Skocz do zawartości

Astrozagadki


Paether

Rekomendowane odpowiedzi

Minkowski nieodparcie kojarzy mi się z

 

Abell

 

a to oznaczałoby, że robi się ciepło i zbliżamy się do odgadnięcia tej planetary nebula

 

Mój obrazek jest naprawdę dość podobny do fotek, a biały detal u góry (utożsamiany z pewnym kamieniem szlachetnym we wspomnianej alternatywnej nazwie obiektu)

jest znacznie, znacznie dalej niż zasadnicze "ciało" obiektu i tylko przypadkiem tak się z nim zetknął.

 

Pozdrawiam

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ów diament słabo pasuje do rysunku Ekologa.

Masz rację, może rysował "z głowy"? :) Albo na jego rysunku widać blooming? :)

W każdym razie do opisów pasuje mi wyśmienicie. Jak coś, to podaję jeszcze oznaczenie katalogowe: Abell 33.

Edytowane przez MateuszW
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:dobrze: MateuszW OK

 

Przejmujesz wątek

 

Pozdrawiam

p.s.

Prawdę mówiąc istniały może dwa poprawne rozwiązania (ale Mateusza jest lepsze! Trochę namieszałem, tłumacząc coś sobie z angielskiego) ale ten pik jasności i fakt, że diament zwykle szlifowany jest nie na okrągło uzasadnia w pełni odpowiedź Mateusza. Drugim byłby może Abell 70.

 

Takie piki jasności mamy na zdjęciach komet blisko Słońca i chyba w związku z Plutonem ostatnio.

 

Ergo

Czekamy na zagadkę Mateusza.

 

Abell70.jpg

pik.jpg

Edytowane przez ekolog
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten Abell 70 bardziej przypomina Twój rysunek i jednocześnie jest raczej mniej znany, bo ja o 33 słyszałem kilka razy, a o 70 jeszcze nigdy. Ale dziękuję za uznanie odpowiedzi :)

 

To ja zadam zagadkę z "życia wziętą", dokładnie z dzisiaj :) Otóż byłem dziś wraz z MOA Niepołomice na pikniku naukowym w Rzeszowie, gdzie prowadziliśmy pokazy astronomiczne. Postanowiliśmy sprawdzić "kompetencje" naszej koleżanki, która też prowadziła z nami pokazy. Na telewizorze leciał pokaz naszych zdjęć astro przeróżnego typu i zadawaliśmy jej pytania odnośnie niektórych z nich. I tak zadaliśmy pytanie o nazwę pewnego elementu pewnego zdjęcia. Nie wiedziała, co to, wiec powiedzieliśmy, jak to się nazywa. Potem, jak wszystkie zdjęcia przeleciały, znowu wróciliśmy do tego samego zdjęcia, co wcześniej i powtórzyliśmy pytanie. Odpowiedź brzmiała mniej więcej tak: "spikingi" i została przyjęta ze zdrową dawką śmiechu :)

 

A wiec moja zagadka jest taka: Jak się poprawnie nazywa ten element/obiekt/coś na zdjęciu, o który zapytaliśmy?

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może Mateusz napisał to fonetycznie.

Spikingi przypomina skipingi czyli drogi dojścia do obiektu. Jeśli koleżanka pomyliła/źle usłyszała jedną literę.

O ile zdjęcia były "preparowane" na prezentację czyli uzupełniane kreskami dydaktycznymi?

 

Pozdrawiam

p.s.

Przykład praktycznie użytej drogi "skipania"

http://astropolis.pl/topic/39843-ekolog/?do=findComment&comment=475738

Edytowane przez ekolog
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obstawiam, że "spajki", "spikes", "kolce", itp byłoby zbyt łatwą odpowiedzią ;)

Kurcze, myślałem, że to będzie trudniejsze :) Oczywiście chodzi o spajki. Ja osobiście miałem chwilowy zawias, jak usłyszałem tą twórczą nazwę, bo nie mogłem za bardzo skojarzyć :) Polecam popytać się o podobne rzeczy waszych znajomych, czasem można usłyszeć bardzo ciekawe historie :)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

:rtfm:

Kurcze, paragrafami straszą :) Przepraszam za opóźnienie, ale nie bardzo mam teraz czas.

Nie mam lepszego pomysłu na zagadkę, wiec leci takie zdjęcie:

zagadka.jpg

To jedna z moich pierwszych prób styczności z astrofotografią, więc proszę się nie śmiać :) Fotka sprzed ok 5 lat. Ale nieostrość i pojechanie to dodatkowe utrudnienie, więc nawet lepiej.

Proszę podać nazwy widocznych na zdjęciu obiektów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo ja wiem...Perseid? :D

No to wygrałeś :) Zdjęcie wykonane dokładnie w Noc Spadających Gwiazd, 5 lat temu (gdy jeszcze ta nazwa nie była opatentowana :P)

Do tej pory żałuję, że wtedy nie umiałem jeszcze robić zdjęć, bo chyba nie często meteor przelatuje przez pole widzenia teleskopu :) Szczerze mówiąc nie widziałem nigdy w necie żadnej fotki tego typu, może jest coś o czym nie wiem? Ciągle czekam na powtórkę, teraz jestem przygotowany :)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pojedziemy w materializm :)

 

Osoba, która zaproponowała nazwę jednego z bardziej znanych ciał Układu Słonecznego, otrzymała 5 Funtów "nagrody" (propozycja okazała się lepsza niż 2 inne). O kogo chodzi, od kogo była nagroda i jakie propozycje przegrały?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.