Skocz do zawartości

Wie ktoś gdzie zdobyć manual N-305/1500 DOBSON 12" GOTO


mara333

Rekomendowane odpowiedzi

Hej,

 

przypadkowo moim pierwszym teleskopem jest Synta N-305/1500 DOBSON 12" wraz paroma mocnymi okularami w gratisie. Słyszałem, że to dość poważny sprzęt, a niestety obraz z niego jest rozczarowujący. DS nie wyraźne, planety jakoś małe i bez detali. Słabo słabo.

 

To pewnie przez to, że totalnie nie potrafie go używać :P i właśnie do tego potrzebuje manuala bo nigdzie cholera nie znalazłem. Nie wiem nawet jak poprawić ustawienie szukacza by cały czas po nastawieniu na cel teleskopu nie szukać parę minut w okularze tego co jest na środku szukacza. Masakra.

 

Będę wdzięczny za pomoc.

 

pozdro.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej,

 

przypadkowo moim pierwszym teleskopem jest Synta N-305/1500 DOBSON 12" wraz paroma mocnymi okularami w gratisie. Słyszałem, że to dość poważny sprzęt, a niestety obraz z niego jest rozczarowujący. DS nie wyraźne, planety jakoś małe i bez detali. Słabo słabo.

 

To pewnie przez to, że totalnie nie potrafie go używać :P i właśnie do tego potrzebuje manuala bo nigdzie cholera nie znalazłem. Nie wiem nawet jak poprawić ustawienie szukacza by cały czas po nastawieniu na cel teleskopu nie szukać parę minut w okularze tego co jest na środku szukacza. Masakra.

 

Będę wdzięczny za pomoc.

 

pozdro.

 

Najlepszym manualem do teleskopu jest forum, wystarczy szukać i czytać ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiedz nam na jakie obrazy liczyłeś z tego teleskopu, opisz co chciałbyś zobaczyć.

Po drugie opisz swoje miejsce obserwacyjne, co widzisz gołym okiem, czy to miasto ,wieś, ciemna polana w lesie?

Jakie masz okulary i których użyłeś do konkretnych obiektów?

Ccoś może się wyjaśni i szybciej pomożemy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Drodzy. Kolega Krzychoo ma rzeczywiście racje, że powinienem wcześniej poczytać za nim będę zawracać wam gitarę.

Niemniej którko wyłożę moje żale do mojej 12" n-305.

 

Oberwacje prowadze 20km od centrum warszawy na południowym niebie. Mam okulary 25mm standard z zestawu i 25mm, które wygląda bardziej jak obiektyw, 14mm (taka lortnerka), 10mm standard z zestawu i 8mm - wybacznie nie wiem co jakiego producenta. W trakcie obserwacji specjalnie gasze lampy na swoim terenie.

Wczoraj okielznałem system GoTo i metodą dla idiotów skorzystałem z object catalog. I właśnie M31 super na prawie cały okular, a widzę obłok, chmurkę, zero struktury. Inne mgławice, ledwo widoczne, inne galaktyki to ledwie obłoczki. Za to Jowisz super ale nie widzę zbytniej różnicy między okularami 25mm a 8 mm. Mała różnica w powiększeniu.

 

Wiem, że te 12 cali to nie Hubbel ale jak oglądałem recenzje tego teleskopu no i jasne, że trochę ściemnione materiały reklamowe jego możliwości to mam nie dosyt. Pytanie czy 20km od Warszawy to nie za mało by w pełni skorzystać z tego sprzętu. Kończąc, to chodzi mi o to czy moje uwagi co do jakości obrazu i powiększenia są zasadne. Czy przez te 12 cali z chyba całkiem mocnymi okularami można oglądać kosmos tak jak przedstawiany jest na zdjęciach przez forumowiczów, którzy korzystają z mniejszych lub znacznie mniejszych teleskopów.

 

 

 

 

Edytowane przez mara333
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nawet z 20" nie zobaczysz takich obrazów, jakie będą na zdjęciach, nawet z małych teleskopów. Ciemne niebo ma bardzo duże znaczenie, jakbyś miał okazję poobserwować przez podobny teleskop, np. w Bieszczadach, to zauważyłbyś różnicę na pewno.

Poza tym, jak wyjdziesz z teleskopem i od razu zaczniesz obserwować, to obraz nie będzie zbyt dobry. Po pierwsze, musisz pobyć przez kilkanaście - kilkadziesiąt minut w ciemności, żeby źrenice się rozszerzyły. Ale wtedy każdy błysk światła automatycznie je zwęzi, więc trzeba unikać latarni i innych źródeł światła. Po drugie, wychłodzenie lustra. Musisz dać zwierciadłu ok. godziny, żeby lustro się wychłodziło do temperatury otoczenia i powietrze nie falowało.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No cóż 20 km od Warszawy niebo jes gorsze niż w centrum Zakopanego.nie dziwię się że mało zobaczyłeś, ja strukturę galaktyki widzę z balkonu przez lornetkę 20x60.

Pojedź conajmnie 60-80 km od centrum w stronę południowo wschodnią.

 

Powiedz nam jeszcze jaka była kwadra księżyca i ogólnie niebo, była np. wyraźnie widoczna droga mleczna ?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No cóż 20 km od Warszawy niebo jes gorsze niż w centrum Zakopanego.nie dziwię się że mało zobaczyłeś, ja strukturę galaktyki widzę z balkonu przez lornetkę 20x60.

Pojedź conajmnie 60-80 km od centrum w stronę południowo wschodnią.

 

Powiedz nam jeszcze jaka była kwadra księżyca i ogólnie niebo, była np. wyraźnie widoczna droga mleczna ?

 

Kwadra księżyca......już wiem 6 ;)

Drogę mleczną spod warszawy widać tylko w sierpniu. No nic muszę zrobić tak jak mówisz. Zazdroszcze ci nieba z dala od zgiełku cywilizacji. W górach jest najpiekniejsze niebo. Nawet zimą.

 

Wcześniej kolega wspomniał m57. Kurcze jeszcze tego nie widziałem. Aż dziwne bo przejechałem cały guide. Dziś spróbuje to znaleźć + zapolować na kometę ISON i Marsa.

 

Ehh. 2 noce pod rząd zarwane. Chyba się wkręcam ;P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak ktoś mówi mi, że nie takich widoków się spodziewał, bo inaczej to wyglądało na zdjęciach z teleskopu Hubble'a to ja mu mówię, że mój teleskop kosztuje poniżej 2 tyś. zł, a teleskop Hubble'a kosztował 2,5 mln USD, więc proszę oczekiwać proporcjonalnie gorszych widoków. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak ktoś mówi mi, że nie takich widoków się spodziewał, bo inaczej to wyglądało na zdjęciach z teleskopu Hubble'a to ja mu mówię, że mój teleskop kosztuje poniżej 2 tyś. zł, a teleskop Hubble'a kosztował 2,5 mln USD, więc proszę oczekiwać proporcjonalnie gorszych widoków. ;)

 

2,5 mln to kosztuje samochód ;) Hubble kosztował grubo ponad 1 mld USD.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.