Skocz do zawartości

Czy to meteoryt


Marcinos

Rekomendowane odpowiedzi

Witam! Wczoraj w czasie poszukiwań skarbów wykrywaczem metali znaleźliśmy kamień, na który wykrywacz zareagował mocno. Kamień mieści się w ręce ale waży 3.8kg. Po uderzeniu nim o inny kamień zaczęło śmierdzieć jakby prochem strzelniczym..Kamień przyciąga magnes. Zrobiłam też w nim małą dziurkę i pyłek ze środka lepi się do magnesu, jest to jakby piasek połączony ze świecącymi drobinkami. Czy to może być jakiś przybysz z kosmosu? Pozdrawiam, Paulina 

DE9F4CE7-15EF-472C-8F3B-E5B322D9AE8E.jpeg

2B8A9F46-6D45-4969-9B7E-C2959EFB7684.jpeg

Edytowane przez Pauly Maiik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Zwierzu napisał:

Bazalt ?

20200411_184914.jpg

20200411_184819.jpg

Z zewnątrz wygląda na konkrecję żelazistą. Sprawdzałeś, co jest w środku? Mogą tam siedzieć ciekawe rzeczy np. kryształy kalcytu czy dendryty manganowe.

Spróbuj jakoś przełamać skałę, a najlepiej przeciąć piłą.

 

Tu przykład konkrecji septariowej:

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/3/30/Septarian_Nodule.jpg

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

40 minut temu, Tomek_Wlkp napisał:

Z zewnątrz wygląda na konkrecję żelazistą. Sprawdzałeś, co jest w środku? Mogą tam siedzieć ciekawe rzeczy np. kryształy kalcytu czy dendryty manganowe.

Spróbuj jakoś przełamać skałę, a najlepiej przeciąć piłą.

 

Tu przykład konkrecji septariowej:

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/3/30/Septarian_Nodule.jpg

 

Dzięki wielkie za podpowiedź, niesamowita jest ta z przykładu. Nie mam pily ale zakupie, szkoda mi lupac na kawałki. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, podczas kopania znalazłem taki ciekawy kamyczek ;) Miał dość grubą warstwę rdzy, około 0,5cm co wskazywałoby na to, że przeleżał w ziemi spory kawał czasu. Wydał mi się podejrzany, bo mimo takiej zgnilizny był dalej dosyć ciężki. Oczywiście porządnie go wyczyściłem, głównie szczotką drucianą. Jest magnetyczny, bardzo silnie przytula się do niego magnes. Zeszlifowałem krawędź, widać tam cienki, srebrny pasek, wokół jest niemal czarny materiał. Prosiłbym o pomoc w identyfikacji, pozdrawiam. 

IMG_20200508_190409.jpg

IMG_20200508_190416.jpg

IMG_20200508_195535.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie chcę się rozpisywać za dużo, po prostu powiem, że szansa na znalezienie meteorytu sama w sobie jest niewielka, Są pewne cechy "meteorytowe", czyli przyciąga magnes, jest stosunkowo ciężki. Napisałbym, że wnętrze wygląda na metaliczne, ale te zdjęcia nie są w stanie tego pokazać na 100% - jeśli możliwe byłoby zrobienie zdjęcia w świetle słonecznym, za dnia, w dobrze oświetlonym miejscu.

Ale dwie rzeczy nie dają mi spokoju - brak informacji z jakiej głębokości wykopany? Może z 4 albo 5 metrów, co raczej będzie wykluczać meteorytowe pochodzenie (tak, były i takie znajdki)

I sam kształt tego okazu - jedną stronę ma prawie płaską... Może kiedyś to był płynny metal, wylany na podłoże w którym był takiego kształtu otwór. Żelazo pochodzące z dymarek i różnego rodzaju odpady pohutnicze są znajdowane na wszystkich głębokościach gleby praktycznie w całej Polsce. Jest spora szansa, że to niestety taki odpad.

Oczywiście się nie rozpisałem :)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź ;) Kamień nie był głęboko, może z 20cm pod powierzchnią ziemi, akurat znaleziony przy uprawie warzyw. Postaram się zrobić jutro lepsze zdjęcia, przyznaję, że te nie są najlepsze. :P Wnętrze obejrzałem, nie wygląda na całkowicie metaliczne. Jak już pisałem w pierwszym poście, powierzchnia jest czarna, jedynie widać ten srebrny pasek. Ogólnie tak jak piszą ludzie na forach -  po szlifowaniu widać srebrne punkty. Ta "płaska" powierzchnia wcale nie jest do końca płaska, jest delikatnie zaokrąglona. Wygląda jak odłamek z większego obiektu. Nie wykluczam, że jest to jakiś metal z fabryki, ale spotykałem się już z żużlami, bryłkami metalu z fabryk, czy hut ale jednak w tym przypadku intrygują mnie te charakterystyczne kształty, dość duża gęstość oraz kolor - czy też powłoki. 

IMG_20200508_221921.jpg

IMG_20200508_222018.jpg

IMG_20200508_222106.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tutaj zdjęcia w świetle dziennym (muszę znowu na dwa posty ze względu na rozmiar zdjęć).

PS. Przeszlifowałem krawędź bardziej i delikatnie spolerowałem. W dobrym świetle pod odpowiednim kątem widoczne są na tym srebrnym małe drobinki. 

Edytowane przez Omicron
dodanie zdjęć
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

WITAM, czy jest jakiś pomocny człowiek, który pomógłby mi zidentyfikować ten kamień? Waży 796 gramów, lekko reaguje na magnes (zawieszony na nitce) ma regmaglipty. Znalazłem to w piwnicy w pudełku) Byłbym bardzo wdzięczny, gdyby ktoś mi pomógł. Umieszczam zdjęcia poniżej.

20200513_110936.jpg

20200513_110717.jpg

Edytowane przez konrad3057
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

wykopałem niedawno taki kamyczek był pół metra pod ziemią. Co udało mi się ustalić:

- przyciąga go magnes

- ma rozmiar pięści

- waży 70g

Próbowałem go przeciąć brzeszczotem ale okazało się, że to mordęga, jest plan przecięcia go szlifierką kontową.

Z tego co pytałem jest podejrzenie, że to zgorzel spawalnicza ale ciężko powiedzieć. Zrobiłem fotkę kamienia z 3 stron za wszelkie informację bardzo dziękuje.

 

kamyk.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.