Skocz do zawartości
Paether

Ciekawe zdjęcia, grafiki i symulacje ASTRONOMICZNE

Rekomendowane odpowiedzi

Co rusz pojawiają się fajne graficzne opracowania astronomicznych tematów, a nie znalazłem tutaj tematu, żeby je kumulować. Jak ktoś coś ciekawego znajdzie to również zapraszam do wrzucenia :) ATRONOMICZNE dużymi literami dla zawężenia tematu i uniknięcia radosnej twórczości ;)

Na początek ciekawe porównanie mas obiektów Układu Słonecznego:

Obiekty skaliste:

Gazowe olbrzymy:

• Lubię 6

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Rozmiar wszechświata:

http://htwins.net/scale2/

Porównanie wielkości planet US, Słońca i Gwiazd:

Ta wersja, chociaż nie-HD, podoba mi się najbardziej ze względu na muzykę i sposób prezentacji.

• Lubię 3

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

10 lat temu Huygens wylądował na Tytanie...

Huygens_The_top_10_discoveries_at_Titan_

• Lubię 5

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

10 lat temu Huygens wylądował na Tytanie...

nie dzwoni, nie pisze... :(

• Lubię 2

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Zestaw najbardziej "podobnych" do Ziemi egzoplanet (z linku falcmoona w statusach).

• Lubię 3

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Ciekawa rzecz, tylko zastanawia mnie skąd oni wiedzą, że akurat te planety mogą być potencjalnie podobne do Ziemi? Po liniach absorbcyjnych, czy zmianą jasności gwiazdy, okres ponownego tranzytu czy temp. gwiazdy?

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

DominikRD wrzucił w statusach, ciekawa sprawa:

• Lubię 5

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Jedna z najbardziej ciekawych i świetnie zrobionych symulacji jakie do tej pory widziałem. Symulacja świetnie pokazuje, że chociaż prędkość światła dla nas jest ogromna, to w skali kosmosu (a w tym przypadku w skali Układu Słonecznego) już takiego wrażenia nie robi :)

• Lubię 8

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Rzeczywiście świetna...nie mogłem się powstrzymać i przewijałem (czyli przekraczałem prędkość światła :D ). Czy mi się wydaje, czy tło jest pod złym kątem (chodzi o ekliptykę na tle gwiazdozbiorów) ?

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Czy mi się wydaje, czy tło jest pod złym kątem (chodzi o ekliptykę na tle gwiazdozbiorów) ?

Też mi się tak wydaje, że tło z "czapy" jest wstawione.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Hubel złapał niecodzienny tranzyt 24 stycznia ;)

hs-2015-05-a-print.jpg

• Lubię 8

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

NASA przybliża nam niewidoczną stronę Księżyca :)

• Lubię 5

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Też mi się tak wydaje, że tło z "czapy" jest wstawione.

Biorąc pod uwagę, że akcja filmu toczy się w alternatywnym wszechświecie, w którym nawet dla prędkości zbliżonych do c obowiązuje fizyka newtonowska - tło może też być inne niż nam znane:) Tu jest ciekawa symulacja efektów towarzyszących przyspieszaniu do prędkości porównywalnych z c:

• Lubię 1

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Odnalazł się pierścień z "Władca Pierścieni", który nie przepadł, jak się mogło wydawać, w gorącej lawie, lecz przemknął się jakoś w kosmos i rozpostarł się w miejscu bardziej dlań bezpiecznym, bo daleko od Ziemi :)

A tak poważniej:

Grawitacja generowana przez zwykłą i ciemną materię bliższej nam galaktyki uwidoczniła pewną dalszą galaktykę ("schowaną za nią") jako pozornie istniejący w kosmosie wielki pieścień :)

http://www.space.com/29042-cosmic-ring-photo-rules-them-all.html

Pozdrawiam

phenomen.jpg

• Lubię 1

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Za pomocą wykonanych w wysokiej rozdzielczości, aktualnych satelitarnych zdjęć kuli ziemskiej udostępnionych przez NASA, John Nelson stworzył animacje, które prezentują sezonowe zmiany na powierzchni naszej planety. John Nelson mówi: "Pobrałem 12 wolnych od chmur mozaik zdjęć satelitarnych Ziemi z każdego miesiąca roku, odpowiednio je obrobiłem, a następnie złączyłem razem w animowane gify". Rezultatem jest wizualizacja pulsowania, którą autor nazwał "Oddychająca Ziemia"

Animacja po kliknięciu w obrazek :)

ziemia3.gif ziemia4.gif

• Lubię 6

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Fotograf Vincent Brady tworzy niezwykłe filmy poklatkowe (timelapse) nocnego nieba już od wielu lat ale tym razem postanowił spróbować czegoś nowego i stworzyć panoramiczny, 360° widok kręgów zataczanych przez gwiazdy.

Kilka lat temu, Brady stworzył system, który składa się z czterech ustawionych prostopadle do siebie aparatów, każdy z szerokokątnym obiektywem ustawionym na tryb "rybiego oka". Ziemia obraca się z prędkością równikową 465,1 m/s, więc seria tysięcy 1-minutowych ekspozycji daje piękne, "wirowate" widok gwiazd, które przemierzają niebo przez całą noc.

Filmy są wykonane z całych Stanów Zjednoczonych i Kanady, w tym z Missouri, Devils Tower w Wyoming, Logan Pass w Glacier National Park w Montanie, Gór Skalistych w Kolumbii Brytyjskiej i piaskowych tworów na południowym zachodzie USA. W tym tygodniu zarówno Kanada (Canada Day) i USA (Independence Day) obchodzą swoje święta. Filmik prezentuje również to co mają do zaoferowania obydwa kraje.

Zmontowany film jest uzupełniony opartą na gitarze akustycznej muzyką, stworzoną przez znajomego z liceum Brady'ego - Brandona McCoya. Motyw muzyczny jest bardzo spokojny i stanowi idealne tło do filmu.

Przełącz wideo na najwyższą rozdzielczość, przejdź na pełny ekran i podziwiaj!

• Lubię 6

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta