Skocz do zawartości

Okular szerokokątny Antares - jaki wybrać ?


Marek Substyk

Rekomendowane odpowiedzi

:idea: W ofercie AstroKrak'a znajdują się następujące okulary szerokokątne. Ponieważ mój telep przy zwierciadle 203 mm, ma ogniskową 800 mm (f/4) jaki wybrać - mając na ten cel preznaczone 700 zł. 1 dobry z serii SWA czy może 2 okulary z serii W70 ?

 

Okular / ogniskowa / powiększenie z danym okularem dla f=800 mm / kąt widzenia / źrenica / cena / fizyczne pole widzenia

 

W70 (Antares) 5,8 mm (138x) 67° 1,25" 15 mm 350 zł - wiadć: 0°29'

W70 (Antares) 8,6 mm (93x) 67° 1,25" 15 mm 350 zł - widać: 0°43'

W70 (Antares) 14 mm (57x) 67° 1,25" 15 mm 350 zł - widać: 1°11'

W70 (Antares) 19 mm (42x) 67° 1,25" 15 mm 350 zł - widać: 1°35'

W70 (Antares) 25 mm (32x) 67° 1,25" 15 mm 365 zł - widać: 2°06' :D

 

SWA (Antares) 7,5 mm (107x) 82° 1,25" 16 mm 595 zł - widać: 0°46'

SWA (Antares) 10 mm (80x) 82° 1,25" 16 mm 595 zł - widać: 1°01'

SWA (Antares) 14 mm (57x) 82° 1,25" 16 mm 595 zł - widać: 1°26'

SWA (Antares) 18 mm (44x) 82° 1,25" 16 mm 595 zł - widać: 1°52' :)

 

Wszystkie dane policzone dla teleskopu o ogniskowej 800mm

 

:?: :?: :?: :?: :?: :?: :?: :?: :?: :?: :?: :?: :?: :?: :?: :?:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A do czego on ma być?

 

Jeżeli chodzi o zastosowanie to ogólnie do wszystkiego a z racji tego, że teleskop ma dużo światłosiłę (f/4) to głównie do DS

 

Nawiększy problem to już może nie wybór typu okularu lecz bardziej ogniskowej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A do czego on ma być?

 

Jeżeli chodzi o zastosowanie to ogólnie do wszystkiego a z racji tego, że teleskop ma dużo światłosiłę (f/4) to głównie do DS

 

Nawiększy problem to już może nie wybór typu okularu lecz bardziej ogniskowej

Nie może być do wszystkiego.

 

1. o małym powiększeniu do przeglądu nieba i zgrubnego szukania obiektów oraz Plejad i gromad otwartych 30-50x

 

2.o średnim powiększeniu do bardziej szczegółowego przyjrzenia się obiektom, rozdzielanie gromad kulistych na gwiazdki 60-120x

 

3. Do dużego i maksymalnego poweru oferowanego przez dany teleskop, do gwiazd podwójnych itp. 120x- wzwyż

 

 

Więc jak?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trudno tak to opisać.

Chciałbym zachować jak największe pole widzenia minimum 15-20' kątowych i w miarę duże powiekszenie. Szkopuł w tym, że nie wiem jakie fizyczne pole widzenia mogą oferować te okulary.

 

Może dało by sie to jakość policzyć ?

 

dla zwykłego PL mam dla

F25 mm - 1°20';

F20 mm - 1°;

F10 mm - 0°30';

 

:( :?: :( :?: :( :?: :( :?: :( :?: :( :?: :( :?: :( :?: :( :?: :( :?:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdzieś ktoś kiedyś pisał, że nie da się tego policzyć tak łatwo.

Jednak jak wynika chyba się da, bo dane wydają się mi prawidłowe po policzeniu dla zwykłych okularów

 

Extra dzięki. :D:D:D:D:D:D:D:D:D

 

Mam nadzieje, że nie ma tu jakiś jeszcze niespodzianek związanych z budową okularu, bo byc i nie powinno

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdzieś ktoś kiedyś pisał, że nie da się tego policzyć tak łatwo
W kazdym razie metoda ta jest opisana w "Astrofotografii" Skorzynskiego, wiec wydaje sie wiarygodna :)

 

tym bardziej wiarygodna, że idalnie się zgadza z moimi praktycznymi pomiarami pola widzenia jakie kiedyś zrobiłem. Różnicę 1' pomijam :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To znaczy w przypadku 82° to rzeczywiście ta metoda przestaje z lekka działać.

 

Kolejne przybliżenie to by było coś w stylu...

 

a = 2*arctan( tan(b/2) / pow )

 

a- pole widzenia układu

 

b- pole widzenia okularu

 

pow - powiększenie

 

to oczywiście teoria, bo pewnie okulary maja pole skorygowane tak, że powyższe również nie działa :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W70 mają rzeczywiście bardzo duże pole widzenia i nie ma sensu przepłacać za SWA. Jeśli chodzi o odblaski, to nie zauważyłem. Ja bym radził kupić dwa W70, jeden do najmniejszych powiększeń, drugi do planet i zbliżeń na obiekty mgławicowe. Tu optymalne wydaje się powiększenie ok. 150x. Przynajmniej ja z takim pracuję i efekty sa naprawdę OK.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W70 mają rzeczywiście bardzo duże pole widzenia i nie ma sensu przepłacać za SWA. Jeśli chodzi o odblaski, to nie zauważyłem. Ja bym radził kupić dwa W70, jeden do najmniejszych powiększeń, drugi do planet i zbliżeń na obiekty mgławicowe. Tu optymalne wydaje się powiększenie ok. 150x. Przynajmniej ja z takim pracuję i efekty sa naprawdę OK.

 

W70 (Antares) 5,8 mm (138x) 67° 1,25" 15 mm 350 zł - wiadć: 0°29'

W70 (Antares) 25 mm (32x) 67° 1,25" 15 mm 365 zł - widać: 2°06'

 

Czy taki wybór jest dobry?

 

pierwszy okular - duże powiększenie (x138) z polem widzenia 29' - duże powiększenie przy jednocześnie optymalnym polu widzenia. W 30' mieści się większość Messierów. M13 - ma 23' i powinna ślicznie się prezentować

 

drugi okular - małe powiększenie (x32) i olbrzymie pole widzenia 126' ! Idealny do wyszukiwania M i NGC :-). Nie trzeba nawet szukacza :lol:

 

Wady i zalety wzajemnie się wymieniają !

 

można by było jeszcze zaopatrzyć się w trzeci, ale to już się robi duży wydatek

 

W70 (Antares) 14 mm (57x) 67° 1,25" 15 mm 350 zł - widać: 1°11'

 

Ciekawe co wy na to?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5.8mm wydaje mi się idealny. To jaki odpowiednik mojej 14-ki. M13 miodzio i faktem jest, że większość mgławic i galaktyk mieści się w tym polu widzenia. Co do tego mniejszego powiększenia, to brzmi OK, ale policz, czy przy wyciągu 1.25" nie będzie winietowania.

 

Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po tym względem Optisan się przygotował na 2"

 

Lustero eliptyczne ma rozmiary 100x70mm w najszerszych miejscach i obejmuje cały wyciąg którego średnica początkowa wynosi 60mm

 

:D

 

Może ma kroś takie okualry już w domciu ? - Erfl (2") ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

polecam Antares'a MEr 30 mm / 74st - jest naprawde świetny ! moge go śmiało polecić , ja szukałem okularu do przeglądu nieba ( długa ogniskowa i szerokie pole widzenia )porównywałem go z naglerem 22 - ostry obraz w ok 90 % pola - jak na tak szerokie pole widzenia to wynik jest niezly , oczywiscie nagler wypadl lepiej jezeli chodzi o punktowosc na brzegu pola , ale roznice nie byly powalajace , jezeli wziasc pod uwage cene ( nagler kosztuje co najmniej 4x wiecej ) to jest to bardzo atrakcyjny okular i praktycznie jest to teraz moj podstawowy okular jakiego uzywam

 

pozdrawiam

Marcin

 

PS co do okularów SWA Antaresa ( 82 st ) to w ciemno bym ich nie kupował - najpierw bym je przetestował w praktyce - coś mi się wydaje że pole 82 st w okularze za tak niską ( relatywnie ) cene może mieć kiepską korekcje , tzn na brzegach będzie bardzo kiepsko - ale trzeba by to sprzwdzić w praniu...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marku, ja właśnie z niecierpliwością czekam na mojego Antaresa W70 5,8 mm (powinien być na dniach) i jak tylko do mnie przyjdzie to mogę zdać dokładną relację z obserwacji nim wykonanych. A z tego, co tutaj czytałem, to zapowiada się nader interesująco. I tylko gdyby nie te białe noce... :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.
Jestem ciekaw jak najbardziej. W szczególności interesuje mnie jakość obrazu w całej powierzchni i pola widzenia okularu w teleskopie.

 

Ja już od tego wszystkiego zgłupiałem i sam już nie wiem co mam robić  :wink:

To w trakim razie pozostaje na placu boju tylko Nagler z własną korekcją komy w jasnym Newtonie, i życzę przyjemnego zbierania :salu:

 

Ps. To naprawdę proste, chcesz super jakości to bul za nią i przepłacaj za te 10% średnicy czystego pola 400% wyższą cenę okularu :roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.