Skocz do zawartości

Omegon a SW i WO


renims

Rekomendowane odpowiedzi

Omegon triplet jest produkowany przez Skywatcher na Tajwanie podobnie jak triplety z serii Esprit APO 120 mm i 150 mm i mają identyczną optykę. Poza tym soczewki obiektywów zarówno tripletów Skywatchera jak i WO są produkowane z tego samego szkła FPL-53 (producent Ohara z Japonii ), również w tej samej fabryce na Taiwanie

 

czyli mamy tu dyskusję o wyższości optyki SW na optyką SW :uhm:

ciekawe jakie wnioski z tego wyciągną dyskutanci ;)

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://astropolis.pl/topic/42896-refraktor-do-astrofoto/page-3?hl=+120%20+esprit dwa pod rząd wadliwe zastanawiające.

Trudno jest wybrać między Takiem, a innymi markami, choć te inne okazują się jedną ?!

Jak czytam, że jest ta sama optyka co w Esprit. Mam mieszane uczucia i nasuwa mi się wniosek (być może zbyt pochopny), że lepiej kupić używanego Taka, czy Zeissa.

Chciałbym wiedzieć jakie są Omegony optycznie. Żałuję, że nikt u nas nie przetestował, może Andrzej coś więcej napisze.

Choć posiadam 100ed i dla mnie jest w porządku. Pewnie jakbym spojrzał przez coś lepszego, już by nie był ;)

Wniosek z tego powinien być taki, iż warto kupić np Esprita, czy Omegona, skoro ed100 produkuje ta sama fabryka ...

Ja wolę jednak przyglądać się testom optyki. Co do konkretnych teleskopów.

Edytowane przez m_jq2ak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie włączałem się do dyskusji ze względu na obecność pewnego dyskutanta, no ale ponieważ podobnie jak ja obecnie jest na urlopie :D coś Wam chcę pokazać. Nawet jeśli:

1. teleskop jest pięknie skorygowany pod względem aberracji chromatycznej i sferycznej

2. jest stabilny temperaturowo

3. ma dużą światłosiłę

itp itd

to popatrzcie ile ostatnio koledzy zajmujący się astrofotografią opisują problemów związanych z kształtem gwiazdek, odległością korektorów, liczbą niezbędnych przedłużek itp.I jak kosztowna jest ta zabawa w regulowane przedłużki, dorabiane redukcje itp.

Te problemy opisuje parametr "średnica płaskiego pola ostrości" czyli średnica koła na obszarze którego odchyłka ostrości od tej ustawionej w samym centrum jest "akceptowalna". Szczerze powiem- niewiele firm podaje ten parametr a jak już podaje to bez wyjaśnienia JAKA odchyłka jest "akceptowalną". Przynajmniej ja nigdzie tego nie mogłem znaleźć.

Z praktyki wynika, że ta odchyłka na poziomie do 15% jest niewidoczna na klatce 1:1.

I tutaj wszystkich bije na głowę Takahashi FSQ -nowy i stary model . Pisząc "wszystkich" mam na myśli refraktory średniej i wyżej klasy 90-110 mm apertury. Bo po pierwsze NIE WYMAGA ŻADNYCH korektorów po drugie daje koło ostrości 88 mm na ogniskowej 530 mm i 44 mm na ogniskowej 850 mm.

I to pole zmierzone wygląda jak poniżej:

 

600FSQLuma.jpg

 

To jest klatka 600 sekund z setupu FSQ 106N-STL11000 ( a więc tak ostatnio modny full frame czyli matryca 24x36 mm) zmierzona przez CCD Inspectora.

 

Dlaczego o tym piszę? Bo według mnie zakup astrografu do poważnego astrofoto amatorskiego bez podanego tego parametru i bez potwierdzenia tego parametru przez net jest obarczone olbrzymim ryzykiem wyrzucenia pieniędzy w błoto. Sam się o to "otarłem" bo zaufałem firmie Officina Stellare która dla Veloce RH200 podaje koło ostrości 44 mm, czyli teoretycznie pokrywające matrycę mojego STL 11000. Praktyka pokazała, że nie dość że najlepszy uzyskany wynik po kolimacji fabrycznej to 14% to jeszcze krążek światła nie pokrywa całej matrycy. Ta odchyłka jest bardzo mała, ale jest. Poza tym bez podania ile procent wynosi nieostrość w tzw.płaskim polu ostrości nie ma podstaw do reklamacji parametru.

 

CCDinsp.jpg

 

To klatka z setupu Veloce-STL11000 1200 sekund Ha.

 

 

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warto jeszcze pamiętać, że szkło FPL53, tak jak szkła innych typów, jest dostępne w różnych klasach jakości różniących się od siebie choćby zawartością inkluzji, bąbli, naprężeń itp. (rozdziały 6 i 7 w http://www.ohara-gmbh.com/e/katalog/downloads/techinfo_e.pdf), więc może stąd różnica w cenie między z pozoru takimi samymi obiektywami?

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy TEC korzysta z tych samych źródeł co Omegon, SW i WO ? Pytanie laika z tej dziedziny więc proszę się nie denerwować jeśli jest to głupie pytanie.

Twórcą firmy TEC jest Yuri Petrunin urodzony na Ukrainie, który po rozpadzie Związku Radzieckiego wyemigrował do USA wraz z grupą inżynierów w dziedzinie optyki. Niemal wszystkie teleskopy TEC-a posiadają oryginalną optykę wyprodukowaną w Stanach Zjednoczonych w zakładach w Denver w stanie Colorado. Refraktory TEC-a to głównie apochromaty w których między soczewkami umieszczono specjalny olej aby poprawić korekcję kolorów. Natomiast apo z Tajwanu ma przerwę powietrzną między soczewkami.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.