Skocz do zawartości

Obróbka HaRGB - dylematy


Gość wessel

Rekomendowane odpowiedzi

Od razu na początku zaznaczam, że jestem świadomy sporej dozy subiektywizmu w odbiorze każdej astrofotki.. I nie szukam Świętego Graala obróbki.

Chciałbym natomiast poznać Waszą opinię na temat kilku zagadnień związanych z obróbką końcową zdjęc HaRGB lub- precyzując L(Ha)R(Ha)GB.

Dla nie wprowadzonych w temat : oznacza to użycie kanału Ha jako luminancji uzupełnionej luminancją L ( czystą) oraz użycie kanału Ha w różnych kombinacjach z kanałem czerwonym R. Dlaczego piszę - w różnych kombinacjach? Bo ten proces dodawania Ha do R jest jednym z kluczowych momentów obróbki takiej fotki i bardzo wiele od niego zależy. No ale to temat na osobne omówienie.

Zagadnienia są następujące:

1. Kolorystyka mgławicy - jaki odcień czerwieni jest najprzyjemniejszy w odbiorze?

2. Poziom luminancji gwiazd w stosunku do luminancji mgławicy - kiedy jest jakby "za dużo" gwiazd?

3. Ogólny poziom czerni w najciemniejszych punktach zdjęcia - kiedy najprzyjemniej ogląda się fotkę i nie sprawia ona wrażenia zbyt ciemnej?

 

Zachęcam do dyskusji najlepiej popartej przykładami dobrych lub zbyt przesadzonych w którąkolwiek ze stron fotek.

Poniżej przykład fotki nad którą popracowałem trochę i jej parametry wydają się optymalne.

Mała prośba- nie piszcie jeśli nie macie dobrze skalibrowanego monitora. Post omawia takie niuanse że telewizor czy monitor laptopa może tylko wprowadzić pewne nieporozumienia.

 

NGC 2237 w obróbce L= Ha +L, R=Ha+R, G, B.

Poziom czerni w najciemniejszym punkcie fotki stanowi 8% poziomu bieli.

 

NGC 2237.jpg

 

 

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To od razu powiem Ci wesselu, że tło jest dla mnie za "płytko". Lubię jak gdzieś tło schodzi do czerni albo prawie do czerni. Czyli głębokie cienie trzeba oderwać od szumu w ciemnościach (he, łatwo gadać!). Ja ten moment obrabiam i oceniam na negatywie zdjęcia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdzieś to już pisałem, dla mnie najistotniejsze jest to, żeby czerwień nie była wyprana, monochromatyczna. Żeby miała w sobie dynamikę, kolor (także w niebieskim kanale). W tej chwili patrząc na takie zdjęcie widzę hybrydę z dwoma zdjęciami. Jedno to halpha zafarbowana syntetycznie na czerwono, a drugie po prostu RGB (kolor gwiazd).

 

Poniżej przykład, jak powinna wyglądać czerwień (subiektywnie oczywiście :)):

horsehead-X3.jpg

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem, że dyskutujemy tu o gustach.

W moim przypadku niestety się to ciągle zmienia :)

Technika HaRGB nie jest w moim odczuciu szablonowa, i praktycznie przy każdym obiekcie

trzeba stosować inne proporcje mieszania Ha z R, aby otrzymać niespłaszczoną dynamikę kolorystyki mgławicy wodorowej.

Co do samego jej koloru to upodobania mi się zmieniają, lub ewaluują :), ale obecnie celuję w coś podobnego to tego:

MEL15_HARGB_FINAL4A.jpg

Niestety nie zawsze to wychodzi, co by się chciało z zebranego materiału.

Niedoścignionym wzorem kolorystycznym jest czyste RGB np. z OSC. ale do tego trzeba mieć porządne niebo,

 

http://jwalk.smugmug.com/Photography/AstroPhotos/i-57pPxsD/A

 

w moich warunkach pozostaje wsparcie Ha dla luminacji co naturalnie zaburza ten balans i skazuje na wieczną walkę przy obróbce.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poniżej przykład, jak powinna wyglądać czerwień (subiektywnie oczywiście :)):

 

Napisaliśmy jednocześnie o tym samym :)

Chociaż to akurat nie jest HaRGB, ale taki widziałbym cel u siebie, jeżeli to będzie wogóle możliwe.

Edytowane przez jcbo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisaliśmy jednocześnie o tym samym :)

Chociaż to akurat nie jest HaRGB, ale taki widziałby cel u siebie, jeżeli to będzie wogóle możliwe.

 

W tym rzecz, żeby HaRGB miało identyczną tonację, jak czyste RGB. Halpha ma zwiększyć dynamikę w czerwieni, a nie dodać coś nowego, o ceglastym zabarwieniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem, że dyskutujemy tu o gustach.

...

