Skocz do zawartości

Montaż i napęd o fotografii szerokokątnej


AstroFeel

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

​Próbowałem na innym forum ale odpowiedzi nie znalazłem i tak trafiłem tutaj.

Rozpoczynam przygodę z astrofotografią. Zrobiłem kilka zdjęć i wiem co chcę zmienić i co osiągnąć. Fotografuję przede wszystkim całą widzialną naszą galaktykę używając ogniskowych od 14mm do 85mm w zależności od pomysłu i czasami celuję w Oriona używając 300 mm (to ostanie całkowicie przerasta moje techniczne możliwości)i Po pierwsze stanowczo chcę zejść z ISO 3200 poniżej 1600 aby uzyskać więcej szczegółów oraz głębi kolorów drogi mlecznej, a przy okazji mniej szumów. To wymaga wydłużenia czasu ekspozycji (myślę o dwóch minutach na klatkę) co pociąga za sobą zakup montażu paralaktycznego. I tu moja wiedza się kończy bo nie znam się na sprzęcie. Początkowo doradzano mi abym zakupił Astrotrac`a ale aby to skompletować (dwie głowice, astrotrac oraz lunetka) cena oscyluje ponad 3500 zł. Poza tym w Polsce całkowicie niedostępny sprzęt obecnie.

Zasięgnąłem słowa i alternatywą wydaje mi się montaż paralaktyczny Sky-Watcher EQ3-2/CG4. Dobry wybór? Na razie nie interesuje mnie fotografia powyżej 300 mm. Musze do tego dojrzeć chyba smile.png Potrzebny będzie także jakaś napęd z tego co się orientuję. Co doradzilibyście w tej kwestii? A może jest jakieś inne wyjście?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

z tego co sam rozczytałem na forum to EQ-3 powinien wystarczyć do 300mm oczywiście obowiązkowo napęd w jednej osi RA oraz lunetka biegunowa do ustawiania.

 

Popieram, to najlepsza droga do astrofoto i to bym polecał każdemu. Używany eq3-2 z napędem to pewnie koło 500zł i już możesz działać. Sam rzuciłem się od razu na 750mm na eq3-2 z guide i to było nieporozumienie (choć coś wychodziło), ale dla krótkich ogniskowych jak najbardziej jest ok.

 

Pozdrawiam

 

Kuba

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dziale giełda Maquu ma CG5-GT za około 1300 PLN.

Montaż którym już można się bawić na takich ogniskowych. Poniżej tego montażu bym nie schodził.

Astrotrack na głowicy 3d Manfrotto też sobie nieźle radzi ale tutaj ekspozycja maks 2h, powrót i ponowne kadrowanie.

 

Ja na CG5 GT ciągnąłem 10min z TS APO 65 (420mm).

Edytowane przez _Spirit_
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dziale giełda Maquu ma CG5-GT za około 1300 PLN.

Montaż którym już można się bawić na takich ogniskowych. Poniżej tego montażu bym nie schodził.

Astrotrack na głowicy 3d Manfrotto też sobie nieźle radzi ale tutaj ekspozycja maks 2h, powrót i ponowne kadrowanie.

 

Ja na CG5 GT ciągnąłem 10min z TS APO 65 (420mm).

Faktycznie, do ogniskowych 200mm eq5 lub bliźniaczy cg5 możne dać dużo frajdy ale koniecznie z napędem.

 

PS. Innego cg5gt aktualnie nikt nie sprzedaje oprócz mnie ;) a i cena już troszkę niższa.

Dodatkowo w przyszłości można pomyśleć o guidingu (w przypadku mojego cg5gt).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może zapytam trochę z z drugiej strony. Jakie wady będzie miało zdjęcie do którego wykorzystam:

-> montaż EQ3-2/CG4. http://www.teleskopy.pl/Monta%C2%BF-paralaktyczny-Sky-Watcher-EQ3-2-/-CG4---g%C2%B3owica-+-przeciwwaga-+-statyw-aluminiowy-teleskopy-1401.html

-> napęd jednoosiowy http://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=32_24&products_id=1537&lunety=Nap%EAd_jednoosiowy_do_monta%BFy_EQ3-2_(CG-4,_Sky-Watcher,_Celestron)_sterowany_pilotem

-> aparat FX

-> obiektyw 50 mm

przy założeniu,oczywiście, ze dobrze ustawię się na biegun oraz ustawię odpowiednią ekspozycję podyktowaną ok 120 sek otwarciem migawki.

Edytowane przez AstroFeel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może zapytam trochę z z drugiej strony. Jakie wady będzie miało zdjęcie do którego wykorzystam:

-> montaż EQ3-2/CG4. http://www.teleskopy.pl/Monta¿-paralaktyczny-Sky-Watcher-EQ3-2-/-CG4---g³owica-+-przeciwwaga-+-statyw-aluminiowy-teleskopy-1401.html

 

-> napęd jednoosiowy http://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=32_24&products_id=1537&lunety=Nap%EAd_jednoosiowy_do_monta%BFy_EQ3-2_(CG-4,_Sky-Watcher,_Celestron)_sterowany_pilotem

-> aparat FX

-> obiektyw 50 mm

przy założeniu,oczywiście, ze dobrze ustawię się na biegun oraz ustawię odpowiednią ekspozycję podyktowaną ok 120 sek otwarciem migawki.

 

Jeżeli montaż będzie miał stalowe nogi jak sugerował M@ciek (pod czym się podpisuję) to przykładowa klatka z 50mm ale z czasem 360s jest tutaj:

https://www.dropbox.com/s/0ykswuze1pi2isl/IMG_2519.JPG?dl=0

 

potwierdzenie w exifie. Z ustawieniem na polarną się specjalnie nie bawiłem (obrót osi RA według piktogramów w lunetce). Jak widać wychodzą (chyba) tylko wady obiektywu (Asahi Pentax)

 

Pozdrawiam

 

Kuba

 

Edytowane przez kuba_527
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fotografuję przede wszystkim całą widzialną naszą galaktykę używając ogniskowych od 14mm do 85mm w zależności od pomysłu i czasami celuję w Oriona używając 300 mm

(...)

Zasięgnąłem słowa i alternatywą wydaje mi się montaż paralaktyczny Sky-Watcher EQ3-2/CG4. Dobry wybór? Na razie nie interesuje mnie fotografia powyżej 300 mm.

 

sam fotografuję z takimi ogniskowymi na takim montażu z napędem w jednej osi

ogniskową 300 mm bez problemu robiłem ekspozycje 120 sekund z Canonem 350D

z obiektywem 200 mm dochodziłem do 180 sekund, a z obiektywem 135 mm do 300 sekund

ostatnio wolę krótsze ogniskowe i z 17 mm robiłem ekspozycje po 600 sekund (C450D)

w każdym przypadku miałem uzysk 100% ... nawet przy silnym wietrze

 

montaż ustawiany na biegun lunetką

lunetka oczywiście wcześniej wyregulowana by jej oś pokrywała się z osią polarną montażu, a setup wyważony

samo ustawienie na biegun z pomocą programu PolarFinder

 

tego samego montażu używam w fotografii planetarnej z Makiem 127. Potrafi utrzymać Jowisza w kadrze kamerki z chipem 1/4" przy ogniskowej 2700 mm przez 30 minut, przy czym największy dryf jest w osi DEC czyli pochodzi od niedokładnego ustawienia na biegun

 

pozdrawiam

Edytowane przez ZbyT
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.