Skocz do zawartości

Odległość LG od LW


Mea84

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

 

Mam prośbę odnośnie ATMowych wynalazków.

 

Mógłby ktoś napisać jaka powinna być odległośc miedzy LG a LW w teleskopie Newtona.

 

Jakies wzory ? Kalulator, ułatwiłby sprawę. :)

 

 

Z góry dziękuję

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie zajmuję się budowaniem teleskopów, ale znam jeden program, który tworzy wizualizację teleskopu opisanego różnymi parametrami. Program nazywa się Newtwin i mam nadzieję, że Tobie pomoże ;).

 

Pozdrawiam

Tomek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

podaj nam ogniskową LG, średnicę tuby teleskopu, wysokość wyciągu i grubość ścianek tuby, a postaramy się wykonać karkołomne obliczenia żeby potrzebną odległość wyznaczyć ;)

 

pozdrawiam

Mnie takie obliczenia wyszły z dokładnością do 5mm.

Trzeba jeszcze brać pod uwagę okulary jakie będą stosowane. Tam gdzie LVW wyostrzy ortho albo ES 82* już nie musi ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

okulary na ogół nie są parafokalne ale to bez znaczenia bo wyciągi teleskopów mają z boku takie kółeczka, którymi możemy wyciąg wsuwać i wysuwać ;)

 

płaszczyzna ogniskowa do wizuala powinna wypadać w okolicy środka wysuwu wyciągu (trzeba uwzględnić grubość redukcji 2"/1,25"), a do fotografii trzeba ją tak dobrać by znalazła się na matrycy, która jest wewnątrz kamery (plus filtry, korektory itp.) czyli nieco dalej od LW ... a nawet poza maksymalnie wysuniętym wyciągiem bo w razie czego można dołożyć złaczki

 

amatorskimi metodami ogniskową LG najdokładniej wyznaczymy mierząc środek krzywizny zwierciadła lub rzutując obraz Słońca

 

pozdrawiam

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja już dwa razy przenosiłem miejsce ogniska względem wyciągu okularowego ^_^ i wynikało to zawsze ze zmieniających się aktualnych potrzeb i od tego powinieneś zacząć. Od ustalenia ( z uwzględnieniem zakresu pracy wyciągu oraz rodzaju posiadanych tulejek oraz okularów) odległości ogniska za tuleją wsuniętego wyciągu. Reszta zostanie wymuszona sama ogniskową lustra oraz średnicą tuby teleskopu mając kompletnie w poważaniu rozmiar lusterka kątowego. Warto sobie to rozrysować w skali 1:1 na dużym arkuszu szarego papieru, wtedy najlepiej czuje się to co się dzieje :)

Można też zebrać dane na temat tego ile mm za tuleją wsuniętego wyciągu producenci umieszczają ognisko, uśrednić i tak dać u siebie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje bardzo za zainteresowanie się tematem.

 

Dane jakie posiadam to średnica LG 330mm ogniskowa 1656. średnica tuby, kratownicy to 350mm, brak grubości ścianek :)

 

Niestety nie mogę dojść z tym wyciągiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znajdź w google grafika wyciąg jaki posiadasz

 

a Koledzy może zrobią dla Ciebie pomiar fabrycznych Newtonów odległości ogniska od tulei głównej wyciągu :) wystarczy przystawić matówkę (może być jaśniejszy kawałek zdjęcia RTG ) za wyciągiem i zogniskować obraz pięknego dzisiejszego księżyca a odległość w mm od tulei wsuniętego wyciągu do matówki będzie tą która nas interesuje :D

Edytowane przez HAMAL
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

odległość środka LG od środka LW = ogniskowa minus to co podadzą koledzy (linia niebieska) minus odległość pomarańczowa lub czerwona z obrazka zależnie czy robili pomiar z redukcjami czy bez oraz jaką miały one grubość minus połowa średnicy tuby (linia zielona)i gotowe

 

PS wyciąg ma być wsunięty, lepszego zdjęcia nie znalazłem ^_^

 

wyc.jpg

Edytowane przez HAMAL
  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam wyciągi Oriona i GSO i w obu pełny wysuw wynosi 50 mm

 

pozdrawiam

 

Ja posiadam GSO M-CRF230 i jego wysuw na 99% wynosi 40mm (jak się zbyt mało zluzuje śrubę blokującą to wysuwa się około 34mm).

Redukcja 2/1.25 "wydłuża" wyciąg o jakieś 12mm.

 

Pozdrawiam

 

Kuba

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I bardzo dobrze Panowie tylko że ta niebiecka odległość to jest wartość od wsuniętego wyciągu do miejsca gdzie wypada ognisko lustra głównego czyli na matówce lub cienkiej kartce teleskop ogniskuje obraz :) np. dzisiejszy księżyc :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

I bardzo dobrze Panowie tylko że ta niebiecka odległość to jest wartość od wsuniętego wyciągu do miejsca gdzie wypada ognisko lustra głównego czyli na matówce lub cienkiej kartce teleskop ogniskuje obraz :) np. dzisiejszy księżyc :D

 

Przepraszam za brak odzewu i podziękowań ale trochę tu, trochę tam. Brak czasu.

 

Więc co do odległości to daliśmy tyłu.. U mnie odległość LW do LG wyliczyliśmy tak jak podał p, Hamal, lecz jako niebieską linie przyjęliśmy wysuw wyciągu, co jest oczywistym błędem. Próby jeszcze nie robiliśmy, gdyż utknęliśmy na offsecie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do offsetu musisz znać koniecznie odległość od ogniska do LW czyli między innymi niebieską odległość.

 

Miły Panie HAMAL proszę mi dać wskazówkę jak obliczyć niebieską linie.

Bo jeśli jeszcze nie przykleiliśmy LW to jak zogniskuje obraz i wyliczę tę odległość ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Chlopaki widzę zbyt zajęte aby podać niebieski pomiar, ja Ci nie pomogę bo nie mam ani jednego kupnego teleskopu, ale polecam skontaktować się z Delta Optical (zawsze u nich kupuje ^_^) powinni Ci pomóc w tym zakresie :)

Niestety w tym przypadku w DO nie pomogą :/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety w tym przypadku w DO nie pomogą :/

No to może razem coś zdziałamy. Ja również nie mam "kupnego" teleskopu (zestawu) ale u mnie sytuacja jest następująca:

-jeśli podepnę Canona poprzez pierścień EOS/T2 i złączkę 2"/T2 to ostrość "na nieskończoności" mam przy całkowicie wsuniętym wyciągu, w związku z tym przy wsuniętym wyciągu ognisko "wystaje" ponad tuleję o 11mm (szerokość pierścienia EOS/T2) + 40mm (odległość matrycy aparatu od powierzchni bagnetu) =51mm (wartość "z głowy", do sprawdzenia w domu)

-jeśli zakładam okulary 1,25" (od 6 do 20mm, Plosle, Erfle'a) to nie mam problemu ze zogniskowaniem przy obserwacjach wizualnych obiektów odległych, przy okularze Scopos 2" 30mm brakuje mi wysuwu wyciągu (tych moich 40mm) by wyostrzyć, wykorzystuję wtedy przedłużkę 2"/2" 35mm.

 

Informacyjnie - może lekko off-top: korektor komy (Baader MPCC) powoduje wysunięcie ogniska o dalsze 11mm. Nigdzie o tym nie mogłem przeczytać więc się dzielę.

 

Pozdrawiam

 

Kuba

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.