Jump to content
Paether

Ciekawe zdjęcia, grafiki i symulacje ASTRONOMICZNE

Recommended Posts

Co rusz pojawiają się fajne graficzne opracowania astronomicznych tematów, a nie znalazłem tutaj tematu, żeby je kumulować. Jak ktoś coś ciekawego znajdzie to również zapraszam do wrzucenia :) ATRONOMICZNE dużymi literami dla zawężenia tematu i uniknięcia radosnej twórczości ;)

Na początek ciekawe porównanie mas obiektów Układu Słonecznego:

Obiekty skaliste:

Gazowe olbrzymy:

• Like 6

Rozmiar wszechświata:

http://htwins.net/scale2/

Porównanie wielkości planet US, Słońca i Gwiazd:

Ta wersja, chociaż nie-HD, podoba mi się najbardziej ze względu na muzykę i sposób prezentacji.

• Like 3

10 lat temu Huygens wylądował na Tytanie...

nie dzwoni, nie pisze... :(

• Like 2

Zestaw najbardziej "podobnych" do Ziemi egzoplanet (z linku falcmoona w statusach).

• Like 3

Ciekawa rzecz, tylko zastanawia mnie skąd oni wiedzą, że akurat te planety mogą być potencjalnie podobne do Ziemi? Po liniach absorbcyjnych, czy zmianą jasności gwiazdy, okres ponownego tranzytu czy temp. gwiazdy?

Jedna z najbardziej ciekawych i świetnie zrobionych symulacji jakie do tej pory widziałem. Symulacja świetnie pokazuje, że chociaż prędkość światła dla nas jest ogromna, to w skali kosmosu (a w tym przypadku w skali Układu Słonecznego) już takiego wrażenia nie robi :)

• Like 8

Rzeczywiście świetna...nie mogłem się powstrzymać i przewijałem (czyli przekraczałem prędkość światła :D ). Czy mi się wydaje, czy tło jest pod złym kątem (chodzi o ekliptykę na tle gwiazdozbiorów) ?

Czy mi się wydaje, czy tło jest pod złym kątem (chodzi o ekliptykę na tle gwiazdozbiorów) ?

Też mi się tak wydaje, że tło z "czapy" jest wstawione.

NASA przybliża nam niewidoczną stronę Księżyca :)

• Like 5

Też mi się tak wydaje, że tło z "czapy" jest wstawione.

Biorąc pod uwagę, że akcja filmu toczy się w alternatywnym wszechświecie, w którym nawet dla prędkości zbliżonych do c obowiązuje fizyka newtonowska - tło może też być inne niż nam znane:) Tu jest ciekawa symulacja efektów towarzyszących przyspieszaniu do prędkości porównywalnych z c:

• Like 1

Odnalazł się pierścień z "Władca Pierścieni", który nie przepadł, jak się mogło wydawać, w gorącej lawie, lecz przemknął się jakoś w kosmos i rozpostarł się w miejscu bardziej dlań bezpiecznym, bo daleko od Ziemi :)

A tak poważniej:

Grawitacja generowana przez zwykłą i ciemną materię bliższej nam galaktyki uwidoczniła pewną dalszą galaktykę ("schowaną za nią") jako pozornie istniejący w kosmosie wielki pieścień :)

http://www.space.com/29042-cosmic-ring-photo-rules-them-all.html

Pozdrawiam

phenomen.jpg

• Like 1

Za pomocą wykonanych w wysokiej rozdzielczości, aktualnych satelitarnych zdjęć kuli ziemskiej udostępnionych przez NASA, John Nelson stworzył animacje, które prezentują sezonowe zmiany na powierzchni naszej planety. John Nelson mówi: "Pobrałem 12 wolnych od chmur mozaik zdjęć satelitarnych Ziemi z każdego miesiąca roku, odpowiednio je obrobiłem, a następnie złączyłem razem w animowane gify". Rezultatem jest wizualizacja pulsowania, którą autor nazwał "Oddychająca Ziemia"

Animacja po kliknięciu w obrazek :)

ziemia3.gif ziemia4.gif

• Like 6

Fotograf Vincent Brady tworzy niezwykłe filmy poklatkowe (timelapse) nocnego nieba już od wielu lat ale tym razem postanowił spróbować czegoś nowego i stworzyć panoramiczny, 360° widok kręgów zataczanych przez gwiazdy.

Kilka lat temu, Brady stworzył system, który składa się z czterech ustawionych prostopadle do siebie aparatów, każdy z szerokokątnym obiektywem ustawionym na tryb "rybiego oka". Ziemia obraca się z prędkością równikową 465,1 m/s, więc seria tysięcy 1-minutowych ekspozycji daje piękne, "wirowate" widok gwiazd, które przemierzają niebo przez całą noc.

Filmy są wykonane z całych Stanów Zjednoczonych i Kanady, w tym z Missouri, Devils Tower w Wyoming, Logan Pass w Glacier National Park w Montanie, Gór Skalistych w Kolumbii Brytyjskiej i piaskowych tworów na południowym zachodzie USA. W tym tygodniu zarówno Kanada (Canada Day) i USA (Independence Day) obchodzą swoje święta. Filmik prezentuje również to co mają do zaoferowania obydwa kraje.

Zmontowany film jest uzupełniony opartą na gitarze akustycznej muzyką, stworzoną przez znajomego z liceum Brady'ego - Brandona McCoya. Motyw muzyczny jest bardzo spokojny i stanowi idealne tło do filmu.

Przełącz wideo na najwyższą rozdzielczość, przejdź na pełny ekran i podziwiaj!

• Like 6

postanowił spróbować czegoś nowego i stworzyć panoramiczny, 360° widok kręgów zataczanych przez gwiazdy.

no, trzeba przyznać że podniósł poprzeczkę astrotimelapsów, teraz bez kilku aparatów nie warto podchodzić do tematu :)

ale jeszcze powinien to wrzucić do jutuba jako film 360° w którym można się rozglądać na boki, tak jak tu:

Stephen Hawking w repertuarze Monty Pythona :)

Jeśli ktoś nie zna "Galaktycznej Piosenki” z „Sensu życia według Monty Pythona" to najpierw polecam oryginalną wersję:

Hawkingowi towarzyszy Brian Cox - znany brytyjski fizyk.

• Like 2

http://solarsystemscope.com/ w sumie był już wspominany na forum ale myślę, że należy mu się wpis w tym dziale. Intuicyjny, ładny, szybko dostępny(nie trzeba nic ściagać, instalować), posiada kilka ciekawych opcji.

Bez tytułu.jpg

Symulator aktualnego położenia planet w układzie słonecznym, symulator ustawienia planet, ustawienie planet, kiedy planeta najbliżej.

• Like 3

Trochę naciągane ale świetnie wygląda :)

• Like 1