Skocz do zawartości

Zderzenia galaktyk


ekolog

Rekomendowane odpowiedzi

  • 3 tygodnie później...
  • 2 tygodnie później...

Jednoczesne obserwacje dwoma teleskopami, rejestrującym różne długości fal z okolic czarnej dziury odległej o dwa miliardy lat (bardzo aktywnej) wykazały, że generuje ona silny wiatr cząstek nie tylko w wąskich strugach (jak dżety) ale w wielu kierunkach czyli prawie we wszystkie strony. To oznacza, że czarna dziura ogranicza znacząco procesy gwiazdotwórcze "wywiewając" materię w daleki kosmos. Skoro przewiduje się znaczący wzrost aktywności czarnej dziury, która powstanie po zlaniu się czarnych dziur Drogi Mlecznej i M31 to pewnie nie tylko w kierunku dżetów ale cała jej szeroko rozumiana okolica stanie się mało gwiazdotwórcza – niestety.

 

http://www.bbc.com/news/science-environment-31556326

 

Pamiętam rozważania (SF?) jakiegoś bodajże znanego naukowca, że najbardziej zaawansowane cywilizacje techniczne znajdziemy w pobliżu centrum galaktyk przy czarnej dziurze bo tam pojawiają sie pewne unikalne możliwości. W obliczu tego odkrycia staje się to wątpliwe (bo „niezdrowe”). Zderzenia galaktyk źle wróżą zatem tak umiejsowionemu życiu – lepiej wtedy być na umiarkowanych peryferiach i tak (korzystnie dla nas) właśnie ma być ze Słońcem – raczej nie trafi do centrum tej nowej galaktyki - eliptycznej :)

 

Pozdrawiam

 

 

wiatr_od_bh.jpg

Edytowane przez ekolog
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

W klasyfikacji galaktyk podanej na początku nie wymieniałem typów rzadkich. AM 0644-741 – to galaktyka ... "pierścieniowa".

 

Dzisiejszy APOD

 

http://astropolis.pl/topic/48957-apod-galaktyka-pierscieniowa-am-0644-741-z-hubblea/?do=findComment&comment=574971

 

przedstawia bardzo ciekawy przypadek zderzenia się galaktyki spiralnej z na tyle małą inną galaktyką żeby wszystko nie zamieniło się w "nudną" galaktykę eliptyczną.

Widać niezwykle cenne zjawisko powstawania nowych gwiazd w szerokim pierścieniu, gdzie doszło do zderzania się gazu międzygwiezdnego z obu galaktyk.

 

Co prawda Wiki opisuje to tak:

 

AM 0644-741 – galaktyka pierścieniowa znajdująca się w głowie konstelacji Ryby Latającej. Galaktyka ta jest odległa około 300 milionów lat świetlnych od Ziemi, a jej średnica ma około 150 000 lat świetlnych.

W galaktyce AM 0644-741 obręcz złożona z nowo powstałych, nadzwyczaj jasnych, masywnych gwiazd otacza żółty środek, który był kiedyś normalną galaktyką spiralną. Jej kształt powstał prawdopodobnie w wyniku zderzenia z mniejszą galaktyką.

 

Ale na pewnym wykładzie miałem okazję dopytać astronoma i dowiedziałem się, że zawsze w takich miejscach zderzeń, jak tu widzimy, gdy w kontekście tego niebieskiego koloru mówi się głównie o gwiazdach masywnych, powstają też mniejsze gwiazdy czyli takie na których nam zależy, dłużej żyjące i dające szanse na powstanie zaawansowanego życia biologicznego. :)

 

Pozdrawiam

 

G_piersceniowa.jpg

Edytowane przez ekolog
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te galaktyki mają jasność 13.1 mag i 13.7 mag w 13" powinny być widoczne bez problemu, a na ciemnym niebie zapewne da się dostrzec jakieś szczegóły.

 

Tak masz rację - bez problemu, a świetnie jak napisał Dobsonme to dla mnie kolosalna różnica. Z tego co pamiętam to w 12" łapaliśmy pewnej zimy 14.9 mag.

