Skocz do zawartości

Teleskop amatorski dla poszukiwacza U F O :)


Bruxa

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie :)

 

planuje kupić dla przyjaciółki prezent w postaci teleskopu. Zamieszkuje w mieście ale dysponuje samochodem i może z teleskopem wyskoczyć gdzieś dalej. Przyjaciółka lubi poszukiwania niezidentyfikowanych obektów latających zarówno w dzień i w nocy dodatkowo zajmuję się także poszukiwaniami tzw. Orbsów. Może ktoś słyszał o strzałkach? to jest coś tym stylu. W każdym razie skupia się na obserwacji nieba za dnia i w nocy oraz ziemi, drzew, chodników i wszystkiego co nas otacza.Oczywiście chciałaby także dokonywać obserwacji planet czy księżyca ale obecnie nie ma nic co mogłoby jej do umożliwić.

Wiem, że nie ma dobrego sprzętu do wszystkiego i to taniego jednak może uda się znaleźć coś do początkowych obserwacji. Fajnieby było gdyby poza księzycem można było obejrzeć coś jeszcze np. mgławice. Wiem też, że czasem aby coś zobaczyć potrzeba odopwiednich filtórw ale zupełnie o tym nie mam pojęcia.

 

Cenowo wygląda to tak. Maksymanie 300-350 na teleskop ponieważ dodatkowo kupuje podstawkę (adapter) pod aparat do robienia zdjęć (koło 120zł). Dodatkowo mogę doinwestować jakies skromne fundusze w filtry czy inne potrzebne. To co mi zaproponowali w sklepie od ceny najniższej


http://deltaoptical.pl/blizej_nieba/teleskop-sky-watcher-synta-bk705az2,d707.html
http://teleskopy.pl/product_info.php?products_id=2989&lunety=Teleskop_PENTAFLEX_R-70/900_EQ-1_%28refraktor%29

 

I dwa które trochę przekraczają budżet

http://www.astroshop.pl/omegon-teleskop-ac-70-700-az-2/p,20643
http://teleskopowo.pl/pl/p/Teleskop-Opticon-Star-Rider-80F400/216

Podobno dzięki każdemu można obserować wszystkie nasze planety plus mgławice i słońce.

Może macie własne propozycje? Bo może jest tak, że w tych kategoriach cenowych nie ma różnyc między teleskopem za 200 zł i za 300zł?
Wiem, że nie kupie za to profesjonalnego sprzetu ale ma on przedewszystkim dać ucieche obdarowanej osobie i rozszerzyć jej zainteresowania.

Będę bardzo wdzięczna za pomoc (także w doborze ew. filtrów i elementów, których nie ma w zestawach)

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam serdecznie :)

 

planuje kupić dla przyjaciółki prezent w postaci teleskopu. Zamieszkuje w mieście ale dysponuje samochodem i może z teleskopem wyskoczyć gdzieś dalej. Przyjaciółka lubi poszukiwania niezidentyfikowanych obektów latających zarówno w dzień i w nocy dodatkowo zajmuję się także poszukiwaniami tzw. Orbsów. Może ktoś słyszał o strzałkach? to jest coś tym stylu. W każdym razie skupia się na obserwacji nieba za dnia i w nocy oraz ziemi, drzew, chodników i wszystkiego co nas otacza.Oczywiście chciałaby także dokonywać obserwacji planet czy księżyca ale obecnie nie ma nic co mogłoby jej do umożliwić.

 

Wiem, że nie ma dobrego sprzętu do wszystkiego i to taniego jednak może uda się znaleźć coś do początkowych obserwacji. Fajnieby było gdyby poza księzycem można było obejrzeć coś jeszcze np. mgławice. Wiem też, że czasem aby coś zobaczyć potrzeba odopwiednich filtórw ale zupełnie o tym nie mam pojęcia.

 

Cenowo wygląda to tak. Maksymanie 300-350 na teleskop ponieważ dodatkowo kupuje podstawkę (adapter) pod aparat do robienia zdjęć (koło 120zł). Dodatkowo mogę doinwestować jakies skromne fundusze w filtry czy inne potrzebne. To co mi zaproponowali w sklepie od ceny najniższej

 

http://deltaoptical.pl/blizej_nieba/teleskop-sky-watcher-synta-bk705az2,d707.html

http://teleskopy.pl/product_info.php?products_id=2989&lunety=Teleskop_PENTAFLEX_R-70/900_EQ-1_%28refraktor%29

 

I dwa które trochę przekraczają budżet

 

http://www.astroshop.pl/omegon-teleskop-ac-70-700-az-2/p,20643

http://teleskopowo.pl/pl/p/Teleskop-Opticon-Star-Rider-80F400/216

 

Podobno dzięki każdemu można obserować wszystkie nasze planety plus mgławice i słońce.

