Skocz do zawartości

Astrozagadki


Paether

Rekomendowane odpowiedzi

zagadka:

powiedzmy że lecę na wakacje do najbliższej gwiazdy (innej niż słońce :P) sprawdzić czy są tam jakieś nadające się do życia planety.

na miejscu łapie mnie tęsknota za domem i chciałbym sobie popatrzeć na ojczystą gwiazdę... tylko jak ją znaleźć?

załóżmy że znam mniej więcej gwiazdozbiory ale nie mam przy sobie dokładnej mapy nieba.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najbliższa od nas gwiazda, jedna z pary Alfa Centauri, znajduje się w gwiazdozbiorze ... tu małe zaskoczenie ... Centaura :) Niewidocznym od nas :( Jak zwykle Australijczycy mają lepiej :P

Onże ma współrzędne na "globusie" nieba 13h -50* [stopni]

Musimy wracać (wzrokiem) w kierunku odwrotnym niż polecieliśmy.

Coś jest po drugiej stronie nieba (lub globusa) jeśli ma godzinę o 12 inną => 1h

Zarazem musi być tyle nad "równikiem" 0* ile tamto jest pod "równikiem". -50* => 50*

Trzeba patrzeć w rejon miedzy Kasjopeją a Andromedą bo one są w okolicy 1h 50*

O ile czegoś nie pomyliłem ;)

Tak zgaduję :)

Pozdrawiam

 

sz.jpg

Edytowane przez ekolog
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co pamiętam, Słońce z Alfy Centauri będzie miało jasność około 0 mag (tyle, co Wega). Po prostu trzeba spojrzeć w okolice Kasjopei czy nie przypadkiem znajduje się tam jasna żółta gwiazda (po prawej, dolnej stronie "litery W"). Reszta gwiazd będzie mniej więcej w podobnym położeniu co tutaj, dlatego jeśli dobrze ogarniasz gwiazdozbiory, to powinieneś poradzić też tam :)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no dobra, nie chcieliście pomóc to sam znalazłem, oto fotka jaką zrobiłem w podróży:

slonko.png

jak się okazuje, słońce wcale nie jest między kasjopeją i andromedą i nie jest po prawej od "W" dlatego jestem zawiedziony precyzją waszych wskazówek :D

ale przynajmniej jest w kasjopei, czyli ta część wskazówki ekologa była prawidłowa, z kolei LibMar dobrze napisał że będzie to jasna żółta gwiazda.

 

w takiej sytuacji może zaliczymy zagadkę tej osobie, która wytłumaczy dlaczego poprzednie odpowiedzi wskazywały niewłaściwe miejsce?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A może dlatego, że niedokładnie podałem dane przybliżone ? Ona nie jest w centrum Centaura ;)

Dalej wg podanego sposobu liczenia "antypodów".

Pozdrawiam

p.s.

nie potrafię napisać litery greckiej alfa

ale chodzi o alfa centauri C

w tym zadaniu bez znaczenia jest, o którą chodzi, bo to jeden kierunek w praktyce.

pc.jpg

sz.jpg

asfg.jpg

Edytowane przez ekolog
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A może dlatego, że niedokładnie podałem dane przybliżone ? Ona nie jest w centrum Centaura ;)

 

tak, teraz wszystko się zgadza!

podałeś tak bardzo przybliżone że cudem trafiłeś w kasjopeję ^_^

 

a różnica między alphą a proximą też nie jest taka bardzo mała, bo ponad 2°

w znalezieniu słońca by to nie przeszkodziło, ale przy astronawigacji trzeba uważać, chcesz lecieć na proximę a trafisz na alfę i potem 0,2 roku świetlnego z buta bo nie chciało ci się znaleźć dokładnych danych :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To zanim coś wymyślę, póki wątek jest na górze, chcę podziękować LibMarowi bo wyręczył mnie w ciężkiej kwestii wyglądu (jasności) Słońca oraz zwrócił uwagę na niuans jednak istotnej separacji Proximy.

 

Pozdrawiam

p.s.

"z buta" - genialne :)

W kategorii humor tygodnia dziś Złoty But oczywiście dla Szuu :dobrze:

pc.jpg

Edytowane przez ekolog
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obiekt odkryty zaledwie 8 calowym teleskopem. Jeden z najjaśniejszych tego typu dostępnych u nas, niedawno nawet gołym okiem, wysoko na nocnym niebie.
Bardzo długi "kawałek nieba" dotykał swoim pięknem. Z oczywistych (acz poza-astronomicznych) względów kojarzy się z miłością i radością.

 

Załączone zdjęcie to wycinek pionowy, ze znacznie większego zdjęcia. Być może sprowadzony kolorystycznie do "stylu"/fotografii czarno-białego.

Pozdrawiam

pion.jpg

Edytowane przez ekolog
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.