpalasz go jako Camera Raw na warstwie z menu plugins, natomiast w starszych wersjach musisz otworzyć TIFa jako Camera Raw. Jeżeli nie wiecie, jak to zrobić, to służę instrukcją.

 

Po otwarciu Camera RAW dostaje się dostęp do wspomnianych narzędzi odszumiających. Wiele osób ma szczękę na ziemi, jak widzi, jak to działa w astrofoto. Polecam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do oceny wersji #38, nie wiem. Dla mnie za mało jest informacji w RGB (samej mgławicy), ale to wynika z tego, co napisałeś wcześniej (miasto, etc). Być może w takiej składance HaRGB nie da się już lepiej tego zrobić. Trudno mi powiedzieć, musiałbym sam w tym pogrzebać, żeby wiedzieć, czy coś ładniejszego da się wyciągnąć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.