Skocz do zawartości

Montaż ASA DDM - od D-day do First Light Day


Gość wessel

Rekomendowane odpowiedzi

 

Fajny efekt wyszedł ... na zdjęciu oczywiście, bo czoła nie pokazałeś ;) Miałem Cię spytać jak wygląda andka zebrana przez Veloce, a tu taka niespodzianka. To jest pełen kadr czy krop?

Nikt na forum nie złapał tyle bolidów na jednaj klatce :)

Liczba bolidów jest i tak mniejsza od liczby gwiazd którą zobaczyłem po kontakcie z montażem :D . Całe szczęście że przeciwciężary ASA są obłe w kształcie, bo bym miał szytą ranę a nie guza :D. To jest minimalny crop, bo nie chciało mi się obrabiać tej jednej klatki, jakieś 3-5 procent obcięte.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odbiornik GPS zaczął wreszcie wykazywać chęć do współpracy. Dzięki pomocy kolegów udało się pokonać narowistego Samsunga RS540.

Teraz mogę wreszcie wykończyć walizkę z zasilaczami. Pod przewiewna plastikową kopułkę osłonową instaluję czujnik wilgotności i temperatury od regulatora grzałek i odbiornik GPS.

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jedna ważna uwaga. Zamawiając przeciwciężary należy to dokładnie policzyć i...dodać 2,6 kg :)ja mam w tej chwili w sumie 10,4 i to jest na granicy...chociaż wyglądało że wystarczy.

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na skrzynce pojawił się dodatkowy element - ażurowa kopułka ( kawałek termostatu od kaloryfera) . W środku jest odbiornik GPS i czujnik wilgotności/temperatury od regulatora grzałek wg. Jolo.

 

image.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie zakończyłem fazę testow setupu z montażem Direct Drive ASA DDM 60.

Poniże ujęcie to 1200 sekund bez guidingu. Filtr OIII. Veloce RH200 i STL 11000. Jedna klatka.

Tego mi było trzeba.

Mogę spokojnie napisać - ujęcia nieguidowane do 1200 sekund ( a może i więcej) :D

Gwiazdy idealne, bład ustawienia na Polaris przy tworzeniu Master Pointing File był mniejszy od minut kątowych.

Acha, przy właczonym ditheringu musi być włączone subframe ( całe pole, tylko odhaczone subframe) inaczej Maxim nie zrzuca obrazka.

 

CCD_Image_3a_ABE.jpg

 

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jedna rzecz jak na razie nieco opóźnia rozpoczęcie sesji - przy włączeniu LPT i " badaniu " przez Sequence drogi do przebycia w czasie sesji - system robi to w bin 1 , co w wypadku wolno zrzucających obrazek kamer STL zabiera trochę czasu.

Ale efekt końcowy jest na tyle dobry i całość sesji na tyle bezproblemowa źe warto.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kapitalne wyniki !

 

czy jako dopełnienie testów mógłbyś jeszcze:

 

wrzucić klatkę z większej ogniskowej (150-200cm) bez prowadzenia

 

pokazać jak zestaw zachowuje się przy wietrznej pogodzie (następne dwie noce to idealna okazja testów przy wietrze 5 m/s)

 

rozwinąć wątek wrażliwości na wyważenie zestawu - przydałaby się 'best practice' radzenia sobie w terenie z tym problemem

 

ciekaw jestem również jak ten montaż radzi sobie z granicznymi obciążeniami około 25 kg

 

wiem, że wątek kończy się na "First Light Day" ale gdybyś był uprzejmy dodać te 'extrasy', to byłoby to idealne uzupełnienie tego znakomitego elaboratu

 

 

Edytowane przez piotrem
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najdłuższa ogniskowa którą w tej chwili dysponuję to 850 mm i na pewno próba będzie zrobiona.

Jeśli będzie wiało dziś i jutro to i tak mam zamiar fotografować.

Dla wyważenia nie ma znaczenia : w polu czy w obserwatorium. Musi być jednakowo dobre, co generalnie nie jest trudne do osiagnięcia, no chyba że mamy dużą asymetrię setupu.

U mnie , wobec ciężkiej i niesymetrycznej kamery STL 11000 problem powstał na osi RA przy foceniu w pozycji " landscape" czyli uzywanej w 90% przypadków. W pozycji " portrait" nie ma tego problemu, bo ciężar kamery jest rozłożony wzdłuż osi DEC i środek ciężkości dla osi RA ma stałe położenie niezależnie od położenia teleskopu. Podobnie można rozwiązać problem w Newtonach - po prostu wyciąg musi być rownoległy do osi DEC.

U mnie skończyło się to koniecznością doważenia kamery. Niby działanie bezbolesne ale... pociąga za sobą konieczność zwiększenia wagi lub ramienia działania przeciwciężarów. No i ledwo, ledwo starczył zamówiony zestaw :)

image.jpg

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kapitalne wyniki !

