Skocz do zawartości

Jowisz 2015/2016


JaLe

Rekomendowane odpowiedzi

Wczoraj przez chwilę próbowałem nagrywać jowisza - seeing bardzo kiepski.

 

Może mi doradzicie - skąd biorą się 'cebulowe pierścienie' na stacku.

 

Kombinowałem z różnymi ustawieniami jasności/kontrastu i czasu nagrywania w mojej kamerce MS Lifecam Cinema i nieważne od ustawień pierścienie cały czas 'wychodzą', nawet po bardzo lekkim wyostrzaniu.

 

Poniżej fotka zrobiona wczoraj przed północą:

Jupiter_20160329_234405.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może mi doradzicie - skąd biorą się 'cebulowe pierścienie' na stacku.

 

Mogą też wyjść jak ustawisz za "krótki" histogram. Sprawdź na 80-90% wypełnienia histogramu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W mojej kamerce nie mogę zmieniać wartości gamma.

 

Poniżej log z FireCapture:

 

FireCapture v2.4 Settings
------------------------------------
Camera=Microsoft LifeCam Cinema
Filter=L
Profile=Mars
Diameter=11.60"
Magnitude=-0.47
CM=292.5° (during mid of capture)
Filename=Mars_20160329_234405.avi
Date=20160329
Start=234405.399
Mid=234435.411
End=234505.424
Start(UT)=234405.399
Mid(UT)=234435.411
End(UT)=234505.424
Duration=60.025s
Date_format=yyyyMMdd
Time_format=HHmmss
LT=UT
Frames captured=901
File type=AVI
Extended AVI mode=true
Compressed AVI=false
Binning=no
Bit depth=8bit
ROI=640x480
ROI(Offset)=0x0
FPS (avg.)=15
Shutter=15.62ms
Gain=935668568
Brightness=30
Saturation=80
SoftwareGain=10 (off)
FPS=0
Sharpness=0
Contrast=0
Gamma=0 (off)
Histogramm(min)=0
Histogramm(max)=175
Histogramm=68%
Noise(avg.deviation)=n/a
AutoAlign=false
Limit=60 Seconds

 

Czyli na przyszłość muszę zwiększyć czas naświetlania - bo z tego co widzę to histogram był wypełniony w 68% - jeśli dobrze rozumiem powyższe dane.

 

Poniżej jupek z 18 marca (z widocznym jeszcze przy krawędzi cieniem kalisto) - seeing był o niebo lepszy niż wczoraj, ale cebulka i tak wylazła:

 

 

Jupiter_20160318_010050.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przemo23, ja używam do tej kamerki SharpCap. W przedostatnie focenie zamiast "posłuchać" histogramu też ustawiłem na oko i miałem cebulę na Jowiszu. Możliwe, że czerwony na histogramie będzie przesunięty w prawo w stosunku do reszty. Wtedy zmieniam balans bieli tak, aby barwy się razem zgrały i dopiero ustawiam ekspozycję tak, aby histogram był wypełniony w 90%. Ostatnio to sprawdzałem. Pamiętaj też, że jak napis "exposure" zrobi się czerwony, to trzeba zmniejszyć ekspozycję i skorzystać z gain - w tej kamerce kryje się pod nazwą brightness.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak 2800mm. Te kilka cm jednak robi różnicę a najważniejszą sprawą jest kamera i wielkość pixela. Mono robi swoją robotę nie kolor :)

Zenon-priest, czy to jest fotka z ogniskowej teleskopu 2800 mm? Pytam z ciekawości, ponieważ ja na ogniskowej 5875 mm osiągam taką jakość. Czy te kilka cm więcej na lustrze daje taką różnicę ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kilka dni temu znalazłem moją starą kamerkę SPC900NC więc postanowiłem ją wypróbować

silny wiatr przeganiał chmury więc to był dobry moment na testy w przerwach między kolejnymi falami chmur

MAK180, Philips SPC900NC, Baader UV/IR cut + tragiczny seeing

w efekcie bardzo słaby detal mimo agresywnej obróbki

 

conv_23_47_23_castr_g3_b3_ap7_2.jpg

 

na poszczególnych kanałach było tak (kolejno czerwony, zielony i niebieski)

 

Red.jpg Green.jpgBlue.jpg

 

i fotka z Chameleona z filtrem dolnoprzepustowym 610nm czyli w czerwieni i podczerwieni

 

Jup_000356_Y8castr_g3_b3_ap11_7.jpg

 

pozdrawiam

 

 

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zenon-priest, czy to jest fotka z ogniskowej teleskopu 2800 mm? Pytam z ciekawości, ponieważ ja na ogniskowej 5875 mm osiągam taką jakość. Czy te kilka cm więcej na lustrze daje taką różnicę ?

 

mam wrażenie że odkąd wszedłeś w OSC zrobiłeś lekki krok w tył detalem, a pisze to jako wielbiciel tych kamerek :)

 

ale OSC niczego nie przekreśla bo zobaczcie choćby to

 

http://www.cloudynights.com/index.php?app=core&module=attach&section=attach&attach_id=675460

Edytowane przez HAMAL
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

mam wrażenie że odkąd wszedłeś w OSC zrobiłeś lekki krok w tył detalem, a pisze to jako wielbiciel tych kamerek :)

 

ale OSC niczego nie przekreśla bo zobaczcie choćby to

 

http://www.cloudynights.com/index.php?app=core&module=attach&section=attach&attach_id=675460

 

 

No to teraz pomyśl jaki Jowisz wyszedł by mu z B/W , myślę że o niebo lepszy .

 

Gdyby kolorowe były lepsze Damian by się nie bawił w filtry.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to teraz pomyśl jaki Jowisz wyszedł by mu z B/W , myślę że o niebo lepszy .

 

Gdyby kolorowe były lepsze Damian by się nie bawił w filtry.

Wiadomo, ale ja też mam jakiś sentyment do OSC w US i DS i uporczywie nimi próbuję, choć wiem że obok leży mono i może więcej, to walczę aby kolorem osiągnąć coś wartościowego ^_^

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.