Skocz do zawartości

Astrozagadki


Paether

Rekomendowane odpowiedzi

Kochani moi dwaj przedpisarze ;)

 

Napiszcie (kto pierwszy ten lepszy ale Szuu "musi" IMHO jak nikt nie zabierze głosu) w prosty sposób konkluzje.

 

Ja zgaduję, że jest tak:

 

1. Oś obrotu Księżyca nie zmienia (w skali stu lat) położenia w przestrzeni - zachowuje się jak żyroskop a jakby astronauta stanął na jego biegunie to gwiazdy obracałyby się dookoła niego tak samo przez owe sto lat.

Inaczej mówiąc ta oś jest przybita na niebie do najdalszych końców widzialnego kosmosu

 

2. W związku z tym Ziemia i orbita Łysego dookoła niej jest tu kompletnie NIEISTOTNA (przy okazji ukłon wobec fajnego tytułu powieści Wimmera

 

http://astropolis.pl/topic/49969-wydaje-ksiazke-i-szukam-sponsora-ow/?do=findComment&comment=584607

 

),

 

a istotne jest tylko to że względem <eidt> osi </edit> płaszczyzny ekliptyki czyli względem osi płaszczyzny JEGO ORBITY DOOKŁA SŁOŃCA (BO PRAKTYCZNIE TA SAMA CO ZIEMI)

oś obrotu Łysego jest pod małym kątem 1.5 stopnia.

 

3. Analogicznie jak dla Ziemi to, że ten kąt nie jest zero stopni powoduje, że co 366 ziemskich dób na Księżycu też mamy powrót do tej samej pory roku (górowania lub dołowania Słońca nad danym punktem).

kiedy to jest (zima czy lato) zależy od ustawienia osi Łysego względem kosmosu (zapewne inne niż osi Ziemi) i to trzeba po prostu skądś wiedzieć.

 

4. Następną zagadkę zadaje Loxley! A dokładniej, już zadał:

"Jaką nazwą, już dość archaiczną, ale tworzącą jeszcze używany dzisiaj związek frazeologiczny, określa się księżycowe perygeum i apogeum? "

 

Pozdrawiam

Edytowane przez ekolog
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

1. Oś obrotu Księżyca nie zmienia (w skali stu lat) położenia w przestrzeni - zachowuje się jak żyroskop a jakby astronauta stanął na jego biegunie to gwiazdy obracałyby się dookoła niego tak samo przez owe sto lat.

Inaczej mówiąc ta oś jest przybita na niebie do najdalszych końców widzialnego kosmosu

Tak nie jest, bo o ile mi wiadomo i oś obrotu Księżyca i biegun jego orbity dokonują precesji w okresie ponad 18 lat, z tym, że oba robią to w przeciw fazie, można spokojnie użyć określenia "na sztywno", stąd libracja w szerokości się sumuje do ponad 6,5 stopnia.

 

W pozostałych punktach masz całkowitą rację. O porach roku na Srebrnym Globie decyduje nachylenie osi jego obrotu do płaszczyzny jego orbity, a ona z kolei nie leży w płaszczyźnie ekliptyki, tylko jest do niej nachylona pod kątem około 5 stopni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak doprecyzowałem <edit> w poprzednim poście ...

wdaje mi się że oś łysego jest prawie prostopadła do ekliptyki czyli prostopadła do płaszczyzny jego orbity dookoła słońca (to jest praktycznie też płaszczyzna ziemskiej orbity)

a najdokładniej pisząc oś Łysego jest odchylona (przynajmniej w najbliższych wielu latach) o kąt 1.5 stopnia od osi ekliptyki (przebijającej Słońce naturalnie)

 

informacja o odchyłce względem orbity dookoła ziemi (5 st) jest bez znaczenia w tym przypadku

 

(wiki.ang)

 

Pozdrawiam

p.s.