 

Może macie własne propozycje? Bo może jest tak, że w tych kategoriach cenowych nie ma różnyc między teleskopem za 200 zł i za 300zł?

Wiem, że nie kupie za to profesjonalnego sprzetu ale ma on przedewszystkim dać ucieche obdarowanej osobie i rozszerzyć jej zainteresowania.

 

Będę bardzo wdzięczna za pomoc (także w doborze ew. filtrów i elementów, których nie ma w zestawach)

Pozdrawiam!

 

 

PS. Znalazlam jeszcze coś takiego http://allegro.pl/wielki-teleskop-universe-ksiazka-dvd-1000-114-200x-i3725313028.html posiada on, jak napisali, lunete celowniczą ale pojęcia nie mam co to jest.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chwilę się zastanawiałem co odpisać... i szczerze powiem nadal nie wiem co to są Orbsy :-)

 

Jeśli Twoja przyjaciółka chce poszukiwać niezidentyfikowanych obiektów latających to obawiam się, że tylko super extra hiper teleskop z allegro (patrzący przez chmury) w tym pomoże...

 

a tak na serio:

Skąd chcecie obserwować? Czy z balkonu? spod ciemnego nieba czy może z miasta? Czy jesteś/cie świadoma/e co widać przez teleskop? Wiele obiektów głębokiego nieba, oprócz tego, że nie są łatwe w znalezieniu wyglądają jak szaro-szare plamki - dla niedoświadczonego obserwatora - jak bez kształtu.

 

Niestety (mówię to z wielką przykrością) - sprzęt który wskazałaś to są buble :-( Wspomniałaś też, że chcesz dokupić adapter do aparatu - czyżby po prostu pstrykanie gwiazd czy początku astrofotografii? bo jak to drugie to niestety obawiam się, że nie tędy droga - astrofotografia rządzi się zupełnie innymi prawami (poza oczywiście zbieraniem światła) od fotografii naziemnej.

 

Nie chcę ani Ciebie ani Twojej przyjaciółki odstraszać od astronomii - chcę jedynie pokazać, że warto odłożyć jakieś pieniążki, spotkać się może z astroamatorem posiadającym sprzęt z Twojej (Waszej) okolicy, popatrzeć przez teleskop, poczytać i dopiero potem świadomie wydać kasę na swój pierwszy teleskop. Mapę "nas" znajdziesz tutaj: http://astropolis.pl/membermap/

 

W razie pytań - pytaj, ktoś a pewno podzieli się z Tobą wiedzą.

 

Pozdrawiam

Paweł

 

PS

Ach i nieważne przez jaki teleskop, ale NIGDY nie patrzcie na Słońce bez specjalnego filtra nałożonego na TUBĘ teleskopu. Bo to mogą być Wasze ostatnie obserwacje.

 

 

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chwilę się zastanawiałem co odpisać... i szczerze powiem nadal nie wiem co to są Orbsy :-)

 

Jeśli Twoja przyjaciółka chce poszukiwać niezidentyfikowanych obiektów latających to obawiam się, że tylko super extra hiper teleskop z allegro (patrzący przez chmury) w tym pomoże...

 

a tak na serio:

Skąd chcecie obserwować? Czy z balkonu? spod ciemnego nieba czy może z miasta? Czy jesteś/cie świadoma/e co widać przez teleskop? Wiele obiektów głębokiego nieba, oprócz tego, że nie są łatwe w znalezieniu wyglądają jak szaro-szare plamki - dla niedoświadczonego obserwatora - jak bez kształtu.

 

Niestety (mówię to z wielką przykrością) - sprzęt który wskazałaś to są buble :-( Wspomniałaś też, że chcesz dokupić adapter do aparatu - czyżby po prostu pstrykanie gwiazd czy początku astrofotografii? bo jak to drugie to niestety obawiam się, że nie tędy droga - astrofotografia rządzi się zupełnie innymi prawami (poza oczywiście zbieraniem światła) od fotografii naziemnej.