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jasność całkowita galaktyk jest liczona na rozmiar 1'x1'. W 13" galaktyka 14,5m widoczna jest bez problemu, tak jak gwiazdy takiej jasności. Zmniejsz obiekt cztery razy i masz tyle zapasu jasności, żeby pokazać takim cudeńkiem 16m.

Dla mnie to bardzo jasno. Przykładowo obie wspomniane galaktyki moim 14" łapię bezpośrednim patrzeniem, na pierwszy rzut oka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jasność całkowita galaktyk jest liczona na rozmiar 1'x1'. W 13" galaktyka 14,5m widoczna jest bez problemu, tak jak gwiazdy takiej jasności. Zmniejsz obiekt cztery razy i masz tyle zapasu jasności, żeby pokazać takim cudeńkiem 16m.

 

To akurat jest nieprawda. Jasność całkowita, jak sama nazwa wskazuje, jest jasnością całego obiektu.

Jeśli w takim teleskopie widzisz gwiazdy do około 16.5 mag, to zapewne rzeczywiście uda Ci się dostrzec galaktykę o jasności 16.0 mag, o średnicy 15 sekund łuku. Najsłabsze gwiazdy, które ja widzialem w 13" Taurusie miały jasność 16.0 mag, a było to na bardzo ciemnym niebie, na pograniczu Beskidu Niskiego i Bieszczadów. W jeszcze ciemniejszych miejscach da się z pewnością zobaczyć słabsze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Które 16m gwiazdy widziałeś?

Miałem mapkę z gwiazdami porównania z AAVSO. Próbowałem ponownie wygenerować tę mapkę, ale jest jakiś błąd (ID tej mapki to 12489DYE). Znalazłem relację z tamtej obserwacji. Fragment poniżej:

 

Za to SN 2013dy w galaktyce NGC 7250 była już zauważalnie słabsza niż kilka dni wcześniej - tej nocy oceniłem jej jasność na 13.6 mag.

Przy okazji obserwacji tej supernowej postanowiłem sprawdzić zasięg teleskopu na gwiazdach porównania z mapki AAVSO. Najpierw obserwowałem te gwiazdy w powiększeniu 182x:

14.0 mag - jasna i wyraźnie widoczna

14.8 mag - widoczna wyraźnie, choć pobliska jasna gwiazda utrudnia jej dostrzeżenie

15.0 mag - widoczna wyraźnie zerkaniem

15.4 mag - dość słaba, jednak widoczna zerkaniem cały czas

15.7 mag - widoczna dość słabo metodą zerkania

16.1 mag - niewidoczna; podczas próby zlokalizowania tej gwiazdy zauważyłem, że i pozostałe gwiazdy widać nieco gorzej - 15.7 mag stała się ekstremalnie trudna a i 15.4 mag przestała być obiektem oczywistym. Okazało się, że winne temu jest zaparowane lusterko wtórne. Z takim lusterkiem spojrzałem jeszcze na te gwiazdy okularem dającym powiększenie 50x i okazało się, że najsłabszą gwiazdą w nim widoczną jest ta o jasności 15.0 mag (choć była obiektem trudnym). Ze względu, że zbliżała się już godzina 3:00, a na wschodzie światło zodiakalne było już całkiem jasne, nie chciało mi się już "ręcznie" podgrzewać lusterka i obserwacje w tym miejscu zakończyłem.

 

Tu najsłabsza widziana przeze mnie gwiazda miała 15.7 mag. Kilka miesięcy później z tego samego miejsca zrobiłem ponownie podobny test (i z tego co pamiętam, to najsłabsza gwiazda miała wtedy właśnie 16.0 mag).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 10 miesięcy temu...

Gdy jedna gromada galaktyk wpada na drugą to dochodzi niekiedy do dramatycznego odarcia niektórych galaktyk z cennego dla niej gazu międzygwiezdnego. Będzie ona potem (co do kształtu i koloru - żółtego) "eliptyczna" ale też wyjątkowo uboga w procesy gwiazdotwórcze - nawet jak na eliptyczne.
Natomiast to obdzieranie jej z gazu tworzy niezwykle widowiskowe zjawisko wyglądające jak meduza :)

Więcej:

http://arxiv.org/abs/1511.00033

Pozdrawiam

Jellyfish_galaxy_by_HST.jpg

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Na symulacji osiągalnej z:

 

http://astropolis.pl/topic/53832-apod-symulacja-ewolucji-galaktyk/?do=findComment&comment=624513

 

pod koniec widać, że spora galaktyka, która mija się z tą centralnie filmowaną (w kadrze) oczywiście zakrzywia kierunek swojego lotu ale też (co najistotniejsze) ZAWRACA i zaczyna okrążać tę centralną.

