Skocz do zawartości
Paether

Stellarium - nowości

Rekomendowane odpowiedzi

Na razie wersja "do testów", ale dotychczasowi użytkownicy nie mają problemów, u mnie też w porządku :)

Do pobrania tutaj:
https://launchpad.net/stellarium/+download

Najważniejszą zmianą (przynajmniej dla mnie) jest to, że pojawia się trochę wcześniej nie widzianych w Stellarium katalogów:
Barnard ( B ), Van den Bergh (VdB), Sharpless (Sh 2), Lynds' Catalogue of Bright Nebulae (LBN), Lynds' Catalogue of Dark Nebulae (LDN), Collinder (Cr) i Melotte (Mel).

d74c3d8b4b10dc13.jpg

Innych nowości i poprawek nie będę tłumaczył:

Added tiny visual improvements for info about comets and minor planets

- Added Hungarian translation for Aztec skyculture
- Added Russian translation for Western: H.A. Rey skyculture
- Added support of meteors for Windows/MSVC packages
- Added patch for multiscreen setups
- Added tui/tui_font_color option for change color of text user interface (LP: #1421998)
- Added new version of GCVS
- Added implementation of polinomial approximation of time period 1620-2013 for DeltaT by M. Khalid, Mariam Sultana and Faheem Zaidi (2014); http://dx.doi.org/10.1155/2014/480964
- Added new line on the celestial sphere - opposition/conjunction longitude (LP: #1377606)
- Added texture for Ceres (LP: #1271380)
- Extended list of proper names for deep-sky objects
- Fixed position of Great Red Spot (LP: #490019)
- Fixed bug in planet shadow shasder (LP: #1405353)
- Fixed flickering Moon problem (LP: #1411958)
- Fixed jittering moons (LP: #1416824)
- Fixed visibility objects on distance over 50 AU. (LP: #1413381)
- Updated the Spherical projection to be HiDPI aware. (LP: #1385367)
- Restore unit testing for refraction and extinction. Fixed issue in unit test for DeltaT and fixed small issue for DeltaT.
- Fixed issue in core.setObserverLocation (to a new Planet travels always 1 second) (LP: #1414463)
- Fixed issue for cursor, who points to a wrong position after orbit update (LP: #1414824)
- Fixed ignore the Enter key for online search dialog within Solar System Editor plugin (LP: #1414814)
- Fixed package issue for Windows XP (LP: #1414233)
- Fixed crash when trying to select a satellite with invalid orbit (LP: #1307357)
- Check of updates has been removed (LP: #1414451)
- Fixed issues in Search Tool (LP: #1416830)
- Fixed code to update ConfigurationDialog size (LP: #995107)
- Behavior of JD/MJD has been refactored for Date and Time Dialog (LP: #1417619)
- Avoid delaying for the telescope control slew commands over TCP (LP: #1418375)
- Avoid crash when clicking 'Lookup locations on network' checkbox in Locations window (Debian: #779046)
- Updated bookmarks for Solar System editor plug-in (LP: #1425626)
- Allowing display the scope marker below the landscape (LP: #1426441)
- Allow fading of the landscapes without atmosphere (LP: #1420741)
- Allow change thickness of lines of the constellations (LP: #1028432)

• Lubię 7

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Najważniejszą zmianą (przynajmniej dla mnie) jest to, że pojawia się trochę wcześniej nie widzianych w Stellarium katalogów:

Barnard ( B ), Van den Bergh (VdB), Sharpless (Sh 2), Lynds' Catalogue of Bright Nebulae (LBN), Lynds' Catalogue of Dark Nebulae (LDN), Collinder (Cr) i Melotte (Mel).