 

Nie chcę ani Ciebie ani Twojej przyjaciółki odstraszać od astronomii - chcę jedynie pokazać, że warto odłożyć jakieś pieniążki, spotkać się może z astroamatorem posiadającym sprzęt z Twojej (Waszej) okolicy, popatrzeć przez teleskop, poczytać i dopiero potem świadomie wydać kasę na swój pierwszy teleskop. Mapę "nas" znajdziesz tutaj: http://astropolis.pl/membermap/

 

W razie pytań - pytaj, ktoś a pewno podzieli się z Tobą wiedzą.

 

Pozdrawiam

Paweł

 

PS

Ach i nieważne przez jaki teleskop, ale NIGDY nie patrzcie na Słońce bez specjalnego filtra nałożonego na TUBĘ teleskopu. Bo to mogą być Wasze ostatnie obserwacje.

 

bardzo dziękuje za odpowiedź :icon_biggrin: . A gdyby skupić się na możliwości obserwacji księżyca i może tylko troszkę marsa? Jeśli chodzi o UFO kolezanka raczej szuka blisko na niebie nie poza naszą atmosferą. Obserwacje może prowadzić zarówno z balkonu ale często jeździmy na ryby i mamy wtedy dostep to pięknego, nieskalanego nieba :)

Co do obserwacji słońca dziękuje za ostrzeżenie. Co to są Orbsy nie jestem w stanie wytłumaczyć bo sama do końca nie rozumiem pasji przyjaciółki ale po wpisaniu w google jest kilka informacji :) Głównie można je ująć w roślinności ale podobno przebywają wśród nas. Coś w rodzaju stworzeń, których nasze oko nie rejestruje jednak złapane pod światło stają się widoczne. Coś podobnego jak strzałki "rods" też można znaleźć na youtube. One ponoć są udokumentowane :)

 

Myślę, że astrofotografia to za dużo powiedziane. Raczej przyjemność z ładnego zdjęcia księżyca. Zdjęcia są istotniejsze przy obserwacjach naziemnych bo zdjęcie to jedyna możliwość utrwalenia orbsa.

 

Zdaje sobie sprawę, że za ten budżet wiele nie zdziałam ale nawet w troche dalszej przyszłości nie będzie nas stać na nic lepszego.

 

Gdyby podejść do sprawy tak, że trzeba coś wybrać w tym zakresie cenowym to co mogłoby być najmniejszym bublem ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A może lepiej kupić lornetkę zamiast badziewiastego teleskopu za 300zł? Można nią prowadzić obserwacje zarówno naziemne jak i kosmiczne ; )

 

Co do tych super obserwacji galaktyk, mgławic, planet itp... Zdajesz sobie sprawę że obiekty ani nie będą wyglądać tak:

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/0/0d/Andromeda_galaxy_2.jpg

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/0/00/Crab_Nebula.jpg

ani tak:

http://www.robgendlerastropics.com/AndromedaGrey12S.jpg

http://farm8.staticflickr.com/7025/6537214949_a6739359ee_z.jpg

lecz w najlepszym wypadku tak (i to naprawdę _nie za wiele ich będzie_):

http://3.bp.blogspot.com/-dKP3jDWX17w/UelKRBrsPyI/AAAAAAAAAfc/O1OP_COaFkc/s1600/m31+v2.jpg

 

Co do planet to będą to przeważnie świecące kropki nie do odróżnienia od gwiazd. Może Jowisz pokazałby coś więcej oprócz swoich księżyców....

 

Wydaje mi się że zakup lornetki za 350-400zł będzie o wiele lepszym rozwiązaniem niż jeden z tych teleskopów gdyż księżyc jak najbardziej można obserwować przez lornetkę. Dodatkowo jest trochę obiektów kosmicznych które przez lornetkę dają dużo więcej radochy niż obserwacje okiem nieuzbrojonym. A i na ptaszki bądź inne zwierzątka też można popatrzeć : )

Edytowane przez oedippus
  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chwilę się zastanawiałem co odpisać... i szczerze powiem nadal nie wiem co to są Orbsy :-)

 

 

No to poszerzymy wiedzę :flirt:

Tak nazywają ludzie ślady jakie pojawiaja się na fotografiach i filmach od przelatujących w pobliżu obiektywu owadów (RODS) lub wszelkiego rodzaju pyłków unoszących sie w powietrzu przed płaszczyzną ogniskowej (ORBS). Powstaje wtedy taki ślad specyficzny lub rozmazana plamka świetlna.

