Skocz do zawartości

Jowisz 2015/2016


JaLe

Rekomendowane odpowiedzi

Dzisiejszy Jupiter po gruntownej aczkowliek minimalistycznej aperturowo zmianie setupu.

Fotka wstepna, jeszcze posiedze nad materiałem w WinJuposie przede wszystkim

ponieważ mam krótkie filmiki do złożenia.

Wymiana LG na Orion UK (1/8 L p/v F/5), pełna kolimacja tuby pod astrofoto jak w "ds-owym"

tutorialu, czyli z kolimacją wyciągu włącznie. Wymiana tubusa na karbonowy.

Zmiana offsetu na zgodny z nową aperutą. Się narobiłem cały dzień...

 

JUP010416.png

Edytowane przez Lysy
  • Lubię 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W trakcie tranzytów byłem zajęty justowaniem lunetki biegunowej AZ-EQ5.

Jak zwykle Astronomia nie doszła na czas, a kalendarz obejmuje zjawiska w układzie jowiszowym tylko do końca marca :mad3:

Ok godz 2 zrobiłem kilka avików, i chyba jest na niebie jakiś cirrusowy syf w sporej ilości...seeing do bani. Z najlepszego avika wyciągnąłem coś takiego (60 s, ok 3000 kl, stack 20% najlepszych w AS2, reszta w Registax, ASI 224 MC + SCT 8"). Rozbiłem też na poszczególne kanały i najlepiej wychodzi R...Wysokość Jowisza też już taka sobie (30* nad horyzont).

 

Jowisz MC_02.04.2016.jpg

Edytowane przez bajastro
  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak zwykle Astronomia nie doszła na czas, a kalendarz obejmuje zjawiska w układzie jowiszowym tylko do końca marca :mad3:

 

nawet Stellarium pokazuje układ księżyców galileuszowych

znajdziesz je też w Almanachu Tomasza Sciężora

sporo tego w sieci. Można je znaleźć np. tu http://www.skyandtelescope.com/observing/interactive-sky-watching-tools/gdzie masz różne narzędzia jak tranzyty WCP

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moja fotka \z wczoraj. Niestety przy tranzytach księżyców przez tarczę Jowisza ciężko złapać sensowną ilość materiału przy ręcznym prowadzeniu teleskopu na dobsonie <_<

Jowisz_g.21.47_01.04.2016.jpg

Synta 200/1200 dobson + barlow 3x + Point Grey Firefly

Obróbka Registax 5

 

Pozdrawiam

Edytowane przez Molo
  • Lubię 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

nawet Stellarium pokazuje układ księżyców galileuszowych

znajdziesz je też w Almanachu Tomasza Sciężora

sporo tego w sieci. Można je znaleźć np. tu http://www.skyandtelescope.com/observing/interactive-sky-watching-tools/gdzie masz różne narzędzia jak tranzyty WCP

 

pozdrawiam

 

Lub tu: http://news.astronet.pl/7794

 

Tak na marginesie - w Firecapture jest opcja derotacji. Korzystaliście z tego kiedyś?

Edytowane przez emeł
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Ta opcja odsyła do WinJuposta. Tak jest przynajmniej u mnie.

 

 

A jak jest z derotacją avi w WJ? Z tego, co widzę większość ludzi derotuje same klatki, a nie aviki. Czy teoretycznie można byłoby nagrać jeden 20 min avi, wrzucić go do WJ i w efekcie otrzymać jedną, ale za to bardzo ostrą klatkę?

Edytowane przez emeł
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

A jak jest z derotacją avi w WJ? Z tego, co widzę większość ludzi derotuje same klatki, a nie aviki. Czy teoretycznie można byłoby nagrać jeden 20 min avi, wrzucić go do WJ i w efekcie otrzymać jedną, ale za to bardzo ostrą klatkę?

 

Biorąc pod uwagę o ile się w 20min obróci Jowisz to po derotacji będziesz miał ostrą tylko część środkową - tak myślę, a i pewnie to też zależy od skali w jakiej nagrywasz

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.