Skocz do zawartości

Obiekt Tygodnia 18.02.2015 - Tokyo 994 (Barnard 9-11-13)


panasmaras

Rekomendowane odpowiedzi

Dziękuję za miłe słowa.

Co do samego regionu z punktu widzenia astrofotografa - wydaje mi się, że jest arcyciekawy (choć pewnie wymagający, jak to z ciemnymi mgławicami bywa).

Gdybyś szukał innego, równie pięknego, a nieoczywistego - polecam skierować obiektyw w kierunku Koźląt :)

Edytowane przez panasmaras
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cały.

Tutaj małe wyjaśnienie - obiekty z katalogu Barnarda domalowywałem na podstawie zwykłych zdjęć, natomiast zarys obiektów TGU na podstawie obrazów z DSS (które były podstawą stworzenia katalogu TGU).

Stąd pewne różnice w tym, co pokazują zdjęcia, a co moja mapka.

 

Jak znajdę odrobinę czasu, postaram się uzupełnić mapkę o kawałek nieba na południe, żeby przynajmniej załapał się punkt odniesienia w postaci NGC 1528 (zabrakło ok. 1,5°).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cały.

Tutaj małe wyjaśnienie - obiekty z katalogu Barnarda domalowywałem na podstawie zwykłych zdjęć, natomiast zarys obiektów TGU na podstawie obrazów z DSS (które były podstawą stworzenia katalogu TGU).

Stąd pewne różnice w tym, co pokazują zdjęcia, a co moja mapka.

 

Jak znajdę odrobinę czasu, postaram się uzupełnić mapkę o kawałek nieba na południe, żeby przynajmniej załapał się punkt odniesienia w postaci NGC 1528 (zabrakło ok. 1,5°).

 

Szacunek ! Tak stworzone mapki na podstawie obecnie dostępnych zdjęć cyfrowych które, ukazują bardzo dobrze takie obiekty (a nie starych analogów - bez urazy) to super sprawa. Nie wiem czy są gotowe prace w sieci ale jeśli ktoś potrafi spędzić nad czymś takim czas to wspaniała sprawa.

Edytowane przez MarcinPc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@MarcinPc:

 

Dzięki.

Niestety, nie znalazłem do tej pory żadnych konkretnych map w sieci, więc zwykle sam opracowuję ten kurz galaktyczny w programie graficznym. Zwykle ciemne mgławice albo są zaznaczane jako kwadraty (więc znamy ich położenie i powierzchnię kątową) albo sporadycznie w postaci wyrysowanych kształtów. Wg mnie to za mało. Nic dziwnego, że później okazuje się, że do wielu naprawdę łatwych i pięknych obiektów mało kto podchodzi.

 

Możesz zrobić porównanie chociażby kadru, który niedawno opublikowałeś z północno-wschodnim Łabędziem. Zerknij, jak jest na mojej mapce, a jak w standardowych atlasach.

 

@m_jq2ak:

j.w.

A kiedyś opracuję całą Drogę Mleczną i będziesz miał :)

Edytowane przez panasmaras
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...... Nic dziwnego, że później okazuje się, że do wielu naprawdę łatwych i pięknych obiektów mało kto podchodzi.

 

...... Możesz zrobić porównanie chociażby kadru, który niedawno opublikowałeś z północno-wschodnim Łabędziem. Zerknij, jak jest na mojej mapce, a jak w standardowych atlasach.

 

ad1 Dokładnie tak! Dla przykładu aż mnie położyło jak w lornetce zobaczyłem całego kokona z tym długim ogonkiem ba ale jak zobaczyłem. Do tej pory umykał zwyklym lornetkowym obserwacjom

ad2 Przestane opisywać swoje zdjęcia. Poczekam na gotowca od ciebie przeskaluje i nałożę :P

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomęczę guide, a chciałbym wszystko widzieć. Na razie mam tyle ... attachicon.gifTokyo.pdf

 

Nie oszukujmy się - z tego nie da się obserwować.

Prawdę mówiąc, najlepiej w moim przypadku sprawdza się taka taktyka:

1. wchodzisz na Photopic Sky Survey

2. szukasz najwybitniejszych kłaków pyłowych (najwyraźniej się odcinających)

3. sprawdzasz, czy są na którejkolwiek z twoich map. Jeśli nie, nanosisz zgrubnie ołówkiem na którąś z nich

4. pod ciemnym niebem wypatrujesz Barnarda/LDN-a/Tokijczyka i nanosisz ołówkiem na mapę lub opisujesz, co widziałeś. Albo zapamiętujesz.

 

Dokładnie w ten sposób "odkryłem" TGU 994. Zresztą, zobacz na Photopic Sky Survey, jak się ma ich czerń do okolicznych pyłów.

 

A do zrobienia mapki, w tym przypadku, posłużyłem się zrzutem ekranowym z CdC, nałożyłem na niego zdjęcie/grafikę z DSS i odrysowałem w PS.

Oczywiście zawsze kwestią otwartą będzie kompromis między tym, co pokazuje zdjęcie* a tym, czego można się spodziewać w wizualu. Zwykle idę w kierunku zdjęcia, bo - po pierwsze - tak jest dokładniej, a po drugie - zawsze może mnie ograniczać apertura i/lub niebo. A nigdy nie wiadomo, czy ktoś inny nie dostrzeże więcej dzięki temu, że i na mapce jest zaznaczone coś więcej niż sam widziałem.

 

*tu kluczowa jest jego skala, która może pokazać za dużo lub za mało

Edytowane przez panasmaras
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.