Skocz do zawartości

EMS-jak zrobić


astroamator1

Rekomendowane odpowiedzi

26 minut temu, oicam napisał:

A nie łatwiej by było kupić tylko dwa duże lustra i pod kątem przed obiektywy zamocować tak żeby niebo się w nich odbijało do lornetki? Lornetka była by poziomo. Tylko okularów wymiennych by nie miała;)

Maćku tutaj chodziło o to żeby się pozbyć nędznych bebechów i przy okazji zrobić kątową. Z oryginału zostały tylko obiektywy. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, Lukacz napisał:

Maćku tutaj chodziło o to żeby się pozbyć nędznych bebechów i przy okazji zrobić kątową. Z oryginału zostały tylko obiektywy. 

A no tak:Boink:. Z tymi lustrami przed obiektywami by się sprawdziło z dobrą lornetką. Kiedyś gdzieś widziałem taki pomysł ale z jednym dużym płaskim zwierciadłem. Może w książce jakiejś. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, oicam napisał:

A no tak:Boink:. Z tymi lustrami przed obiektywami by się sprawdziło z dobrą lornetką. Kiedyś gdzieś widziałem taki pomysł ale z jednym dużym płaskim zwierciadłem. Może w książce jakiejś. 

Były takie w sprzedaży i może nawet są nadal, ze specjalnym "stolikiem" do zamocowania. 

Tylko takie rozwiązanie to do stosowania w ciemnym miejscu, żeby "lewe" światło nie psuło kontrastu. Ciekawe jak z roszeniem :)

 

EDIT: jest sporo fotek w google pod hasłem "binocular mirror mount". 

Edytowane przez Lukacz
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, dawno nic nie pisałem, ale projekt na ukończeniu.

Niestety od strony mechaniczej nie udało mi się tak tego ogarnąć, by obiektywy były na sztywno. Kolimacja musi być wykonywana mniej więcej tak jak szukacz w oprawie - każdy  tubusów w swoim pierścieniu, na trzech śrubach.

Covid i wakacje dość mocno wyhamowały niestety projekt :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, oicam napisał:

A nie łatwiej by było kupić tylko dwa duże lustra i pod kątem przed obiektywy zamocować tak żeby niebo się w nich odbijało do lornetki? Lornetka była by poziomo. Tylko okularów wymiennych by nie miała;)

Ale w ten sposób syfny Celestron SyfMaster pozostałby w całości, a jest......jego największą wadą :D

Poza tym - widziałeś ceny dobrych lusterek do Newtonów o małej osi 80mm?

Edytowane przez Marcin_G
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...

Panie i Panowie

 

projekt URANIA 80 został ukończony!

 

Po dłuższej przerwie, wynikającej po części zi innych moich astro-projektów, po części z pewnych problemów technicznych oraz mojego chwilowego focha, projekt został szczęśliwie doprowadzony do końca. Lornetka jest już u jej właściciela i w najbliższe noce powinna przejść chrzest bojowy.

Dla mnie też była to doskonała lekcja optyki i mechaniki (mniej lub bardziej precyzyjnej), myślę, że układ odwracający obraz w systemie Matsumoto (a właściwie: w układzie a'la Amici) chyba nie ma już tajemnic przede mną.

Wiosną biorę się za BBB (Big Bresser Bino) w oparciu achromaty 102/600. Tym razem będzie to jednak lornetka z czystym przelotem 2".......

 

FX309816.JPG

FX309817.JPG

FX309818.JPG

FX309819.JPG

FX309820.JPG

FX309821.JPG

FX309822.JPG

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam coś źle nacisnąłem. 

 

Do tematu.

 

Mam SW BK 102/600 i jakiś czas temu myślałem, że to b. dobre parametry i jakość achromatu F6  do budowy bino...tylko jak to połączyć... :) 

A widzę Marcin, że opracowałeś temat: jak to zrobić...

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, krzysiek.p napisał:

Przepraszam coś źle nacisnąłem. 

 

Do tematu.

 

Mam SW BK 102/600 i jakiś czas temu myślałem, że to b. dobre parametry i jakość achromatu F6  do budowy bino...tylko jak to połączyć... :) 

A widzę Marcin, że opracowałeś temat: jak to zrobić...

 

Tak, refraktor w okolicach 4" ze światłosiłą f/6-f/7 jest do tego celu idealny.

Dodatkowym atutem Bressera jest wyciąg hexafoc o przelocie 2,5". Już teraz kupuj parkę SWANów 40/72, Hyperionów 31/72 i ES-ów 24/68. Niestety ESy 24/82 są za grube, aby działały w parce z bino

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

34 minuty temu, dobrychemik napisał:

Wygląda fajnie, ale czy ja dobrze widzę, że układ luster trzyma się na jednej śrubie? Boję się o trwałość kolimacji - czy nie będzie trzeba co chwilę jej poprawiać?

Źle widzisz.

Trzyma się na trzech śrubach, z czego dwie są prawie niewidoczne. Mechanika jest bardzo sztywna

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.