 

Jest to zupełnie inna specyfika mijania się niż gdy mijają się gwiazdy i układy planetarne. Ciało zwarte, jak planetoida czy gwiazda podczas mijania zakrzywi tor lotu ale z racji konieczności zachowania energii odleci w nieskończoną dal. Przyspiesza przed mijaniem, spowalnia po i bilans wychodzi na zero. Dlatego praktycznie nie ma podkradania sobie wzajemnie planet czy planetoid czy komet przez układy planetarne, które się mijają.

 

Przy zderzeniu galaktyk jest inaczej. Zderza się faktycznie, fizycznie ich gaz międzygwiezdny. Pojawiają się w nim nawet fale uderzeniowe, i wzrost temperatury. Ten gaz tez "waży" wiec statystycznie mamy tu już wzajemne hamowanie się, zamienianie energii kinetycznej na inną. To umożliwia wzajemne przechwycenie się i zacieśnianie torów wzajemnego lotu dookoła wspólnego środka masy.

 

Pozdrawiam

 

 

Edytowane przez ekolog
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moje zboczenie nie pozwala mi pozostawić tego bez komentarza :)
Oczywiście dzieje się tak tylko dla mas nierelatywistycznych. Okazuje się bowiem, że w pobliżu statycznej czarnej dziury opisanej metryką Schwarzschilda, przez pojawienie się dodatkowego członu potencjału zależnego od sześcianu odległości istnieją trajektorie spiralne oraz przechwyty ciał z nieskończoności, nawet bez uwzględniania promieniowania fal grawitacyjnych.

Z reguły jednak człon potencjału zależnego od sześcianu jest minimalny (jest on rzędu MG/c^2, czyli rzędu promienia Schwarzschilda), więc nie obserwuje się takiego zachowania w układach planetarnych, gdzie promień ciał jest dużo większy, niż promień Schwarzschilda.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

(NASA Image of the Day) Kolejny plon kosmicznego teleskopu Hubble - NGC 2623 - zderzenie galaktyk 250 milionów lat temu.
Finalnie z tego zamieszania powstanie nieciekawa jajowata, żółto-barwna galaktyka eliptyczna - z malejącą liczbą młodych gwiazd, a zwiększającą się liczbą starych.  

Nas też to czeka i to kaskadowo (najpierw z M31, zaraz potem z M33).

Link:

potw1742a.jpg

 

Pozdrawiam

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Obrazka (z ESO) nie dam rady wstawić jako link - gdyż jest to  to dynamiczna prezentacja z "suwakiem" odsłaniającym dwa zdjęcia częściowo/konkurencyjnie.

Miło, że portal ESO tytuły wyświetla też (na życzenie) po polsku ale trudno by było inaczej odkąd, od niedawna zresztą, należymy do ESO :)

 

"Galaktyki Antenne (znane również jako NGC 4038 i 4039) to para zniekształconych zderzających się galaktyk spiralnych,

odległych o około 70 milionów lat świetlnych, w gwiazdozbiorze Corvusa (The Crow). Ten widok łączy obserwacje ALMA,

wykonane w trzech różnych zakresach długości fali podczas wczesnej fazy testowania obserwatorium,

z obserwacjami światła widzialnego z teleskopu Hubble Space NASA / ESA"

 

Inspiracja - między innymi:
https://www.eso.org/public/poland/images/comparisons/eso1137a/?lang

 

Na mnie zdjęcie to robi tym bardziej mocne wrażenie, że przypomina mi ... czaszkę, a także słynną sentencję

powtarzaną przez "Pana Wołodyjowskiego" w pierwszym odcinku (zanim zdecydował się jednak wziąć za czynne ratowanie ojczyzny):
- Memento mori!


