Skocz do zawartości

AP1200 **Motor Stall**


Naski

Rekomendowane odpowiedzi

Problem z Ap1200. **Motor Stall**

Z powodu źle wyważonej osi Dec , po ostatniej sesji dostałem taki komunikat ***Motor Stall***.

Wyłączyłem montaż, odkręciłem sprzęgła, ustawiłem w położeniu parkowania, wyważyłem obie osie . Włączyłem , pokazało się normalne menu ale ... oś Dec dalej się nie porusza . Z R.A. jest wszystko ok .

Jak naciskam N lub S zapala się żółta dioda i żadnej reakcji , po zwolnieniu przycisku , wraca do czerwonego koloru.

W menu GTOCP3 V4.17 można zdiagnozować problem ...

Main Menu --- TOOLS ----STATUS ---Press North Key tocheck mount status.----

Code level: V4.17

DB level : 0

** All Systems Go ** i tu mam **Motor Stall**. komunikat...

 

Sprawdziłem : z tego PDF >

- wszystkie połączenia .

- zasilacz czy daje odpowiednie napięcie

 

***** Macie jakiś pomysł co jeszcze sprawdzić ?... Albo może widzicie coś na tych PDF co ja pominąłem .

Może się ten silnik/przekładnia jakoś się zakleszczyła , a może trzeba tylko zresetować w jakiś magiczny sposób GTO i coś tam poruszyć ?

 

motor 1.jpg

 

motor 2.jpg

motor 3.jpg

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jutro z rana jadę dobierać się do wnętrzności Dec... myślałem , że może istnieje jakaś opcją o której wspominałem wcześniej ...Reset + coś ruszyć ...

Burza mózgów zawsze pomaga , a jutro mógłbym zawsze to sprawdzić.

 

- teraz tego oporu nie ma, bo już wszystko wyważyłem. Astrom - tak jak piszesz , nie pozostaje mi w tym momencie nic jak rozebrać wszystko i pojedynczo posprawdzać. Z diagnostyki wynika, że wszędzie dochodzi sygnał , lecz coś powoduje w momencie ruszenia Dec jego blokadę.

 

Jak fotografowałem, w pewnej pozycji teleskop był w tak niedogodnej pozycji, że wyłączył silnik Dec , bo było mu za ciężko. nie znam budowy , dlatego ciężko mi się wypowiedzieć co mogło sie tam zblokować. Dziwne jest tylko że po zbalansowaniu nie działa poprawnie...

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podejrzewam iż blokada powstała na skutek zbyt dużego oporu w przekładni która się zatarła.

Gdyby problemem było przeciążenie silnika z powodu złego wyważenia to po jego korekcie wszystko powinno wrócić do normy.

Ja na początek sprawdził bym samą przekładnię, następnie sam silnik a na końcu szukałbym uszkodzenia elektroniki sterującej nim (tego ostatniego nie życzę).

 

/Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie brzmi czy silnik próbuje ruszyć czy nie.

- raczej nie ...tak robi ......hmmmmmm :szczerbaty: - ciężko to słowami opisać .

 

Jak dużo był przeciążony?

 

Dużo i długo ... bo sobie fotografował , na koniec sesji dopiero zwróciłem uwagę , jak miałem parkować ... a tu d.... tzn że trakował jedną osią R.A. i ładnie mu to szło , bo żadnej dojechanej klatki :icon_smile: do końca nie było.

Ale to chyba o przeciążenie , ani o długość nie chodzi bo , w momencie wykrycia problemy , silnik jest automatycznie dołączany . ?!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mogło też dość do zatarcia silniczka.

 

Doktor Lysy trafił z diagnozą ! Niestety :wassat:

Powinien się silnik odłączyć przy nadmiernym obciążeniu.

 

No właśnie ?!!!!!!!!!!

---------------------------------------------------

NA przekładniach jest wszystko ok ,można paluszkiem poruszać , wszystko pięknie chodzi .

Silnik w pewnych momentach załapuje ,ale jest bardzo słaby i od razu się blokuje . No i do tego śmierdzi spaleniem.

 

A tak to wygląda

 

IMG_3434.JPG

IMG_3443.JPG

IMG_3444.JPG

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak myślicie , można dostać tą część osobno, gdzieś tu na miejscu ? , zamiast organizować wysyłkę z Ameryki >

np:

http://www.maxonmotor.com/maxon/view/content/products

 

Może znacie jakieś inne firmy w Europie >?

 

Z tego co widzę, te silniczki nie są aż tak drogie (ceny z podanego linku) , tylko teraz pytanie ile za znaczek AP +++$$$ ....?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem Lysy , już do niego napisałem , ale równolegle szukam w innych miejscach ... może jest jakaś alternatywa . No i nie ukrywam że chodzi i czas . od wtorku mam znów 2 tygodnie pięknej pogody ... chociaż wątpię że uda mi się to tak szybko załatwić ?!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak myślicie , można dostać tą część osobno, gdzieś tu na miejscu ? , zamiast organizować wysyłkę z Ameryki >

np:

http://www.maxonmotor.com/maxon/view/content/products

 

Może znacie jakieś inne firmy w Europie >?

 

Z tego co widzę, te silniczki nie są aż tak drogie (ceny z podanego linku) , tylko teraz pytanie ile za znaczek AP +++$$$ ....?

 

Przecież to szwajcarska firma. A Szwajcaria jest w Europie?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.