Wreszcie! :-)
  • Lubię 2

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Zainstalowałem i jest super :) zauważyłem sporo niby drobiazgowych zmian, ale uważam że są kluczowe. :)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

A na ich oficjalnej stronie jest do ściągnięcia?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Nie, to wersja testowa wrzucona przez Alexandra Wolfa (jednego z twórców) kilka dni temu. USA i UK nie zgłosiły problemów, więc wrzuciłem temat :)

Dlaczego pytasz? Masz jakiś problem z pobraniem z podanego linka?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Nie działają satelity, wyskakuje błąd, że jest plik .json jest niezgodny z tą wersją. Ale jak to jest wersja testowa to ok.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

hmm dlaczego wersja 0.13.2.96 jest z 4.12.2012 a wersja

0.13.2 z 20.01.2015 ? dziwne

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

hmm dlaczego wersja 0.13.2.96 jest z 4.12.2012 a wersja

0.13.2 z 20.01.2015 ? dziwne

To je linux, tego nie zrozumiesz :P

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

A mam jeszcze pytanie odnośnie mgławic refleksyjnych. Znalazłem sporo takich co mają np. 6 mag obserwowalną i powierzchniową np. 7 mag. Czy one są do wychwycenia przez teleskop? (wizualnie oczywiście)

Edytowane przez McGoris

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Jak na razie, jedynym problemem z którym się spotkałem jest ściąganie dodatkowych gwiazd. Za każdym razem zatrzymuje się przy 80-85%, potem pojawia się error, że stellarium.exe został zatrzymany. Ale po powrocie widać te dodatkowe gwiazdy, ale pewnie nie wszystkie (nie sprawdzałem dokładnie wszędzie).

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Nie działają satelity, wyskakuje błąd, że jest plik .json jest niezgodny z tą wersją. Ale jak to jest wersja testowa to ok.

U Mnie działają tylko że nie pokazuje orbit

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Konfigurowanie pakietu stellarium (0.13.3-1ubuntu1~ppa0~ubuntu15.04.1) ... sporo tego teraz

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Mam zainsalowany program Stllarium. Moje pytanie odnosnie tego programu:

Czy program ten po uruchomieniu pokazuje gwiazdozbiory w czasie rzeczywistym jakie możemy aktualnie w danym miesiącu zobaczyc na niebie??? Czy trzeba to sbie ustawić samemu???

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Wystarczy ustawić swoją lokalizacje .I jest tak jak trzeba .

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Pojawiła się testowa wersja Stellarium 0.13.66.

Ze zmian najbardziej zainteresowały mnie flary Iridium. Muszę sprawdzić czy działa to jak trzeba :) Wstępne porównanie z heavens-above wypadło dobrze :)

ed7f69fd6e51e6fa.jpg

Wszystkie zmiany i poprawki:

- Added accurate calculations of the ecliptic obliquity. Finally we have good precession! (LP: #512086, #1126981, #1240070, #1282558, #1444323)