 

A dlaczego o gustach? Nie da się do tego problemu podejść w sposób bardziej "naukowy"? :)

No bo skoro H-a ma 656.28 nm to może wystarczy przekonwertować tę długość fali na wartości RGB? http://www.fourmilab.ch/documents/specrend/

może wtedy kolor mgławic byłby prawdziwszy, a przynajmniej nie taki łososiowy, jaki pokazał Wessel?

naturalnie pamiętając o tym, że jesteśmy "skażeni" "zafałszowanym" balansem bieli przez nasze Słońce, że atmosfera naszej planety też dokłada, czy też raczej wycina trochę z widma docierającego do nas światła kosmosu i że kalibracja monitorów też jest pełna kompromisów: http://mintaka.sdsu.edu/GF/explain/optics/rendering.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poniżej przykład, jak powinna wyglądać czerwień (subiektywnie oczywiście :)):

 

A to z OSC czy BW?

 

Wróć, nie było pytania, doczytałem opis zdjęcia.

 

Mam dwa Atiki, color i mono i po tym jak porzuciłem kolorową dla mono bo czułość ma znacznie mniejszą, zaczynam powoli wracać do kolorowej, największym problemem jest dobrać filtr LP nie psujący kolorów.

Edytowane przez HAMAL
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czerwień taka jak z kamery OSC jest przy mieszaniu z Ha dla mnie nieosiągalna. Oczywiście to byłby ideał, ale ten kawałek różowo fioletowy pokazany przez Adama też chyba nie jest 656 nm :)

Pozostaje jakiś kompromis dla focących z miasta....

Poza tym faktycznie jest to troszkę zbyt łososiowe. Będzie poprawka :)

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w nowej wersji przepaliłeś czerwony i spłaszczyłeś (rozjaśniając) środek niebieskiego ;)

 

Ale pamiętasz jak kiedyś pisałem że astrofoto powinno być jak slajd? wziąłem Twój jpg i zrobiłem swoją wersję, wiem że Ty takiej nie możesz bo Cię zjedzą za ciemne tło :) Najpiękniej wygląda na pełnym ekranie w ciemnym pokoju :D

 

http://astrofotografia.republika.pl/FRM/NGC2237B.jpg

Edytowane przez HAMAL
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja akurat rozete robiłem praktycznie zaraz po przesiadce na ST8300.

Ha, RGB oraz HaRGB mozna zobaczyc tutaj http://astromarcin.pl/pages/ngc2246.html

To czego nie ma to wersja Adama ktora z perspektywy czasu wydaje sie być bardzo ciekawa kolorystycznie.

http://astropolis.pl/topic/35397-maglawica-rozeta-ngc2246/?p=418975

 

Sadze że teraz mialbym dylemat i zrobiłbym 2 wersje: z dominującym Ha oraz Ha bardziej jako R w RGB.

Docelowo myślę że przydałoby się samo L.

Edytowane przez MarcinPc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Narrowband w palecie RGB :uhm:

 

Ale powiem Ci że mam teraz ten sam problem. Z galaktyk przerzuciłem się na mgławice w Ha ale pora wrócić do galaktyk i sobie tego jakoś nie wyobrażam. Jak ja wcześniej mogłem w te mgły zsumowane z LP uprawiać astrofoto bez filtrów. Mało tego, jak ja teraz mam do tego wrócić. :wassat:

Edytowane przez HAMAL
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najprościej wyłączyć okoliczne latarnie...tylko w moim przypadku musiałby to być totalny blackout Warszawy :) Sprawy sprzętowe znacznie łatwiej ogarnąć :)

Narrowband pozostaje jedynym wyjściem dla osób mieszkających tak jak ja w miejscach o duźym LP i zainteresowanych fotografowaniem DSów. Należy tylko pamiętać o jednym - narrowbandowe filtry pozwalają uzyskać obraz mgławicy z okolic dużego LP, ale i tak nic nie zastąpi dobrego nieba. Ostatnio po raz pierwszy złamałem zasadę dobrego wykorzystania nowiu i miejscówki i w będąc w Broku ( moje Bonsai RODOS) fotografowałem z filtrem Ha przez pól nocy. Dlaczego? Po 10 godzinach fotografowania z Wawy miałem zaszumiony cień obiektu, a z Broku po 4 godzinach miałem piękną i czystą mgławicę. Przy malych jasnościach powierzchniowych nie ma innej drogi :)

PS. Hamal- jakość amatorskich polskich zdjęć wzrosła nieprawdopodnie w ciągu ostatnich dwóch? trzech? lat... Jak patrzę na to co się chociażby na Astropolis dzieje to wyrzucam albo biorę się za poprawki swoich prac sprzed lat bo wstyd... Nawiasem mówiąc byłem jeszcze niedawno z nich dumny i były u mnie na stronie... Teraz nieliczne niedobitki pozostały :) :) :)

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.