Skocz do zawartości

Porządek z kablami w NEQ6


Tayson

Rekomendowane odpowiedzi

Hej.

 

Po ostatniej ktorkiej, ale owocnej dyskusji z Pawłem (Pav1007) [dzieki :-)] doszedlem do wniosku, ze w koncu pora cos zrobic w temacie kabli.

Jak widac u mnie jest delikatnie mowiac slabo.

Kable ciagna sie przy obrocie.

box_neq6_2.jpg

Zdjecie z FB

 

Zastanawiam sie, aby przejsc sie do tokarza, zeby zrobil mi "skrzynke" na wszystko co mam.

Chcialbym ja zamocowac w miejsciu laczenia tych dwoch elementow.

Widzialem juz podobne rozwiazanie w ktorym z zagranicznych sklepow internetowych, ale nie mam pojecia w ktorym. Zapamietałem jednak ze kosztowalo to tam kupe kasy!

box_neq6_1.jpg

Zdjecie z internetu

 

Całosc miałaby mysle ok 4cm grubosci, pozostale wymiary to ok 15x15cm.

Tak, zebym mogl spokojnie upchnac tam wszystkie elementy, tj: wnetrze astrohuba, huba usb i zasilanie qhy.

Z odpowiedniej strony planuje zrobic wyjscia pod zasilanie i na grzalki.

Kable bybly odpowiednio przyciete na dlugosc i przymocowane bardziej zwarcie do tuby niz sa teraz.

 

Po takiej modyfikacji mialbym jedynie 2 kable przechodzace przez od dec, a nie jak teraz 4 ( przyszlosciowo moze byc ich jeszcze pare wiecej).

Jeden zasilanie pudelka, drugi usb z huba usb.

 

Materiał aluminiu?

Czy bedzie wystarczajaco sztywny?

 

 

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Alu będzie wystarczająco sztywne, ale pytanie, czy jest sens się w takie coś bawić. Może wystarczy przerzucić pudełka na dovetaila i już nic się nie będzie ciągnęło.

Chciałbym aby temat byl zalatwiony raz a dobrze.

Przyszlosciowo gdy może wsadze na montaż coś innego mount hub bedzie caly czas na mnie czekał, bez potrzeby kolejnej modyfikacji.... a przynajmniej tak to widzę ;-)

Twoj astrohub jest spoko, tylko nie spodziewałem się takiego gąszczu kabli.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Załóż dovetail losmandy, do niego przyklej rzepami lub czymś innym hub i sprawa załatwiona.

hhhhyyymmmmmmmmm.....

 

myslisz zeby wymienic glowny dovetail na losmandy?

to bedzie ok 350zl :-(

 

chyba zeby dokrecic taki krotki losmandy 20cm do tego dovetaila co juz mam - zaznaczone na zdjeciu.

box_neq6_3.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szerszy devotail będzie stabilniejszy w gnieździe montażu, chociaż nie masz jakoś przesadnie ciężkiego zestawu. Nie musisz kupować krótkiego dovetaila, takie rozwiązanie jakie wymyśliłeś można oprzeć o kawałek grubszej blachy i też będzie działać. Dłuższy dovetail losmandy byłby najlepszy, ale w twoim przypadku spokojnie opcja na partyzanta wystarczy :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej

Ja mam dokładnie tak jak narysowałeś na ostatnim zdjęciu, zestaw mam bardzo podobny IQ45+TSAPO5+STF8300. Mam od strony obiektywu hub od Kuby zamocowany na dovetailu Losmandy.

Takie rozwiązanie u mnie ma 2 plusy. Mniej kabli przechodzących wzdłuż osi dec oraz dodatkowe wyważenie po stronie obiektywu w moim zestawie.

 

Ale tak jak napisał Krzychoo226 chyba nie ma sensu kupować dovetaila tylko po to aby zamocować zasilanie, wystarczy kawał stalowego płaskownika (ja takie w LerułaMerle kupowałem za 2zł, a sztywne to jest wystarczająco).

pk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej

Ja mam dokładnie tak jak narysowałeś na ostatnim zdjęciu, zestaw mam bardzo podobny IQ45+TSAPO5+STF8300. Mam od strony obiektywu hub od Kuby zamocowany na dovetailu Losmandy.

Takie rozwiązanie u mnie ma 2 plusy. Mniej kabli przechodzących wzdłuż osi dec oraz dodatkowe wyważenie po stronie obiektywu w moim zestawie.