Rozpatruję cały czas zmiany wysokości Słońca nad danym punktem na Łysym, Ziemi, o ile to tylko możliwe, najlepiej w to nie mieszać ;)

 

 

lo.jpg

lo2.jpg

Edytowane przez ekolog
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ekliptyka to tak czy owak płaszczyzna orbity Ziemi, a Ty definiujesz ją jako płaszczyznę przechodzącą przez Słońce i Księżyc stąd chyba nieporozumienia.Tymczasem w swoim ruchu względem Słońca Księżyc nie porusza się w jednej płaszczyźnie tylko po pewnej krzywej sinusoidalnej wznoszącej się i opadającej nad ekliptyką właśnie. To dysputa o względności ruchu, ciekawa, ale nie zmieniająca ostatecznej konkluzji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest oczywiste (i prawda) , że mikroskopowo patrząc po sinusoidalnej krzywej ale to jest kompletnie bez znaczenia. Patrząc z sensownego dystansu ta sinusoida zanika i nie gra roli w tym zadaniu.

Księżyc raczej nie skrzywia osi swojego obrotu podczas jednego oblotu Ziemi bo by napisali że np odchylenie osi do osi ekliptyki jest od 0,9 stopnia do 1.7 stopnia.

Napisali na wiki ang oś Księżyca i oś ekliptyki są odchylone o 1.5 stopnia

Pozdrawiam

p.s.

Natomiast oś Ziemi względem osi ekliptyki jest odchylona o ile dobrze czytam aż o dwadzieścia kilka stopni (ale to tylko ciekawostka jak sądzę bez znaczenia w tym zadaniu)

 

Nie można sugerować się rysunkami poglądowymi bo Księżyc jest od Ziemi o sekundę świetlną a od Słońca o 8 minut i wcale nie jest prostopadle do promienia orbity Ziemi - czyli praktycznie jest w płaszczyźnie orbity Ziemi.

BTW

na pytanko Szuu

"dlaczego patrząc na biegun południowy wiemy że na półkuli południowej jest lato?"

można odrzec, że dlatego, że cienie są krótsze niż kiedy indziej albo oświetlenie dalej sięga albo coś innego z faktów obserwacyjnych typowych dla lata zamiast zimy ;)

Edytowane przez ekolog
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zagadka:

Jaką nazwą, już dość archaiczną, ale tworzącą jeszcze używany dzisiaj związek frazeologiczny, określa się księżycowe perygeum i apogeum?

 

Ależ one mają śmieszne nazwy te

apsydy

czyli skrajne punkty orbity eliptycznej - w przypadku Księzyca.

Skoro nie perygeum (odległość najbliższa od Ziemi) i apogeum (najdalsza) to obstawiam:

perylune i apolune

albo

peryselene i aposelene

albo

peryselenium i aposelenium

albo

perysel i aposel ... dobrze, że nie jakiś obstrukcyjny aposeł ;)

albo

perycyntion i apocyntion

albo

perycentrum i apocentrum

 

Pozdrawiam

peap.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Brawo ekologu. Oczywiście zagadka dotyczyła apsyd (w ogólnym ujęciu każdej orbity) Księżyca na wokółziemskiej orbicie (rozwinąłeś swoją odpowiedź, podając nazwy apsyd orbity wokółksiężycowej). Ciekawostka jest też taka, że zagadka miała też inne rozwiązanie (rozwiązaniem były dwie odpowiedzi), ale może o tym przy innej okazji.

 

Zgodnie ze zwyczajem, prawo zadania kolejnej zagadki przekazuję w Twoje ręce, ekologu.

Dziękuję i pozdrawiam.

Edytowane przez Loxley
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak czułem, że może Ci chodzić o określenie obu tych punktów naraz i zacząłem (sprytnie) od apsydy ;)

nie znajdując (a troszkę szukałem) jej jeszcze bardziej staroświecko brzmiącego synonimu.

 

To może jednak podaj go - proszę!

 

Ja i tak nie zapomnę, że przejąłem wątek i teraz ja tu rządzę :P

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Brawo!

Uznaję odpowiedź bo liczyłem się z obiema.

Mogło też chodzić o samo wzniesienie (ok 5 km wysokości) na dnie tego krateru - ZASADNICZY CEL MISJI ŁAZIKA CURIOSITY!

Wybrano to wzgórze ze względu na jego warstwową budowę zwiastująca osady (z okresu domniemanie wodnego)

 

Aeolis Mons ( Mt. Sharp )

 

Pozdrawiam

p.s.

