Skocz do zawartości

Amatorsko ale przyszłościowo - 10 tyś na tele + statyw oraz kilka na okularki


BigAlex

Rekomendowane odpowiedzi

Wracam do tematu (mimo chwilowej przerwy nie zrezygnowałem :yes: ).

 

Po zapoznaniu się z Waszymi opiniami przyjąłem pewien schemat do dalszego działania. Zaczynam powoli - tj. najpierw sam teleskop + montaż a później akcesoria do astrofoto. Teleskop który ma mi wystarczyć do zapoznania się z podstawami znajomości nieba nie musi mieć lustra 12'' (chodzi o wizual). Zalezy mi tez na trwałości i jakości wykonania a także w miarę możliwosci na sprzęcie nie wymagającym częstej konserwacji (czyszczenia luster itd.).

 

Biorąc pod uwagę powyższe wybór padł na refraktor (który bardzo łatwo da się dostosować do astrofoto).

 

Tu jednak nie kończą się schody. Wiadomo że potrzębny jest solidny montaż. Jednak trzeba wszędzie szukać "złotego środka" bo jak montaż droższy to sam teleskop tańszy (budżet) i na odwrót.

 

Precyzując, mój wybór dotyczy nastepujacych modeli teleskopów:

1. Messier AR-152S HEX 152/760

2. Meade Series 6000 130mm ED Triplet APO Refractor

 

Jeden i drugi posiadają dość dużą (jak na refractor) śrtednicę obiektywu ogniskowe odpowiednio 760 i 910. Oba doskonale nadają się do astrofoto oraz do zdobycia podstaw wizuala (zanim dokonam zakupu osprzętu do astrofoto tj. na pewno kilka miesięcy zabawy).

 

Niestety różne są też ceny. Pierwszy z nich około 2400 zł drugi zaś ponad 2500 dol. Ponieważ trudno mi de facto rozstrzygnąć skąd wynika różnica cen tych refraktorów - to proszę was o poradę i opinię w tym zakresie.

 

Odnosząc się zaś do kwestii montażu wyjaśniam, iż przy zakupie messiera zostanie mi sporo środków i mogę nabyć np. Montaż hybrydowy Sky-Watcher AZ-EQ6 SynScan GT.

 

W przypadku zakupu teleskopu meade środków będzie juz ograniczona ilość i jak wystarczy to co najwyżej na Montaż paralaktyczny Sky-Watcher NEQ5 PRO SynScan (ewentualnie neq6).

 

Czy jesteście mi w stanie coś doradzić. Czy moze warto kupić zupełnie inny zestaw??? Po przeczytaniu wielu stron forum a także kilku publikacji, chciałbym, by refraktor posiadał dość dużą średnicę obiektywu - bo więcej światła to większe (dalsze) pole widzenia.

 

Dzieki

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Precyzując, mój wybór dotyczy nastepujacych modeli teleskopów:

1. Messier AR-152S HEX 152/760

 

Jeden i drugi posiadają dość dużą (jak na refractor) śrtednicę obiektywu ogniskowe odpowiednio 760 i 910. Oba doskonale nadają się do astrofoto oraz do zdobycia podstaw wizuala (zanim dokonam zakupu osprzętu do astrofoto tj. na pewno kilka miesięcy zabawy).

 

Ta tuba średnio się do astrofoto nadaje.

Po pierwsze jej wyciąg jest bez mikroruchów, co jest już sporym minusem, do tego jest to Achromat, więc będzie tutaj występować aberracja chromatyczna (chociaż jest to konstrukcja typu Petzwala, która eliminuje większość aberracji).

Jeśli chodzi o refraktor, to do astrofoto najlepsze są Apochromaty.

 

Jeśli chodzi o wyciąg z tego Messiera to Bresser niestety na nich oszczędza, więc jeśli chciałbyś robić fotki tym sprzętem, to myślę, że z czasem i tak musiałbyś wymienić wyciąg.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W moim odczuciu próbujesz połączyć rzeczy, które bardzo trudno pogodzić w tym budżecie. Radzę kupić małe Apo 80-90 mm, które ze względu na ogniskową łatwiej będzie ogarnąć w astrofoto i montaż Neq6. Pozwoli to na astrofoto a także na obserwację nie wymagających obiektów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Petzval nie redukuje aberrecji chromatycznej lecz wypłaszcza pole czyli redukuje aberrację geometryczną.

Układ Petzvala bezpośrednio służy wygładzeniu pola, zgadzam się w 100%, natomiast pośrednio redukuje również aberrację chromatyczną (gdzieś wyczytałem takie info, kiedy szukałem niedrogiego refraktora do astrofoto).

Poza tym tutaj też kilka osób mówiło o zmniejszonej aberracji chromatycznej dla tego układu:

http://astro4u.net/forum/archive/index.php?thread-7151.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja bym polecał taki zestaw:

- montaż - za kolegami NEQ6

- rozsądna tuba (Newton) za małe pieniądze do wizuala (najlepiej używka z forum, żeby zaoszczędzić),

- dobry obiektyw typu 200 f2.8 lub 300 f4 lub 400 f5.6 do astrofoto - zakładam, że korpus masz.

 

Chcesz popatrzeć, założysz na montaż Newtona. Chcesz pofocić, posadzisz aparat z obiektywem. Z czasem sprzedaż Newtona lub obiektyw, w zależności co wygra: wizual czy astrofoto.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

NEQ6 pozwoli z guidingiem na komfortową pracę z tubami do ogniskowej ok 1000 mm (czyli najczęściej średnica do 8"). Masa może być rzędu kilkunastu kg, ale do 1000 mm jej nie przekroczysz, wiec się nie obawiaj. Są ludzie, którzy focą DSy np 10" newtonem na NEQ6 i mają rozsądne wyniki, także też się da, ale wymaga to już sporo cierpliwości i wiedzy.

 

Propozycja lokiego wydaje się całkiem dobra. Jestem za! Z tym, że w zasadzie już do 200 mm przydałby się na dłuższą metę guiding, no ale bez niego też się sensowne ekspozycje pociągnie, także do nauki starczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.