 

Ale tak jak napisał Krzychoo226 chyba nie ma sensu kupować dovetaila tylko po to aby zamocować zasilanie, wystarczy kawał stalowego płaskownika (ja takie w LerułaMerle kupowałem za 2zł, a sztywne to jest wystarczająco).

pk

Podrzuc zdjecia swojego setup. Bede b. wdzięczny ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zadam to pytanie po raz 152- po kie licho zwiększać masę ( i bezwładność) tej części setupu która jest ruchoma- czytaj - prowadzona prze guider? Potem się dziwicie że gwiazdki pojechane... Miękkie odpowiednio ułożone w pętli kable się nie zaczepiają i nie ciągną.

Ja od lat mam walizkę stojącą między nogami statywu, z niej wychodzi ( w tej chwili) 6 kabli i NIC się nie ciągnie...

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zadam to pytanie po raz 152- po kie licho zwiększać masę ( i bezwładność) tej części setupu która jest ruchoma- czytaj - prowadzona prze guider? Potem się dziwicie że gwiazdki pojechane... Miękkie odpowiednio ułożone w pętli kable się nie zaczepiają i nie ciągną.

Ja od lat mam walizkę stojącą między nogami statywu, z niej wychodzi ( w tej chwili) 6 kabli i NIC się nie ciągnie...

 

masz rację wessel,

... ale w moim przypadku i tak masa jest znikoma jak na ten montaż (tak mi się wydaje), a do tego tak jak wcześniej napisałem umiejscowienie huba zasilającego po tej stronie miało przede wszystkim pomóc w wyważeniu tego zestawu.

pk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie rozumiemy się. Każdy dodatkowy element swoje waży i pogarsza warunki prowadzenia teleskopu. I nie ma to znaczenia że " mieści się" w nośności montażu. A ile wg Was wynosi nośność NEQ6 dla astrofoto?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie rozumiemy się. Każdy dodatkowy element swoje waży i pogarsza warunki prowadzenia teleskopu. I nie ma to znaczenia że " mieści się" w nośności montażu. A ile wg Was wynosi nośność NEQ6 dla astrofoto?

Mówimy o samym setupie bez przeciwwag.

Tak?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Pudelko bedzie mialo wymiary 200x150x50mm, dl x szer x wys.

 

Plany sa takie zeby kupic płytki aluminiowe i pospawac z nich pudelko. Wykonanie podobnego w CNC wyceniono mi na ok 850zl netto.

 

Moje pytanie jest takie.

Czy grubość scianki 3mm starczy? Pudelko będzie miało odkrecana gorna pokrywe, zeby byl dostep do elektroniki.

Ważne aby nie wytrwały się srubki (ok 12szt)mocujące w/w pokrywe i cale pudelko nie dawalo dodatkowych ugiec.

 

Subki do pokrywy bede średnicy ok 2mm, tak żeby w sciance po bokach bylo jeszcze ok 0,5mm materiału.

 

Przy wszystkich sciankache 3mm waga to ok 1,5kg, a 4mm to 1,7kg.

 

Thx.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy Twoje pudełko musi być takie wielkie? Ja mam 152x82x50 i mieści się tam wszystko, a generalnie 60% miejsca marnują za długie kable. Ja mam obudowę hammond metalową o tych wymiarach za kilkadziesiąt zł. W tej chwili nie pamiętam modelu. Generalnie pudełko solidne jak skała i waży na pewno mniej, niż 0,5 kg.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy Twoje pudełko musi być takie wielkie? Ja mam 152x82x50 i mieści się tam wszystko, a generalnie 60% miejsca marnują za długie kable. Ja mam obudowę hammond metalową o tych wymiarach za kilkadziesiąt zł. W tej chwili nie pamiętam modelu. Generalnie pudełko solidne jak skała i waży na pewno mniej, niż 0,5 kg.

 

Hej

Dokładnie, największy problem to długie kable (przynajmniej u mnie).

Nie wiecie gdzie można dostać krótkie kable USB typ A->B albo USB 3.0 (takie powiedzmy do 0,5m), albo na skrętce jak w starych telefonach ?

pk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mówiłem o kablach wewnątrz pudełka, a te można skrócić, tylko mi się nie chciało :) A co do USB, to standardowe długości to chyba 0,5 lub 0,3 m. Ja kupuję kable głównie w TME lub z oferty firmy Lindy. Powinny być takiej długości. Na skrętce też się czasem zdarzają, ale nie wiem, czy to dobry pomysł, bo taka rozciągnięta skrętka będzie ciągnąć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.