Skocz do zawartości

Obiekt Tygodnia 22.11.2013 Barnard 361


panasmaras

Rekomendowane odpowiedzi

Powiem że rejon w tej okolicy jest bardzo bogaty w gwiazdy, jakby się było w wielkiej gromadzie otwartej. Przeglądałem to miejsce 22''ką w poszukiwaniu ładnej kolistej planetarki NGC 7048 z ciemniejszym środkiem. Gdybym wiedział wcześniej o tym obiekcie Bernard 361 napewno bym go wtedy ustrzelił. Zaznaczyłem już go w atlasie, czekać tylko na pogodę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Świetnie napisany artykuł, od razu mam ochotę na obserwacje. Kokona też da się zaobserwować 10x50 ?

 

IC5146 - Kokon - to obiekt na filtr H-BETA, zaliczyłem go za trzecim podejściem (noc była wyjątkowo sucha), z przeciętnej miejscówki, bez filtra z 12".

Stowarzyszona ciemna mgławica B128 jest do "wyjęcia" bez problemu z 8", lornetką nie próbowałem.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

IC5146 - Kokon - to obiekt na filtr H-BETA, zaliczyłem go za trzecim podejściem (noc była wyjątkowo sucha), z przeciętnej miejscówki, bez filtra z 12".

Stowarzyszona ciemna mgławica B128 jest do "wyjęcia" bez problemu z 8", lornetką nie próbowałem.

Pozdrawiam

 

Miałeś zapewne na myśli B168. B128 jest w Orle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

B168 jest bez problemu widoczna w nawet małych lornetkach. Jest to jedna z najpiękniejszych i najłatwiejszych do dostrzeżenia ciemnych mgławic i pięknie odcina się od bogatego w gwiazdy tła Drogi Mlecznej. Im szersze pole widzenia lornetki i bardziej kontrastowa optyka, tym lepsze doznania estetyczne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Dla odświeżenia tematu jako że Łabędź w zenicie: obserwowałem wczoraj lornetkami B361 i B168.

Pierwszy raz świadomie przyglądałem się ciemnym mgławicom i myślę że żeby w pełni je docenić trzeba więcej czasu i zmianę sposobu patrzenia. W końcu szukamy nie to co widać tylko to czego właśnie nie widać.. W wypadku B361 i B168 bardzo dobrze nie widać:).

 

Obie ciemne mgławice łatwe do zlokalizowania, najlepiej lornetką 10x50. Jest na co popatrzeć, wyraźnie odcinają się od jaśniejszego tła gwiazd.

Zaatakowałem je też w 25x100 i przy 25x też dobrze się prezentują, większe powiększenia do nich chyba się nie przydadzą.

 

Mgł. Kokon w 25x100 nie widziałem, może się uda gdy nadejdą prawdziwie ciemne noce.

Mam h-betę 1,25'' więc nie zaszkodzi przyłożyć ją do okularu, to będzie już ekstremum ale kto mi zabroni spróbować!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje wszystkim tworzącym serie obiektów tygodnia. Bardzo pouczająca lektura i wciąż inspiruje.

Ten temat powstał zanim zabrałem się za szerokie kadry ale po wczytaniu się w temat sprawdziłem własne zasoby.

Może ktoś skorzysta bo w szerokim kadrze widać kilka otwarty stąd łatwo nakierować się lornetką we właściwy rejon co też planuje zrobić.

 

*update - jest nowsza wesja !

http://www.astromarcin.pl/images/wide/cygnus/FromCocoonToLG3_2016_half.jpg

 

Ostatni wątek: http://astropolis.pl/topic/55896-od-kokona-w-poprzek-dm/

Poprzednia wersja i wątek tutaj: http://astropolis.pl/topic/48028-labedz-w-narozniku/

 

@adam_bie

Kokona nie udało mi się na razie wypatrzyć w żadnej x50mm ( probowalem na trzech) ale ciemne na około na 100% pieknie widoczne

Edytowane przez MaPa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.