Skocz do zawartości

Fotografujemy PIORUNY!


Adam_Jesion

Rekomendowane odpowiedzi

  • 6 miesięcy temu...
Super wyszło. :Beer: A jak się wogóle takie zdjęcia piorunów robi ? Bo chyba pstryknąć w ułamku sekundy to chyba ciężko :szczerbaty: .

 

mozna to porównać do astrofotografii :) ustawiasz aparat żeby zrobił 30 ekspozycji po 120 sekund i idziesz spać :szczerbaty:

 

z wrażenia zapomniałem... Adam świetne zdjęcia!

Edytowane przez Muchozol
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Extra zygzaczki. Szkoda, że ten drugi zarejestrował się z boku kadru.

 

Wyglądają na bliskie. Nie wiesz w jakiej były odległości?

Nie mam pojęcia w jakiej odległości były :szczerbaty: Nie jestem pewien ale chyba widziałem piorun kulisty. Szkoda, że nie udało mi się tego zarejstrować. Między blokami pojawiła się jakaś kula i nagle znikła :blink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mam pojęcia w jakiej odległości były :szczerbaty:

 

A pamiętasz ile mniej więcej czasu (sekund) mijało od pojawienia się błyskawicy do grzmotu? Prędkość rozchodzenia się dźwięku w powietrzu to około 340m/s. Z grubsza można to policzyć tak:

czas od błyskawicy do grzmotu (w sekundach) : 3 i otrzymujesz odległość w kilometrach;

czyli na przykład 6 sekund to odległość 2 km, 15 sekund to 5 km

 

Pytam, bo te błyskawice wyglądają jakby były bardzo blisko i ciekawy jestem, czy rzeczywiście tak było.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A pamiętasz ile mniej więcej czasu (sekund) mijało od pojawienia się błyskawicy do grzmotu? Prędkość rozchodzenia się dźwięku w powietrzu to około 340m/s. Z grubsza można to policzyć tak:

czas od błyskawicy do grzmotu (w sekundach) : 3 i otrzymujesz odległość w kilometrach;

czyli na przykład 6 sekund to odległość 2 km, 15 sekund to 5 km

 

Pytam, bo te błyskawice wyglądają jakby były bardzo blisko i ciekawy jestem, czy rzeczywiście tak było.

Oj Robert to rzeczywiście musiały być bardzo blisko. Po grzmot było słychać po ok. 3 - 4 sekundach :szczerbaty: Czyli wychodziłoby że ok 1 km

Edytowane przez Adam Tomaszewski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Jak wiadomo wczoraj przez polske przeszedł aktywny front atmosferyczny.

 

Zaczeło się niewinnie:

cff1fb13f1dfd4b5m.jpg

 

Później troche lepiej :wink: :

8d518d422438755em.jpg

 

Tak to wyglądało z kosmosu:

f7a40eaae8239d91m.jpg

 

Liczba wyładowań sięgała prawie 9 tys. w ciągu 10 min. :szczerbaty:

 

Kilka fotek 320x240 (z filmików z aparatu pojedyńcze klatki - troche małe, ale zapomniałem dać większą rodzielczość. Najważniejsze ze jednak cos widać :D )

 

ddd215e4b2268951.jpgfe08146e979c902f.jpg

8a2b10390de48188.jpg2193142d5975d808.jpg

c61b3aa3d7e7aed2.jpg715c0b6efb4a29b5.jpg

fa50aedc3c14b4ed.jpg237756f301aec07b.jpg

Edytowane przez Vader
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Drugi post bo pisało, że zadużo fotek jak na jeden raz :)

 

5505537ec2625149.jpga961309a91fcdfff.jpg

c801ec27582f44f3.jpg4317a0f8c5458afa.jpg

a48e3ba6cdb72085.jpg86fb044c05bb9c75.jpg

2ba8488177b388ff.jpgb51e2776b5c98748.jpg

aa49556e1f361768.jpg6d3dd6a449e98295.jpg

ca4793202534618b.jpg5e6992586a40118d.jpg

870955fb68945db8.jpgc33d1a3e17ecbaa2.jpg

 

Jeszcze pożniej wieczorem się błyskało, ale niestety nie mam dobrego widoku na wschód :Cry: . Ale wyszło takie cóś :rolleyes:

 

c73a39761f505affm.jpg78999d582f9d01b8m.jpg7c9a3b67b7d5a502m.jpg

Edytowane przez Vader
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam serdecznie wszystkich forumowiczów. To mój pierwszy post. :)

Może i ja wrzucę kilka fotek błyskawic.

