Skocz do zawartości

M42 - pierwsza moja


enkoder

Rekomendowane odpowiedzi

Próbowałem sił już z M42 ale nie wiem dlaczego nigdy taka mi nie wyszła.

 

EOS 40D, ISO 800, 15s. pojedyncza klatka i trochę obróbki w PS

M42_3 copy_2.jpg

 

Mam cztery takie klatki, jedną jeszcze na ISO 1600, jeszcze jedną 20s ISO 1600 i darki.

Stack-owałem ale wychodzi mi straszna dominata czerwieni.

 

Przyznam się bez bicia, niespecjalnie się przygotowywałem na dzisiaj, nie sądziłem

że prawie z centrum miasta wyjdzie coś takiego.

Sporo nauki przede mną...

Edytowane przez enkoder
  • Lubię 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

fotografujesz u siebie z balkonu?

jeśli tak to na więcej nie licz. Niebo masz jaśniejsze niż jasność mgławicy

kiedyś fotografowałem M42 pod domem, a mam podobne niebo, i efekty były mizerne. Tym samym sprzętem zrobiłem później kilka zdjęć w Jodłowie ... przepaść

spakuj sprzęt i jedź z nami na Tąpadła, a różnicę zobaczysz nawet na pojedynczej klatce

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak focisz z balkonu w mieście do zainwestuj w jakiś filtr. Ja używam UHC-S Baadera. Na poparcie fotka z wczoraj zrobiona z tym filtrem , newtonem F/4, Nikonem D5200 nie mod , klatki 150 x 30 s. ISO 3200, parę darków i biasów. Miejsce - balkon w zaświetlonym Zabrzu.Do obróbki polecam darmowy Fitswork.

M42,43   photofiltre 2015-02-13A.jpg

 

Edytowane przez mebelek
  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć

 

Moja wczorajsza

 

TS APO 65Q, CG5 GT, Canon 450mod, IDAS LPSF D1

 

42x60 sek, 30 x dark, 12x bias ISO800

 

AdobePhotoshopElements 1.0, Astronomy Tools for Elements 1.6

 

Niestety cały czas wychodzą mi szumy. Może ktoć chce surowego tiffa z DSS.

 

Sebastian

 

orion_14_02_2015_soft copy.jpg

Edytowane przez Sebastianus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Niestety cały czas wychodzą mi szumy.

 

Wbrew pozorom M42 to trudny obiekt - trudny bo trapez i reszta centrum mgławicy są już widoczne przy kilkunastu sekundowych ekspozycjach, a dalsze otoczenie ujawnia się przy paru minutach. Nie ma na to prostej recepty - przepalony "środek" wkleja się z innego zdjęcia - nie da się/ciężko jest wyciągnąć "otoczkę" z krótszej ekspozycji bez podbijania szumu.

Załączam 5 minut ISO 800, C450dmod, UHC-S, SW150/750N. Zdjęcie tylko "resize" oryginału.

 

Kuba

Single_0004m.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest dokładnie jak pisze kuba

 

 

Dziś się trochę przyłożyłem ale efekty marne, jak widać.

Nie masz racji, to jest bardzo dobry materiał tylko jeszcze sobie z tego nie zdajesz sprawy. 10 min w PS i wyjdzie całkiem zacne zdjęcie.

 

Ktoś zapalił lampę i skończyło się "trzaskanie", zawinąłem się do domu :/

Zrób z czarnego kartonu i załóż na teleskop z przodu rurę długości ok 40cm, powinno ci osłonić ładnie wlot teleskopu a M42 jest tak jasna że i tak się przebije co widać na Twoim zdjęciu.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak focisz z balkonu w mieście do zainwestuj w jakiś filtr. Ja używam UHC-S Baadera. Na poparcie fotka z wczoraj zrobiona z tym filtrem , newtonem F/4, Nikonem D5200 nie mod , klatki 150 x 30 s. ISO 3200, parę darków i biasów. Miejsce - balkon w zaświetlonym Zabrzu.Do obróbki polecam darmowy Fitswork.