- Added calculations of the nutation. Now we optionally have IAU-2000B nutation. (Applied between 1500..2500 only.)
- Added new DSO catalog and related to him features (LP: #1453731, #1432243, #1285175, #1237165, #1189983, #1153804, #1127633, #1106765, #1106761, #957083)
- Added Iridium flares to Satellites plugin (LP: #1106782)
- Added list of interesting double stars in Search Tool
- Added list of interesting variable stars in Search Tool
- Added cross-identification data for HIP stars (SAO and HD numbers)
- Added sinusoidal projection
- Added draw DSO symbols with different colors
- Added labels to the landscapes (gazetteer support)
- Added a new behaviour for drawing of orbit for selected planet - drawing of the orbits of 'hierarchical group' (parent and all their childrens) of the selected celestial body (disabled by default).
- Added an option to lower the horizon, e.g. for a widescreen cylindrical view with mostly sky and ground on lower screen border (LP: #1299063).
- Added various timeshift-by-year commands (LP: #1478670)
- Added Moon's phases info
- Rewriting the Meteor module and the Meteor Showers plugin (LP: #1471143)
- Updated skycultures
- Updated Hungarian and Brazilian Portuguese translations of landscapes and skycultures
- Updated data for Solar System Observer
- Updated color scheme for constellations
- Updated documentation
- Updated QZip stuff
- Updated TUI plugin
- Updated data for Satellites plugin
- Updated Clang support
- Updated Pluto texture
- Using a better formula for CCD FOV calculation in Oculars plugin (LP: #1440330)
- Fixed shortkeys conflict (New shortkeys for Scenery 3D plugin - LP: #1449767)
- Fixed aliasing issue with GCC in star data unpacking
- Fixed documentation for core.wait() function (LP: #1450870)
- Fixed perspective projection issue (LP: #724868)
- Fixed crash on activation of AngleMeasure in debug mode (LP: #1455839)
- Fixed issue for update bottom bar position when we toggle the GUI (LP: #1409023)
- Fixed weird view of the Moon in Oculars plugin when Moon's scaling is enabled
- Fixed non-realistic mode drawing of artificial satellites
- Fixed availability plugins for the scripting engine (LP: #1468986)
- Fixed potention memory bug in Meteor class
- Fixed wrong spectral types for some stars (LP: #1429530)
- Change visibleSkyArea limitation to allow landscapes with "holes" in the ground. (LP: #1469407)
- Improved Delta T feature (LP: #1380242)
- Improved the ad-hoc visibility formula for LDN and LBN
- Improved the sight opportunities when artificial satellites are passes (LP: #907318)
- Changed behaviour of coloring of orbits of artificial satellites: we use gray color for parts of orbits, where satellite will be invisible (LP: #914751)
- Improved coloring and rendering artificial satellites (include their labels) in the Earth shadow for both modes (LP: #1436954)
- Improved for landscape and lightscape brightness with/without atmosphere. Now even considers landscape opacity for no-atmosphere conditions.
- Reduce Milky Way brightness in moonlight
- Enhancement of features in Telescope Control plugin (LP: #1469450)

Do pobrania:

https://launchpad.net/stellarium/trunk/trunk

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

A ja mam pytanko. Jak wyłączyć te wszystkie nowe katalog DS, tak żeby było jak wcześniej? Raczej nie skorzystam z katalogów LBN, LDN itp. - nie moje progi, a tylko mi to zamieszanie robi w widoku.

Bez tytułu.png

Edytowane przez Alice
  • Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Chyba nie ma innego sposobu jak wbić w folder C:\Program Files\Stellarium\nebulae\default i zrobić tam porządek ;)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Od kilku ostatnich wydań testowych w oknie ustawień widoku i nieba jest zakładka DSO w której można wybrać interesujące nas katalogi.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Ok, to może poczekam na kolejną wersję stable i pewnie już to będzie w standardzie.

Druga sprawa, podpisy satelitów - nie ma ich dopóki się danego satelity nie zaznaczy - liczę na poprawę, bo moim zdaniem to zmiana na gorsze.

Trzecia sprawa - nie da się wyłączyć radiantów rojów meteorów.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Próbowałeś kliknąć kilka razy w przycisk? Mi dopiero za 3 kliknięciem znika :D

• Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Hehe, ale jaja, faktycznie. ;)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Kilka godzin temu opublikowano oficjalną, nietestową wersję 0.14.0 :)

Do pobrania tutaj:

https://launchpad.net/stellarium/0.14/0.14.0

i oczywiście na stronie http://stellarium.org

A ja mam pytanko. Jak wyłączyć te wszystkie nowe katalog DS, tak żeby było jak wcześniej? Raczej nie skorzystam z katalogów LBN, LDN itp. - nie moje progi, a tylko mi to zamieszanie robi w widoku.

W nowej wersji jest bardzo fajny panel, gdzie zaznaczasz tylko to, co sobie życzysz widzieć :)

stellat.jpg

To też poprawili :)

• Lubię 5

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Ooo fajnie, trzeba pobrać.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi