Skocz do zawartości

Kolimować czy nie kolimować?


Łukasz K

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie,

 

sezon Jowiszowy się zbliża, więc postanowiłem odkurzyć poczciwego MAKA 180.

 

Wczoraj sprawdziłem kolimację. Okazuje się, że na gwieździe rozogniskowanej w jedną stronę kolimacja jest z grubsza OK, natomiast rozogniskowanie w drugą stronę pokazuje pewien problem z kolimacją.

 

Czy to normalne?

 

Czy poprawa kolimacji z jednej strony punktu ogniskowania nie pogorszy jej z drugiej strony?

 

Poniżej zdjęcia.

Capture 13.01.2015 17_13_29.png

Focus to Infinity.png

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie odpuszczaj kolimacji. Wiem, że to trochę frustrujące ale dąż do jak najlepszej dokładności. Naprawdę warto. Pózniej będziesz zachwycony obrazami. Wiem po sobie. Astrokosmo mnie mobilizował do kolimacji SCT9.25 i teraz wiem co znaczy dokładna kolimacja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Nie odpuszczaj kolimacji. Wiem, że to trochę frustrujące ale dąż do jak najlepszej dokładności. Naprawdę warto. Pózniej będziesz zachwycony obrazami. Wiem po sobie. Astrokosmo mnie mobilizował do kolimacji SCT9.25 i teraz wiem co znaczy dokładna kolimacja.

 

Dzień dobry

 

Od miesiąca tez jestem posiadaczem SCT Advanced VX 9,25.

Jeszcze go nie rozpakowałem - jest to mój pierwszy teleskop.

Czy będę musiał go kolimować? W DO mówili że jest fabrycznie skolimowany.

Prosiłbym również o opinię o tym teleskopie - interesuje mnie jakiego

osprzętu używać do obserwacji. Osprzęt /okulary i inne/ może być z wyższej półki. O astrofotografii jeszcze nie myślę.

Serdecznie pozdrawiam

STEM

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie,

 

sezon Jowiszowy się zbliża, więc postanowiłem odkurzyć poczciwego MAKA 180.

 

Wczoraj sprawdziłem kolimację. Okazuje się, że na gwieździe rozogniskowanej w jedną stronę kolimacja jest z grubsza OK, natomiast rozogniskowanie w drugą stronę pokazuje pewien problem z kolimacją.

 

Czy to normalne?

 

Czy poprawa kolimacji z jednej strony punktu ogniskowania nie pogorszy jej z drugiej strony?

 

Poniżej zdjęcia.

 

Może kiwka LG powoduje taki efekt?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

STEM, sprzęt jest naprawdę fajny do obserwacji. Szybko się studzi. Okulary to praktycznie każde można w nim stosować. Mój obecnie jedyny okular jaki posiadam to Vixen SLV 10 mm. Działa super. Kupiłem go nie tylko dlatego, że ma dobre szkła ale z uwagi na prawdziwe 20 mm odstępu oka od soczewki. Dla mnie komfort obserwacji jest tak samo ważny jak same obrazy. Na pewno trzeba będzie ustawić szukacz a wątpię żeby kolimacja była idealna. Sprawdzisz i będzie wiadomo. Do wizuala aż tak bardzo wyciąg nie jest potrzebny, wystarcza pokrętło ostrości od teleskopu i oczywiście potrzebny odrośnik. Jeżeli kupisz sobie zestaw okularków 21, 10 i 6 mm, to będzie lepiej niż miałbyś stosować Barlowa. W obserwacjach im mniej szkła tym lepiej. Taki zestaw pozwoli Tobie, w zależności od warunków pogodowych stosować większe lub mniejsze powiększenia.

Na początek wystarczy informacji. Uruchom sprzęt i zobacz jak to działa. Miłych obserwacji :).

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podepnę się pod ten temat.

 

Wczoraj rozkolimował mi się Celestron SCT 6" (wyślizgnął mi się z rąk i został kolanem przyparty do ściany, by nie upadł i jakimś fartem to się udało)

 

Nigdy jeszcze nie kolimowałem SCT, przejrzałem sporo stron i trochę mam jeszcze mętlik. Dlatego kilka pytań:

 

1) Czy te 3 śruby dostępne z samego wierzchu LW to są śruby kolimujące, czy trzeba je odkręcić i odsłonić właściwe śruby?

2) Czytałem, że po kolimacji śruby trzeba skręcić, by nie było "luzów" - no to jak skręcę, to przecież znów pójdzie kolimacja?

3) Na tej stronie znalazłem instrukcję postępowania podczas kolimacji: http://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/topic/2771-kolimacja-sct/

Czy obrazy na rysunku uwzględniają odbicia lustrzane obrazów jakie daje teleskop, i czy są dla sytuacji z założoną kątówką, czy bez?

4) Czy lepsze efekty osiągnę korzystając z domowej roboty maski Duncana?

Edytowane przez MarcinSn
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...
  • 9 miesięcy temu...
W dniu 14.01.2015 o 10:50, Łukasz K napisał:

Wczoraj sprawdziłem kolimację. Okazuje się, że na gwieździe rozogniskowanej w jedną stronę kolimacja jest z grubsza OK, natomiast rozogniskowanie w drugą stronę pokazuje pewien problem z kolimacją.

Mam wciąż ten sam problem i nie mogę dojść przyczyny. Czy Tobie się udało?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, Łukasz K napisał:

Doszedłem do takiego efektu jak poniżej i już nic więcej nie ruszam. Na tym etapie większy problem to seeing. 

Ale masz tak samo przed i za ogniskiem? bo ja z jednej strony ogniska cień mam w środku(symetryczny) , a z drugiej przesunięty.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ktoś jest w posiadaniu kolimatora Hotech Advanced CT? Warto go zakupić, czy Duncan wystarczy?

Edytowane przez seg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.