Nie było tego kiedyś dużo przy analogowych fotkach , dopiero cyfrówki uwydatniły efekty. Powstała na tym punkcie cała "religia".... :Loveit: (patrz google)

 

Natomiast co do tego co koleżanka może koleżance to ja nie mam nic przeciwko, a do łapania UFO polecam nie teleskop a zakup kamery wysokoczułej np. TAYAMA , podłączenie jakiegoś obiektywu i ustawianie na dzień i noc na nadzór nieba z programem (nomen omen ) UFOCAPTURE . Łapie się mnóstwo "UFO". Zabawa i satysfakcja gwarantowana ! :yes:

 

Andrzej

  • Lubię 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy mocno ograniczonym budżecie najlepszym wyjściem będzie lornetka - jak wspomniał kolega wyżej. np. Celestron 15x70

 

Ok, jeśli lornetka to czy da się do niej także dołączyć podstawkę pod aparat, a sama lornetkę ustawić na stojaku (jak teleskop) ?

 

Niektórzy wierzą w Orbsy inni nie :) Koleżanka ma z tego radochę więc niech odkrywa :)

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale mącicie!

żeby docenić obraz nieba w lornetce, trzeba się tym pasjonować. jeżeli nigdy nie obserwowaliście reakcji "laika" na widok księżyca przez lornetkę w porównaniu do widoku księżyca w teleskopie (nawet bardzo kiepskim) to przeprowadźcie taką obserwację :) lornetka nie ma szans! nie mówiąc już o "prestiżu" posiadania poważnie wyglądającego teleskopu.

 

niestety nie mogę nic doradzić w kwestii wyboru konkretnego modelu za 200-300 zł i pewnie większość ludzi tutaj nie interesowała się specjalnie tą półką cenową. skoro chodzi o robienie zdjęć to może warto poszukać w sieci jak wyglądają zdjęcia robione przez posiadaczy takich sprzętów?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale mącicie!

żeby docenić obraz nieba w lornetce, trzeba się tym pasjonować. jeżeli nigdy nie obserwowaliście reakcji "laika" na widok księżyca przez lornetkę w porównaniu do widoku księżyca w teleskopie (nawet bardzo kiepskim) to przeprowadźcie taką obserwację :) lornetka nie ma szans! nie mówiąc już o "prestiżu" posiadania poważnie wyglądającego teleskopu.

 

niestety nie mogę nic doradzić w kwestii wyboru konkretnego modelu za 200-300 zł i pewnie większość ludzi tutaj nie interesowała się specjalnie tą półką cenową. skoro chodzi o robienie zdjęć to może warto poszukać w sieci jak wyglądają zdjęcia robione przez posiadaczy takich sprzętów?

 

Dziękuje, masz racje poszukam zdjęć robionych takim teleskopem. Mam teraz dużo do rozważania :albert:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to poszerzymy wiedzę :flirt:

Tak nazywają ludzie ślady jakie pojawiaja się na fotografiach i filmach od przelatujących w pobliżu obiektywu owadów (RODS) lub wszelkiego rodzaju pyłków unoszących sie w powietrzu przed płaszczyzną ogniskowej (ORBS). Powstaje wtedy taki ślad specyficzny lub rozmazana plamka świetlna.

Nie było tego kiedyś dużo przy analogowych fotkach , dopiero cyfrówki uwydatniły efekty. Powstała na tym punkcie cała "religia".... :Loveit: (patrz google)

 

Poszerzmy wiedzę jeszcze bardziej. B)

Podam przykłady.

 

ORBSy to moi koledzy. Wiem, gdzie mają gniazdo :) Jest ich tam mnóstwo. To opuszczone miejsce niedaleko Warszawy. Liczna obecność ORBSów może świadczyć o obecności kosmitów :yes:

 

 

orbsy_atakuja_4.jpgorbsy_atakuja_5.jpgorbsy_atakuja_14.jpgorbsy_atakuja_3.jpgorbsy_atakuja_6.jpgorbsy_atakuja_13.jpgorbsy_atakuja_10.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poszerzmy wiedzę jeszcze bardziej. B)

Podam przykłady.

 

ORBSy to moi koledzy. Wiem, gdzie mają gniazdo :) Jest ich tam mnóstwo. To opuszczone miejsce niedaleko Warszawy. Liczna obecność ORBSów może świadczyć o obecności kosmitów :yes:

 

Myślę, że ten komentarz jest nie na miejscu. Nie prosiłam o ocenianie czyjejś pasji, a o pomoc w wyborze teleskopu :) Mimo to dziękuje za zaangażowanie i wyjasniam: to co zostało opisane i pokazne to nie są orbsy, a tym bardziej rods które zostały odkrytę i sa badane przez NASA. Można o tym poczytać albo pooglądać. Wiadomo nie wszystko jest prawdziwe. Część do fotomontaż, część to wymysły jednak rods są faktem :yes:, a Orbsów albo nie ma albo nie udało się udokumentować. Kiedyś nawet Ameryka nie była odkryta ;)

 

Co do teleskopu. Chyba się wstrzymam i postaram się odłożyć więcej oraz pociągnąć finansowo jeszcze kilka osób. Czy np. za kwotę 1000-1500zł można kupić coś rozsądnego zarówno do obserwacji kosmosu jak i naszego otoczenia? Nie potrzbuje konkretnych modeli już teraz, a jedynie info czy w takim budżecie zamknę się z odpowiednim sprzętem??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do teleskopu. Chyba się wstrzymam i postaram się odłożyć więcej oraz pociągnąć finansowo jeszcze kilka osób. Czy np. za kwotę 1000-1500zł można kupić coś rozsądnego zarówno do obserwacji kosmosu jak i naszego otoczenia? Nie potrzbuje konkretnych modeli już teraz, a jedynie info czy w takim budżecie zamknę się z odpowiednim sprzętem??

Na pewno - weź jednak pod uwagę, że teleskopy mają to do siebie, że odwracają obraz (np. lewo - prawo, góra - dół jak teleskopy Newtona) więc warto by było to wziąć pod uwagę planując obserwacje naziemne.

 

Najmniej odwracają obraz refraktory (można użyć kątówki prostującej obraz) - ale te tańsze (achromaty) są obarczone sporymi wadami i przy jasnym, dziennym świetle mogą się ujawniać bardziej niż przy obserwacjach nocnych, te droższe (Semi APO, ED lub Apochromaty) są pozbawione tych wad (np. aberracji chromatycznej) no ale... są zdecydowanie droższe.

 

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że ten komentarz jest nie na miejscu. Nie prosiłam o ocenianie czyjejś pasji, a o pomoc w wyborze teleskopu :) Mimo to dziękuje za zaangażowanie i wyjasniam: to co zostało opisane i pokazne to nie są orbsy, a tym bardziej rods które zostały odkrytę i sa badane przez NASA. Można o tym poczytać albo pooglądać. Wiadomo nie wszystko jest prawdziwe. Część do fotomontaż, część to wymysły jednak rods są faktem :yes:, a Orbsów albo nie ma albo nie udało się udokumentować. Kiedyś nawet Ameryka nie była odkryta ;)

 

Przepraszam, nie mogłem się powstrzymać. Tak na mnie działają takie, i podobne, niezbadane przez NASA sprawy.

 

A w temacie: Może faktycznie zamiast taniego teleskopu zakupić większą lornetę, np. Celestrona Skymaster 15x70. Użycie dwojga oczu w ogólnych, niesprecyzowanych obserwacjach to zaleta.

 

W przedziale 1000-1500zł zamkniesz się np. z refraktorem 120/600 na montażu azymutalnym. Do niezła maszynka do przeróżnych obserwacji. Jeśli aberracja chromatyczna (fiolet wokół jasnych obiektów) nie będzie przeszkadzać, to taki sprzęcik spełni swoje zadanie.

Edytowane przez wimmer
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pav1007 i Wimmer bardzo dziękuje za info. Postanowione. Wstrzymuję się z zakupem (kupuje jedynie skarbonkę ;)) i zbieram po rodzinie na droższy. Jak już mi się uda na pewno napiszę bo wasza i innych użytkowników pomoc była nieoceniona.

W zasadzie pewnie miałabym już zapakowany w ładny papier ozdobny niewiele wart bubel.

 

Dziękuje wam ślicznie i ponieważ temat był w kwestii prezentu świątecznego to życzę wszystkim wesołych świąt i ładnego nieba do obserwacji (może w tym roku zobaczycie gwiazdę betlejemską :flirt: )

 

Pozdrawiam :)

 

Edytowane przez Bruxa
  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bruxa, to bardzo dobra decyzja. Nie chciałem się włączać do dyskusji ze względu na swoje ortodoksyjno-empiryczne poglądy stetryczałego inżyniera na te obiekty o których piszesz. Według mnie do tego jest głównie potrzebna bujna wyobraźnia ktorej mnie brakuje :). Ale kwestia sprzętowe popieram. Nie ma sensu zakup czegoś, co nawet sprzedawcy nie daje satysfakcji z zysku o nabywcy już nawet nie mówiąc. Zbieraj i precyzuj wymagania. Zawsze miło Ciebie tu gościć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.