Skocz do zawartości

Wymiana szybki przed matrycą Meade DSI III Pro


MateuszW

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie

Jest taka sprawa, otóż używam czasem takiej kamerki DSI III Pro, która jednak jest dosyć zaniedbana i w szczególności ma masakrycznie porysowane szkiełko przed matrycą. Chciałbym je wymienić.

IMG_3872.jpg

Niestety, szybka nie jest oddzielnym tworem, jak np w Atiku 383L+, tylko jest naklejona bezpośrednio na "skrzynkę" z matrycą (a całość stanowi jeden, wlutowany element). Tak więc zapewne nie da się kupić oryginalnej, samej szybki, bo to integralna część matrycy. Ale może ktoś wie, gdzie taka szybę można dostać? Ma ona wymiary ok 17x20 mm i grubość jakiś niecały 1 mm. Może da się gdzieś kupić jakąś zastępczą szybkę? Myślałem też, żeby wsadzić tam filtr Baader Clear (który leży nieużywany). Jedyny problem jest taki, że jest on znacznie większy i znacznie grubszy (2 mm). Ale może by go po prostu przykleić na tej komorze i będzie dobrze?

 

Proszę o porady i pomysły :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pamiętam, że kiedyś bardzo cienkie szybki były w ramkach do slajdów. Tyle, że taką szybkę trzeba by przyciąć do odpowiednich rozmiarów (kto to zrobi?). W razie gdybyś się zdecydował na cięcie daj znać. Prawdopodobnie mam gdzieś taką szybkę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko, czy taka szybka będzie miała wystarczającą dokładność? Obawiam się, że tutaj wymogi mogą być nawet większe, niż w przypadku luster. Nie chciałbym, żeby po wymianie obraz był skaszaniony. Da się coś powiedzieć o jakości tych szybek od slajdów?

Druga sprawa, to na pewno porządane by były dobre warstwy przeciwodblaskowe.

Przyszły mi do głowy też szkiełka od preparatów mikroskopowych, ale tutaj podobnie chyba nie da się powiedzieć, jaka jest ich jakość i nie mają żadnych warstw (czyba, że są takie "lepsze" szybki dla profesjonalistów?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja myślę że najlepiej będzie jak zamontujesz tego baadera clear glass. On już ma powłoki odpowiednie i transmisję.

 

Jakość tego szkła musi być na najwyższym poziomie.

 

To że jest nieco grubsza to przesunie Ci tylko punkt ostrości co chyba nie powinno być problemem.

 

Popytaj gdzieś po firmach co obrabiają szkło na cnc. Powinni dać radę dociac to na wymiar.

 

Zawsze też możesz zrobić tak jak mówisz czyli przykleić na zewnątrz ramki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja właśnie nie bym nie chciał, żeby to było od razu UV/IRcut. Podczerwień też się przyda. Skąd można wziąć taki filtr z Canona? No i pozostanie kwestia docięcia go. Gdzie np można zrobić takie usługi?

Gołej matrycy bym bardzo nie chciał zostawiać. Szybka jest porysowana nie bez powodu - "warunki pracy" kamerki są ciężkie i nie każdy o nią dobrze dba. Tak więc, gdyby nie szybka, to sama matryca byłaby porysowana, a z tym już się nic nie zrobi. Dodatkowo usunięcie szybki to też narażenie na uszkodzenie tych małych drucików naokoło.

W swojej kamerce pewnie bym tak zrobił, jednak tutaj to nie zda egzaminu i szybko życie kamerki się skończy.

Skrót AR mam rozumieć, jako anty reflex?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W canonie "pierwszy" filtr (jeśli jest) to zwykła szybka z której piezoelektryk strzepuje kurz. Drugi filtr to ten właściwy Ir-cut - ten który wymienia się na Baader'owski. Trzecie szkiełko jest już na samej matrycy, ładnie odchodzi po podgrzaniu hot-air.

 

Edit:

Z docinaniem chyba bym się nie bawił - jeśli nie będzie przeszkadzać to bym zostawił cały (APSc). Jakby co to mam "luźną" szybkę tą "strzepującą" z C450d.

Edytowane przez kuba_527
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W takim razie ten filtr Canonowy to chyba dobry kandydat. Co prawda jest wielki, jak na tą matrycę, ale faktycznie chyba pozostawienie większego nie robi problemu - jest miejsce naokoło. Czy ten filtr ma powłoki antyrefleksyjne? Chyba ma, skoro siedzi w lustrzance i się sprawdza.

 

Czy równoległość filtra i matrycy ma jakieś znaczenie? Bo trudno mieć jakiekolwiek panowanie nad tą równoległością, gdy się taki filtr przykleja. A właśnie, jaki klej tutaj zastosować?

 

No chyba, że zastosuję ten Baader Clear, skoro mam go już w szafie i raczej nie będę używał? Mam ten 36 mm bez oprawki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie sprawdziłem - ten filtr ma powłoki antyrefleksyjne po obydwu stronach. Wymiary (całkowite) szybki to 0,8x27x38mm.

 

Mały zonk- szukałem zdjęcia do podlinkowania i trafiłem na stronę:

http://dslrmodifications.com/rebelmod450d4.html

Ten filtr oznaczony jest jako "low-pas 1" czyli jest to również filtr antyaliasingowy (rozmywający).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.