 

czy jako dopełnienie testów mógłbyś jeszcze:

 

wrzucić klatkę z większej ogniskowej (150-200cm) bez prowadzenia

 

ciekaw jestem również jak ten montaż radzi sobie z granicznymi obciążeniami około 25 kg

 

Piotrem, tutaj masz cały wątek - DDM60 + RC GSO 12", ogniskowa ponad 2400 mm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Małe pytanko do praktyków: czy jest to obojętne w ktorym sofcie robimy synch np. na gwiazdę? Mówię o samym "akcie" wciśnięcia guzika , bo można to zrobić w Maximie lub Autoslew, a Justin pisał jeszcze że w Sequence ( a tu nie wiem jak to możliwe, bo przycisk synch słuźy chyba do synchronizacji danych Autoslew, Sequence i Maxima, a nie do synchronizacji położenia teleskopu z koordynatami gwiazdy? ). Jak robicie synch na gwiazdę? W autoslew trzeba wybrać z katalogu, w Maximie wystarczy wskazać i wybrać opcję synchronizacji do danych katalogowych gwiazdy...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Małe pytanko do praktyków: czy jest to obojętne w ktorym sofcie robimy synch np. na gwiazdę? Mówię o samym "akcie" wciśnięcia guzika , bo można to zrobić w Maximie lub Autoslew, a Justin pisał jeszcze że w Sequence ( a tu nie wiem jak to możliwe, bo przycisk synch słuźy chyba do synchronizacji danych Autoslew, Sequence i Maxima, a nie do synchronizacji położenia teleskopu z koordynatami gwiazdy? ). Jak robicie synch na gwiazdę? W autoslew trzeba wybrać z katalogu, w Maximie wystarczy wskazać i wybrać opcję synchronizacji do danych katalogowych gwiazdy...

 

Sequence bo on Ci pieści gwiazdki i bez synch nie otworzą Ci się inne funkcje w sequence. Ale jak lubisz klikać to można wcześniej w maximie ale seq obowiązkowe.

Pozdrawia Jan

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dobrze, w Sequence...ale jak wykonać synch na konkretny obiekt? Klawisz synch synchronizuje dane trzech programów, ale jak wskazać obiekt który ma zsynchronizować?

Może ten filmik oś wniesie do sprawy. http://www.youtube.com/watch?feature=player_detailpage&v=UBZQoBlJCfk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Mam pytanie odnośnie właśnie wciśnięcia w Sequencerze Synch.Oczywiście aby się połączyć z wszystkimi programami jak również z DDM w Sequencerze przynajmniej ja naipierw wciskam CONECT i tu w Sequencerze w lewym dolnym oknie wyświetla się nam info na zielono o połączeniu się wszystkich rzeczy takich jak Autoslew DDM , CCD , Pinpoint i focuser. Zaraz po wciśnięciu CONNECT wciskam SYNCH i tu pokazuje się u mnie w okienku dolnej środkowej części Sequencera ( na zdjęciu mam zaznaczone te miejsce czarną strzałką) info o następującej treści ERROR DURING PLATESOLVING INTERRUPTETT. I tu właśnie nie wiem bo sam ERROR kojarzy mi się że jest coś nie tak z połączeniem .Czy i u was wyskakuje taki komunikat jak u mnie.

post-20177-0-94819900-1410698649_thumb.jpg

Edytowane przez Wojtek 23 Gdansk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie i przepraszam że poruszam moje sprawy w twoim wątku .Jeszcze raz przeglądnąłem ustawienia w Sequencerze i zauważyłem że miałem żle wypełnione Pixsel size,po prawidłowym wpisaniu parametrów a przynajmniej mi się tak wydaje ,uruchomiłem SYNCH i tym razem pokazał się nowy komunikat (ten komunikat jest zaznaczony czarną strzałką) ,wyglądało na to że teraz będzie wszystko dobrze ale po około 10 sekundach z powrotem pokazał się ten stary komunikat gdzie pisze ERROR.Do dam tylko że DDM60 jest uruchomiony w wersji symulacji czyli na sucho ale chyba to niema znaczenia, natomiast kamerka ATIK 383L jest uruchomiona normalnie ustawiony czas naświetlenia to 0.004s . Czy przyczyną tego nowego komunikatu może mieć fakt że kamera jest uruchomiona w dzień i być może dlatego że jest uruchomiona w dzień i nie rejestruje gwiazd program Sequencer wywala błąd. Załączam kilka zrzutów ekranu gdzie są pokazane jak wypełniłem w Sequencerze różne parametry, może doszukasz się jakiegoś błędu . Z góry dziękuję za pomoc.

post-20177-0-07156400-1410712244_thumb.jpg

post-20177-0-98314800-1410712253_thumb.jpg

post-20177-0-30595100-1410712262_thumb.jpg

post-20177-0-07793000-1410712271_thumb.jpg

post-20177-0-28228500-1410712280_thumb.jpg

post-20177-0-68932800-1410712288_thumb.jpg

post-20177-0-65264900-1410712295_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sequence nie wykona PlateSolve a więc i synchro poprawnie bez normalnej klatki. Poza tym wymuszasz mu filtr czerwony a nie masz opisanych filtrów.

 

Odpowiedź ws. wpływu wiatru - nie stwierdzam, ale Veloce to nie jest duży żagiel.

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ładny widok chce Wam pokazać. Zobaczcie jaki maksymalny błąd prowadzenia wyliczył Sequence przy dobrym ustawieniu na Polaris. Sesja 50 minut :)

 

Bład Sequence.jpg

 

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.