Śmiem twierdzić, że żaden filtr nie zastąpi ciemnego nieba

 

Niestety cały czas wychodzą mi szumy. Może ktoć chce surowego tiffa z DSS.

Próbujesz wyciągnąć sygnał "nad" którym jest szum więc niestety nie uda Ci się zrobić tego bezszumowo, dodatkowo przy 60sek rejestrujesz praktycznie tylko najjaśniejszą część mgławicy.

Proponuję wyjechać poza miasto i zebrać fajny materiał - wtedy będziesz mógł sobie poeksperymentować w obróbce.

 

A nie trzeba tego materiału jakoś "kosmicznie" długo - mi z 15 klatek wyszło takie coś: http://pawel.foto-zdjecia.pl/index.php/gallery/nebulae/79-m42-color-b-s

 

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zabawy ciąg dalszy, jeszcze ze starym materiałem (nie miałem czasu wyskoczyć, żeby zrobić nowy)

Tym razem wszystkie darki, flaty i całą resztę potraktowałem programem PIPP, potem DSS i na koniec PS,

wyszło jak poniżej (osobiście najbardziej mi się podoba)

 

1 copy.jpg

 

a tutaj widać, jak mi montaż szaleje przy tych 21 klatkach

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
Dziś przy świetle księżyca :) spróbowałem na szeroko, Jupiter 21M - pierwsze światło.

50x15s @ F4 ISO 1600, darki, flaty, biasy (tym razem z ciemniejszego miejsca, na obrzeżach Wrocławia)

Nie wiem, czy to tylko mój egzemplarz ma taką aberrację, czy może powinienem go przymknąć, nie podoba mi się to...


M42_2015.03.02_po edycji copy.jpg


...i co to za dwa obiekty się zarejestrowały, wie ktoś? (zdjęcia robione między 18:38 a 18:56)

Edytowane przez enkoder
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Jestem niedoświadczony, boję się zdać pytanie, żeby nie wyjśc na idiotę.

Jeśli robimy zdjęcie w ognisku, to jak ustawic przysłonę???

 

Moż problem polega na tym, że nie podajemy wszystkich parametrów robienia zdjęcia?

Może aparat z nieznanym obiektywem był ustawiony na eg-3?

Przepraszam za głupie pytania i wnioski?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli robisz zdjęcia w ognisku głównym teleskopu, to nie ustawiasz przysłony, bo jej nie ma.
Jeśli zaś robisz zdjęcia bez użycia teleskopu tylko obiektywem, to chyba wiesz jaki obiektyw

zakładasz i tak jak kolega Winter zaradził, w moim przypadku następnym razem Jupitera

przymknę do F/5,6

 

Co do ostatniego, bo chyba nie do końca zrozumiałem. Mój aparat z obiektywem Jupiter 21M

był "zawieszony" na montażu EQ3-2, a teleskop zostawiłem w domu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To już prawdopodobnie ostatnia M42 w tym roku.

Dziś wybrałem się za miasto na Mokry Dwór celem

sprawdzenia nowych nabytków i wyszło coś takiego.

Nadal więcej niż 15-20s nie pociągnę moim montażem

ale trzeba sobie radzić.


23 x 15s ISO1600, darki i flaty, MPCC i UHC-S

1_2 copy.jpg

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Nadal więcej niż 15-20s nie pociągnę moim montażem
ale trzeba sobie radzić.
23 x 15s ISO1600, darki i flaty, MPCC i UHC-S

 

Nigdy chyba nie zrozumię takiego podejścia. Jeżeli używasz czasów po parenaście sekund,to dlaczego nie zrobisz nie jak w Twoim wypadku 23x15sek,ale 230x15sek?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś zrobię :) ale dziś wyjątkowo czasu nie miałem, tym bardziej że dziś

nastawiłem się głównie do wizuala i moja siostra pierwszy raz w życiu

widziała pasy na Jowiszu, szczęka jej opadła :)

Tak czy inaczej kolejnym obiektom nie popuszczę i obiecuję się poprawić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.