Nie wykluczam, że specjalnie tak ustawili te zdjęcia by osiągnąć taką pareidolię ;)
***

(Hoaga full size z APOD źle się wyświetla wiec wstawiam mniejszą wprost)


Najbardziej zagadkowym dla naukowców obiektem, który podejrzewa się o bycie rezultatem zderzenia galaktyk jest obiekt Hoaga.

Naukowcy nie mają tu żadnego przekonującego pomysłu.
Pozwolę sobie przedstawić mój - równie nieudowadnialny.
Najpierw zderzyły się dwie galaktyki spiralne i powstała (widoczna w środku jako żółta) typowa galaktyka eliptyczna.
Jako taka nie miała potem materiału na procesy gwiazdotwórcze i gwiazdy uległy zestarzeniu - bardziej żółte.
Następnie, pod szczególnym kątem, nadleciała wielka galaktyka spiralna - najpewniej jak koło roweru nadziewające się środkiem na oś (gwiazdy bliższe centrum zgarnęła galaktyka eliptyczna - stąd pustka).

Ktoś ma inny?

 

Pozdrawiam

mixgg.jpg

hoag_hubble_1521.jpg

Edytowane przez ekolog
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żółte jądro i oddzielony od niego pierścień młodszych gwiazd mają takie samo przesunięcie ku czerwieni (zatem nie są radykalnie w innych miejscach - jakbyśmy patrzyli przez dziurkę od klucza).
Ponadto wspomina się, że mają względem siebie bardzo niewielką prędkość ("older core of Hoag's Object has a very low velocity relative to the ring").
https://en.wikipedia.org/wiki/Hoag's_Object


To samo ustalenie powtórzono w artykule ze stycznie 2018
https://medium.com/look-upwards/how-did-hoags-object-form-731c9afac4d4

i geneza powstania tego obiektu pozostaje nadal zagadką. :g:

 

Na polskiej wikipedii piszą bardzo ogólnikowo, że galaktyka eliptyczna mogła w ten sposób wchłonąć inną galaktykę.

 

Trudno coś więcej wygooglować (przynajmniej mnie) na wpis: "Hoag's Object hypothesis"

 

Pozdrawiam

Edytowane przez ekolog
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Zderzenie galaktyk to także małej z dużą. Takim będzie (zaskakująco szybko bo w ciągu zaledwie dwóch miliardów lat) "wjechanie" Wielkiego Obłoku Magellana (LMC) w naszą galaktykę.
LMC jest galaktyką satelitarną Drogi Mlecznej.
Zajdą wtedy z pewnym, istotnym prawdopodobieństwem, między innymi dwie rzeczy.

Czarna dziura w centrum DM zacznie pochłaniać wielokrotnie więcej materii w jednostce czasu zarazem emitując w dżetach i ogólnie ogromne porcje promieniowania i cząstek.

Układ Słoneczny może zostać wyrzucony z Galaktyki w przestrzeń międzygalaktyczną !

Ludziom te emisje z okolic czarnej dziury niewiele zaszkodzą bo jest względnie daleko od US. 

Samotna wędrówka Układu Słonecznego też, moim zdaniem, istotnie nie pogorszy warunków egzystowania ludzkości w owym czasie

- oczywiście najprawdopodobniej na Marsie bo do tego czasu moc z jaką Słońce ogrzewa Ziemię wzrośnie o 20% - jako, że wzrasta o 1% co 100 milionów lat).

 

W owym czasie musi jednak prawie na pewno nastąpić - z przyczyny pewnego grawitacyjnego zamieszania w okolicy Słońca - destabilizacja orbit obiektów obłoku Oorta.

Część z nich poleci w kierunku planet wewnętrznych US i może trafić w Marsa powodując śmierć części ludzi.

 

O zderzeniu można dowiedzieć się z doniesienia astrofizyków z uniwersytetu Durham opublikowanego w periodyku Monthly Notices of the Royal Astronomical Society.

 

Oczywiście ktoś z was może widzieć to inaczej i z chęcią zobaczę jego argumenty lub "znaleziska" w necie na powyższe tematy.

 

Inspiracja:
https://www.pulskosmosu.pl/2019/01/04/zderzenie-galaktyk-moze-wyrzucic-uklad-sloneczny-w-przestrzen-miedzygalaktyczna/

Pozdrawiam
Link do zdjęcia LMC

1-catastrophic.jpg

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.