Skocz do zawartości

Jaki Aparat do astro foto...


mrkubi

Rekomendowane odpowiedzi

Hej mam pytanie: Czy aparat cyfrowy Sony MavicaFD 100(taka cegła na dyskietki) nadaje sie do astro foto ? jeśli nie to jakie aparaty sie nadają i jakie polecacie (tanie) do tych celów ...pozdrawiam (interesują mnie bardziej obiekty mgławicowe niż planety....

 

Michał

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdyby zaryzykowac podsumowanie, od jakiego budzetu mozna pstrykac niebo, to pewnie byloby to ok 2 tys. O "prawdziwym" astrofoto mozemy zaczac mowic kiedy uzyjemy aparatu ze zmienna optyka - potocznie zwane dSLR - czyli cyfrowe lustrzanki. A to niestety nie idzie w parze ze slowem "tanio". Warto wiec chyba technike cwiczyc na analogu, a takie doswiadczenie bedzie bezcennym wkladem w pozniejsze przejscie na cyfre. Zrozumiesz wtedy co to czulosc, czas otwarcia migawki, przeslona i jaki to wszystko ma na siebie wplyw. W zasadzie bez podstaw fotografii "standardowej" nie da sie robic astro. Cale szczescie, ze wbrew pozorom ta wiedza nie jest wcale taka trudna do przyswojenia. Wiekszym problemem sa tu bariery finansowe - np. odpowiedni montaz. Chcociaz i to mozna pokonac - czego dowodem jest galeria Adamo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polecam raczej Praktice lub jakis inny japonski korpus na M42x1 :)

 

Dokladnie. Znowu wszyscy z tym Zenitem :wink:

Praktica jest owszem 2x drozsza, ale za to 10x lepsza. Mrkubi, nie kupuj Zenita, zaoszczedzisz kilkadziesiat zlotych, a potem bedziesz klal zawsze jak wezmiesz go do reki. Gdzies tu byl obszerny watek o Zenitach i Prakticach pare miesiecy temu. Warto odszukac i poczytac.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polecam raczej Praktice lub jakis inny japonski korpus na M42x1 :)

 

Dokladnie. Znowu wszyscy z tym Zenitem :wink:

Praktica jest owszem 2x drozsza, ale za to 10x lepsza. Mrkubi, nie kupuj Zenita, zaoszczedzisz kilkadziesiat zlotych, a potem bedziesz klal zawsze jak wezmiesz go do reki. Gdzies tu byl obszerny watek o Zenitach i Prakticach pare miesiecy temu. Warto odszukac i poczytac.

Praktica jest 10x lepsza...

to fakt ale wnerwia minie w praktice brak blokady czasu B a w zenku jest ok

Ponadto ja mam 2 zenki do astrofoto i w nich jest od kilku lat ustawione pokrętło na B i wszystko działa. Faktem jest że bał bym się ich użyć po takim czasie wylegiwania w walizce "astrofoto" do fotek dziennych a Praktica będzie działać zawsze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdecydowanie wolę wężyk z blokadą niż rozładowujące sie permanentnie baterie na czasie B w Zenicie 12-XP i kadr zaświetlony święcącymi na czerwono diodami pomiarowymi światłomierza :salu:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdecydowanie wolę wężyk z blokadą niż rozładowujące sie permanentnie baterie na czasie B w Zenicie 12-XP i kadr zaświetlony święcącymi na czerwono diodami pomiarowymi światłomierza  :salu:

Jakie baterie? ahhhh baterie :mrgreen: dawno już poszły do kosza.

Po co komu baterie do astrofoto??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zenit był dobry 20 lat temu...Moim zdaniem kupowanie tego aparatu to strata kasy.

Sprawdzaj regularnie Allegro, tam można kupić całkiem niezłe sprzęty w cenie porównywalnej z Zenitem-ludziska wyzbywają się manualnych aparatów i sprzedają naprawdę tanio, z obiektywami też nie ma problemu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

a moim zdaniem jeśli już się decydujemy na astro analogowe to Zenit nie jest najgorszym modelem - ja miałem kiedyś zenita 11 bez baterii z zewnętrznym światłomierzem na długie naświetlanie bomba - a do tego sporo taniej optyki m42 - i z tego co widzę to na allegro mozna kupić za groszę - więc jak ktoś chce to może kupić jeszcze jeden do Fotografii powiedzmy "zwykłej". :slon: Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z Zenkami trzeba uważać. Niektóe mają takie specyficzne "otrybowanie" transportu że przy naciąganiu ma człowiek wrażenie że albo drze się perforacja, albo jakieś ząbki wyłamują. W efejcie wszystko działa a na końcu.... film się urywa, bo nie sposób wyczuć że już było ostanie zdjęcie :)

Metalowa migaweczka Prakticy i transport są TOPOWE.

Blokadę otwartej migawki na B załatwiamy przecież wężykiem ze śrubką!

Trzeba też wziąć pod uwagę koszmarnie ciemne matówki Zenitha.

Co do wiekowych Praktic z drugiej ręki - kupując w Allegro można trafić na mocno zajechany egzemplarz który będzie zaraz wymagał remontu. W moim przypadku po kilku wyzwoleniach migawki - przestała się zwalniać. Może to i dobrze bo oprócz naprawy poddalem ją kompletnej konserwacji. Była smarowana przez poprzedniego użytkownika chyba olejem "z pierwszego tłoczenia"...

:salu:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja również zdecydowanie polecam Practice. L-ki chodzą na allegro po 80 złoty ze standardowym obiektywem. Sam kupiłem taką na aleegro i trafił mi się model w doskonałym stanie. Biją zenity na głowe w porównaniu z mechaniką i jakością wykonania

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, a po co sie pchać w analog?

Trzeba zacząć od CCD ;)

Plastikowy Canon kosztuje już ze 3000zł :salu:

Zaledwie :)

To ledwo 30 Praktic :)

Ciekawe ile z 3000 (jakbym pod choinką znalazł) wydałbym na FOTO a ile na dozbrojenie (przezbrojenie raczeh) ASTRO-SPRZĘTU. Na razie się nad tym nie będę zastanawiał :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, a po co sie pchać w analog?

Trzeba zacząć od CCD ;)

Plastikowy Canon kosztuje już ze 3000zł :salu:

Kamerka internetowa CCD chodzi, niestety, koło 4 Praktic i jeszcze starutki laptopik... (przecież do czegoś trzeba toto podłączyć) tak z 6 Praktic... Zaledwie :)

EOS 300D to ledwo 30 Praktic! :Cheers:

Ciekawe ile z 3000 zeta (jakbym pod choinką znalazł) wydałbym na FOTO a ile na dozbrojenie (przezbrojenie raczej) ASTRO-SPRZĘTU. Na razie się nad tym nie będę zastanawiał! :salu:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trzeba dokupić jedynie kartę pamięci. Np. Lexara 512MB x40 można na www.techmarket.pl kupić już za 265 zł, a 256MB za 155 zł. Nie jest to więc duży wydatek.

 

Akumulator i wszystko inne, co potrzeba do robienia zdjeć jest w zestawie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.