260957b89a2f22c3m.jpg

23a384b24d7a9738m.jpg

88fdde3a813baa98m.jpg

 

Pierwsza fotka jest z lekkiej burzy koło godziny 18, pozostałe 2 są z burzy koło godziny 16. Fotki są sprzed 2 dni :)

Co ciekawe.. praktycznie każda burza która pojawia się w okolicy i wydaje się, że zmierza wprost na miasto przechodzi bokiem.. niezależnie od której strony nadchodzi. Niektórzy mówią, że przyczyną jest bliskie sąsiedztwo Odry.. 15km na północ patrząc z mojego okna. I jeśli burza nadchodzi z zachodu tak jak to miało miejsce teraz to w 95% zasięg wyładowań i deszczu kończy się w miescu które widac na zdjęciach.. tuż za granicą miasta.. to jest bardzo dziwna sprawa. :huh: Jak myslicie co może być przyczyną takiego stanu rzeczy?

 

Ależ piękne cumoloninbusy zaczynają się pojawiac za oknem. Podobno ma być niezła zadyma :D na icm prognozowany opad który ma się pojawić w nocy ma intensywność 6mm/h. Zobaczymy co z tego będzie. Mam nadzieję na ładne fotki.

 

Pozdrawiam

Edytowane przez marx
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj na forum.

Fajne zdjęcia, dzisiaj trochę i u mnie grzmiało i wygląda na to że zaczyna się robić gorąco:

 

217bae83a5fc854c.jpg

 

W pobliżu Zielonej już nieźle daje według IMGW

Prognozy są dobre, być może tej nocy trochę powalczę o własne pierwsze zdjęcie wyładowania.

Edytowane przez Mateusz_S
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj na forum.

Fajne zdjęcia, dzisiaj trochę i u mnie grzmiało i wygląda na to że zaczyna się robić gorąco:

 

W pobliżu Zielonej już nieźle daje według IMGW

Prognozy są dobre, być może tej nocy trochę powalczę o własne pierwsze zdjęcie wyładowania.

 

 

Właśnie burza przechodzi.. :) ale oczywiście jak zwykle bokiem.. ale wał tej chmury bardzo groźnie wygląda.. niedługo wrzuce fotki.. z tego co widzę to nieźle leje ale błysnęło się kilka razy zaledwie. Mam nadzieje, że wkońcu pogoda dostarczy mi trochę wrażeń. O.. ale trzasnęło :D ide robić fotki. :szczerbaty:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w sumie na dobre to teraz zaczelo, popadalo troszke postraszylo pogrzmialo gdzies z boku i tyle jest. Tez zauwazylem ze te burze nas cos omijaja;/

 

ps. jest godzina 19 a na forum wyswietla sie 17... chyba przez te ostatnie pady forum cos nie tak.:)

Edytowane przez pieg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ano zapowiada się fajne kilkanaście godzin. Rano nawet spora burza przeszła jak Mińsk Mazowiecki. Tak czy siak cały czas obserwuje i czekam aż coś dojdzie do mnie :rolleyes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

troche popadało rzeczywiście.. ale zauważyłem że burza zaczyna sie cofać :blink: i wyglada na to ze z kilku komórek burzowych zrobiła sie jedna wielka.. i jak patrze po chmurach idzie prosto na nas.. mam kilka fajnych fotek.. pozniej wrzuce :D

 

o kurcze.. ale sie błyska :blink: ide obserwować bo zapowiada się naprawde porządne przedstawienie :burza:

Edytowane przez marx
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jestem zszokowany.. wielka chmura burzowa idąca od południa nad Zielona Górą rozdzieliła się na 2 części i widać było nawet troche czystego nieba a wszędzie dookała walą pioruny :blink: ja nie wiem jak to możliwe.. za chwile wrzuce kilka fotek :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.