Można też było przetłumaczyć nazwę mojego jpg na angielski i wpisać w google

[sharp astronomy]

 

 

To jest

 

:rekin:

 

REKIN, i to rekin, na którego badania wydano najwięcej kasy w historii ludzkości :)

gcm.jpg

PIA14290_GaleCrater_ellipse1-br.jpg

Mount-Sharp.jpg

cc.jpg

Edytowane przez ekolog
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kategoria: literatura :)

jak wiadomo, pierwszym i najbardziej znanym polakiem na księżycu był mistrz twardowski, a kto z naszych rodaków był tam pierwszy bez pomocy czarów i diabelskich sztuczek a tylko dzięki wykorzystaniu najnowszych zdobyczy nauki i techniki?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sensie symbolicznym i nomenklaturowym pierwszymi rodakami byli: Mikołaj Kopernik i Jan Heweliusz, których imiona nadano kraterom księżycowym (Riccioli - XVII w.).

 

W sensie literackim (fantastyka naukowa), nasz rodak Wojciech Zdarzyński odbył podróż balonową na Księżyc w roku 1785, krótko po wynalezieniu balonu. I to chyba będzie prawdopodobna odpowiedź na zagadkę.

 

Zaczerpnięte z książki Jarosława Włodarczyka - "Księżyc - w nauce i kulturze Zachodu".

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sensie literackim (fantastyka naukowa), nasz rodak Wojciech Zdarzyński odbył podróż balonową na Księżyc w roku 1785, krótko po wynalezieniu balonu. I to chyba będzie prawdopodobna odpowiedź na zagadkę.

 

TAK właśnie o niego mi chodziło!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewien pięcioliterowy akronim stanowi nazwę charakterystycznego składnika geochemicznego księżycowych skał magmowych (również tych ziemskich też), którego składnikami są między innymi pierwiastki ziem rzadkich, oraz uran, potas-40 i tor, których rozpad promieniotwórczy odpowiedzialny jest za przetopienie skał i aktywność wulkaniczną. Szczególnie wysoką koncentrację tego składnika zaobserwowano na obszarach masywnych wylewów magmowych na Księżycu, czyli w obrębie Oceanu Burz i Morza Deszczów (próbki przywieźli astronauci podczas wypraw Apollo).

 

Jak brzmi jego nazwa?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szybko... i bezbłędnie! Dziękuję.

 

Dodam dla formalności.

KREEP (nazwa jest akronimem od pierwszych liter nazw K (potas), REE (rare earth elements) i P (fosfor) - charakterystyczny składnik geochemiczny spotykany w niektórych ziemskich skałach bazaltowych oraz tych, przywiezionych na Ziemię podczas misji Apollo. Zawiera: potas (K), pierwiastki ziem rzadkich (REE, ang. rare earth elements) i fosfor (P), a także inne pierwiastki: uran, potas-40 i tor, które produkują energię cieplną dzięki naturalnej promieniotwórczości. Konsentrację KREEP na danym obszarze można powiązać z wzmożoną aktywnością wulkaniczną jaka występowała tam przed miliardami lat, a największą zawartość KREEP na Księżycu zaobserwowano na obszarze Oceanu Burz i Morza Deszczów - czyli tam gdzie 4 miliardy lat temu zaistniały masywne wylewy magmowe.

 

 

REE (rare earth elements), czyli pierwiastki ziem rzadkich to skandowce i lantanowce: cer (Ce), dysproz (Dy), erb (Er), europ (Eu), gadolin (Gd), holm (Ho), lantan (La), lutet (Lu), neodym (Nd), prazeodym (Pr), promet (Pm), samar (Sm), skand (Sc), terb (Tb), tul ™, iterb (Yb), itr (Y).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

białego ... cóż innego mogłem odpowiedzieć w tej sytuacji :D

 

ALBO SŁOŃCE I PLAMY SĄ CZARNE !

 

bo promieniuje jak ciało doskonale czarne :P

 

Pozdrawiam

p.s.

jak powiesz, że żółte to mnie chyba żółć zaleje mimo, że ... Słońce to żółty karzeł

o, a jeszcze mogą być bezbarwne - jak wodór

no bo jakiego koloru jest wodór? :o

patrząc na ten obrazek z wiki ang można jeszcze dorzucić: liliowy

 

szuu.jpg

Edytowane przez ekolog
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.