Skocz do zawartości

Astrozagadki


Paether

Rekomendowane odpowiedzi

O jaki obiekt astronomiczny chodzi.
To co widzimy w centrum jego typowego fragmencika (powielonego kilka razy) jest, jak się przypuszcza ostatnio, zarazem substancją, która występuje w tytule znanego polskiego filmu o pewnym powstaniu, w którym główną rolę grał jeden z głównych aktorów filmu, który, we wszelkich plebiscytach na najlepsza polską komedię wszech czasów, mieścił się zawsze na podium.

Pozdrawiam

on.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te (ciemniejsze) bruzdy, pasy, krechy - jak się ostatnio przypuszcza na bazie pewnych eksperymentów są w nietypowym (z racji tamtejszych warunków) kolorze dla tworzącej je zwykłej ....

a ona (jak pisałem) była w tytule "..... ..... czarnej".

Jest szansa, że pewna, konkretnie już planowana misja prawie lub dosłownie zahaczy o te "bruzdy". :)

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O jaki obiekt astronomiczny chodzi.

To co widzimy w centrum jego typowego fragmencika (powielonego kilka razy) jest, jak się przypuszcza ostatnio, zarazem substancją, która występuje w tytule znanego polskiego filmu o pewnym powstaniu, w którym główną rolę grał jeden z głównych aktorów filmu, który, we wszelkich plebiscytach na najlepsza polską komedię wszech czasów, mieścił się zawsze na podium.

 

Pozdrawiam

 

 

Księżyc Jowisza - Europa.

A film to "Sól ziemi czarnej". :)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:dobrze: Dokładnie! :)

 

Przejmujesz władzę ;)

 

Okazuje się, że eksponowana na takie wpływy jak tam panują sól może przypominać optycznie "brązowa maź".

Uważa się, że to dobrze wróży, bo woda z solą ma też inne minerały i to stwarza szanse na istnienie tam życia w podlodowym oceanie.

 

Pozdrawiam

 

 

ee.jpg

sol2.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W takim razie opisówka a'la Ekolog :D

 

Pewien pan, którego nazwisko może kojarzyć się z figurą geometryczną, odkrył pewien obiekt. Był to pierwszy obiekt w swojej kategorii odkryty za pomocą nowej metody. Z tym obiektem związany jest inny obiekt odkryty całkiem niedawno mimo, że jego wielkość kątowa na naszym niebie jest całkiem spora.

 

Proszę podać nazwę gwiazdozbioru, w którym znajduje się obiekt, którego oznaczenie NGC jest takie samo jak rok odkrycia wspomnianego obiektu :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam. Zapomniałem o tym :(

 

Muszę uznać bo pytałem o nazwę gwiazdozbioru, a tą trafiłeś, mimo, że zupełnie innym tropem :D

 

Pewien pan, którego nazwisko może kojarzyć się z figurą geometryczną

 

William Henry Pickering...

 

odkrył pewien obiekt

 

...księżyc Saturna - Febe...

 

Był to pierwszy obiekt w swojej kategorii odkryty za pomocą nowej metody

 

...fotograficznej...

 

Z tym obiektem związany jest inny obiekt odkryty całkiem niedawno mimo, że jego wielkość kątowa na naszym niebie jest całkiem spora.

 

...pierścień Febe odkryty w październiku 2009 roku...

 

Proszę podać nazwę gwiazdozbioru, w którym znajduje się obiekt, którego oznaczenie NGC jest takie samo jak rok odkrycia wspomnianego obiektu

 

Febe odkryto w 1899 roku. NGC 1899 znajduje się w gwiazdozbiorze...Złotej Ryby :D

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za podstawowe wskazówki uznałem cyt. " Pewien pan, którego nazwisko może kojarzyć się z figurą geometryczną..., którego oznaczenie NGC jest takie samo jak rok odkrycia wspomnianego obiektu"

Dunlop trochę z kołem się kojarzy, a i oznaczenie NGC i rok odkrycia też pasuje.

Stało się tak, że trafiłem z nazwą gwiazdozbioru, miałem fart.

 

Moja zagadka skojarzeniowa. Odpowiedzią jest nazwa gwiazdozbioru.

 

Impreza na niebie.

Edytowane przez Piotr4d
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak jest Lutnia i Panna to w końcu idą do Ołtarza :)

 

Pozdrawiam

EDIT (po zobaczeniu poniższej odpowiedzi)

Trójkąt ;)

A i świetny tan latający paw (po imprezie) i nawet nawiązuje do latającej ryby (o ile była w astro-menu)

 

Edytowane przez ekolog
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.