Skocz do zawartości

Orion M42 w półtorej godziny - Listopad 2013


Naski

Rekomendowane odpowiedzi

  • 6 miesięcy temu...
Spróbuj uzyskać coś bliższego do HST. Oczywiście to kwestia gustu, ale taka kolorystyka jest po prostu niestandardowa

 

MateuszW ale to jest HST, nie wiem dlaczego , ale jak przerabiam foto to wszystkie kolory wchodzą w złoto . Materiał wejściowy wydaje się poprawny ...

 

wej.jpg

 

Po balansowaniu selective color wg tutka otrzymuje złoty ....

 

tut.jpg

 

dalej to już moja twórczość

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Używałeś tego tutka: http://bf-astro.com/hubblep.htm ? Tam na początku trzeba zbalansować histogramem, dopiero potem selective color.

Edit: Widzę, że ta wersja zielona jest już teoretycznie zbalansowana histogramem. No ale czemu jest prawie monochromatyczna?

Edytowane przez MateuszW
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Przy ostatnim fotografowaniu oriona ... miałem ostro wypalony środek . Jako że zestaw jeszcze nie dopracowany i ciągle w fazie testów, pozwoliłem sobie na szaleństwo 60sekundowe - co idealnie odpowiada mojemu setup\'owi.

SBIG16803TECADL300

Fotka 10x LRGB 60s na kanł i 10xL10s na środek .

Porównanie skali 0,8 (pierwszy post) z 1,68 metra ogniskowa

M42-LRGB V3.jpg

 

Crop1x1

M42 LRGB V3 crop1x1.jpg

  • Lubię 9
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pozwoliłem sobie na szaleństwo 60sekundowe - co idealnie odpowiada mojemu setup\'owi.

Ja od dawna robie głownie 60tki, nie wiem po co ludzie ciągną 10 minutówki rozmazując jedynie fotki. Trzeba wyczuć zestaw przy jakim czasie po zestackowaniu wyjdzie wszystko co niebo daje i takim czasem robić.

 

A środek tak się robi :P strumień porannego ciepłego powietrza wymazał mi gwiazdy ale chyba ujdzie :)

 

ogniskowa 3750mm

M42_Trapezium_01.jpg

  • Lubię 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robiąc wiele klatek po 60 sek choć na nich pojedynczo nie widać słabych obiektów po zestackowaniu i tak się pojawią, tak jak bym robił mniej klatek po 10 min. Ale jeśli poleci mi klatka 60 sek to jest ona tylko jedną z wielu, ziarnistość giudingu też na każdej z nich mniej się skumuluje przez co potem skutecznej się uśrednia a łatwo pozbyć się tych chwil (klatek 60sek) gdzie wyjątkowo się nie powiodła.

Trzeba jednak wielu prób aby wyczuć ile nasz zestaw czasu potrzebuje i nie należy oceniać tego na podstawie klatek a stacków.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To się może sprawdzać przy ogniskowej kilku metrów, tak jak u ciebie, jednak przytłaczające większość robi na ogniskowej do 600-700 mm, gdzie 60 sekundowe klatki nie mają racji bytu przy słabszych obiektach.

Już nie mówię o aperturze, która też daje ci potężnego kopa i wszystko szybko wychodzi z tła. Mając jednak dobrze prowadzący montaż powinno się robić dłuższe ujęcia w miarę możliwości, gdyż nie ważne ile byś klatek zebrał, to jeśli odstęp sygnału od szumu będzie zbyt mały, to tego elementu po prostu nie wyciągniesz. Gdyby tak się dało, to wszyscy trzaskali by 1-sekundowe klatki, i po zebraniu kilku tysięcy byłoby gotowe zdjęcie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Każdy zestaw niebo/jasność optyki/kamerka ma graniczną dolną wartość czasu, u mnie to jest ok 7 sek, poniżej nawet ze 10000 klatek wyjdzie kasza. Trzeba wyczuć kiedy to jest ten moment na histogramie. Jednak tak jak piszesz, apertura a do tego pixel 7,4 robią swoje niemniej myślę że w wielu przypadkach można by spokojnie zmniejszyć czasy bez strat na jakości.

 

Ale to tylko mój pogląd, ja nikogo do niego nie namawiam ani nie zmuszam :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A z drugiej strony zobacz to moje zdjęcie :)

 

Obiektyw to jedyne 46mm a ogniskowa 350mm czyli f 7.6 do tego filtr Ha35

300x 12 sek ! Wyszło? Wyszło :) a można by dalej zbierać i wyciągnąć dużo więcej. Na pojedynczych klatkach za wiele widać nie było ^_^

 

M16.jpg

Edytowane przez HAMAL
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy malutkich matrycach jak widać można powalczyć, przy czymś co mi kilka MPx już powiesisz komputer. Z drugiej strony wielogodzinne naświetlania stosuje się zazwyczaj, żeby pokazać delikatne mgławice, przy twojej skali pozostaje wyłuskiwanie galaktyczek, więc też inne podejście i inna obróbka. A co do czasów, to wg. mnie dopóki lewa część nie oddzieli się od krawędzi o kilkanaście procent, to jest za krótko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hamal - powiem to tak ... nie ważne co robisz - rób to dalej - po drugie - primo- pozwalaj sobie zawsze , jeżeli obiekt posiadasz, na zaprezentowanie go w moim wątku(będzie -jest - to świetne porównanie ) !!! - mnie twoje prace fascynują ! - 1, 2 , 5 , 10 m ogniskowa - udowodniłeś to wiele razy, że dla Ciebie to nie problem, a ja też lubię odkrywać zakamarki .....

Niestety - ja na razie o swoich pracach mogę powiedzieć tylko tyle --- TESTOWE FOTO - ale jak już zestaw skompletuje . to mam nadzieje, że dołączę do twojej Ligii .

 

P.S.

A propos ///czy lepiej 1x 600s czy 10x 60s - jutro - postaram sie pokazać co dają obydwa staki na M42 - bo takowe posiadam

Zgodzę sie z Ilem , że przy krótkich ogniskowych ... dużo lepiej wychodzi naświetlanie 10 , 20 , 30 40 min , a dla długich mniej ... ale ...to nie jest reguła .

Więcej zależy od chip\u ... jaki co lubi np.:

 

Posiadam Chip16803 - który ma dużą studnie i wręcz wskazane jest robić ekspozycje jak najdłuższe (zależności od filtra), ! Zysk sygnał szum -

Ale zauważyłem , że przy obróbce materiału ... przy wyciąganiu "środka" - lepiej jest - krócej a dużo .. - wtedy zostaje detal , a i z ciemnści sie więcej wyłania ... ( nie wiem czy to dobrze opisałem )

Kamerę Atik (którą używa Hamal - znam tylko z guidingu )...

 

Teraźniejsze fotki wykonuje systemem Hamala .. krócej , a dużo -- po prostu na więcej setup- nie pozwala ... ale dostrzegam też pozytywy , przy dłużej ogniskowej..........................

 

 

 

 

Edytowane przez Naski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ty się uwijaj to będzie z kim się ścigać :D

 

Hamal - to co powiedziałeś (napisałeś ) to jest chyb sedno astrofotografii dzisiejszej .............. Kiedyś jak coś zamawiałem to max 2 tygodnie czekałem na produkt ... po 3 tygodniach moje zamówienie było już nieaktualne................. :icon_neutral:

 

 

Edytowane przez Naski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.