Skocz do zawartości

Pierwsze próby z Autostakkert 2 i pierwsze problemy


LibMar

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

 

Od ponad godziny próbuję pomyślnie zestackować zdjęcia Księżyca w Autostakkert 2. Zdjęcia zmniejszyłem do rozmiaru 3600x2400 i są w formacie JPG (na RAWy nie starczyło miejsca na karcie). Teraz próbuję je zestackować z opcjami, które są na pierwszym zrzucie ekranu.

 

Na samym początku używałem większe kwadraty do alignowania (rozmiar 250x250), których było około 200-300. No i po stackowaniu wyszły jakieś dziwolągi. Postanowiłem zmniejszyć do 50x50, których jest ponad 4 tysiące. Także stackowanie ok. 25 zdjęć zajęły mi 4 minuty. Wynik jest nieco lepszy, ale tylko 5% Księżyca wygląda normalnie. Co robię nie tak?

 

Trzeci obrazek to pojedyncza klatka (3600x2400 pikseli).

Problem 1.png

Problem 2.png

CROP_5191.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie tak się robi, kiedy w którymś momencie nagrania, mocno przesuwa się obiekt. Obejrzyj cały filmik i sprawdź, czy czasem Księżyc nie przesunął się za mocno. Jeżeli tak to wytnij ten kawałek, np w Virtualdub, bez kompresji. Też sprawdź stackowanie zaznaczając opcję, którą zakreśliłem czerwonym kółeczkiem w załączniku.

post-21871-0-07320600-1450811216.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przesunięcie oczywiście jest, gdyż fotografuję na statywie. Skala jest za duża na nagrywanie i tracę wtedy sporo na rozdzielczości. Dlatego robię 60-70 fotek i stackuję około 40 z nich.

 

EDIT: Ta fotka robiona była z opcją "surface". W ogóle nie potrafi dopasować Księżyce ze sobą.

Problem 3.png

Problem 4.png

12365978_1206011986093674_4582448409609656122_o.jpg

Edytowane przez LibMar
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak. Chciałem najpierw sprawdzić jak podziała sobie program z jedną częścią. Bo rozumiem, że można zrobić wszystko na raz i dodatkowo to jeszcze połączy?

Nie da się tak. Można stackować na raz tylko jeden kadr. Ten program nie zrobi sam panoramy/mozaiki.

 

Też sprawdź stackowanie zaznaczając opcję, którą zakreśliłem czerwonym kółeczkiem w załączniku.

Właśnie, chyba zaznaczyłeś planet zamiast surface! To może być przyczyna.

 

Wyłącz automat i zaznacz ręcznie kilka punktów.

U mnie nigdy nie było problemu z wieloma punktami z automatu. Nawet na słońcu potrafił sobie poalignować na samej granulacji. Zaznaczenie samych plam pogarszało wynik. Więc na Księżycu tym bardziej powinien sobie radzić.

 

 

Raczej masz za dużo tych punktów (są za małe). Surowy stack będzie mniej ostry, niż jedna klatka, tak ma być. Dopiero po wyostrzeniu będzie git.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak chcesz to wytnij taki kawałek filmu, w którym będzie Księżyc prawie bez poruszenia i zestackuj. Ciekawe czy też wyjdzie tak zamazany. Tak przy okazji, ostatnio mi też takie coś wyszło. Obejrzałem cały avik i okazało się, że w środku nagrania Księżyc ostro zjechał w dół.Kiedy avikowałem, za mocno nacisnąłem śledzenie na pilocie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko jasne! Faktycznie, problem wynikał z poruszenia kadru podczas korzystania z wężyka spustowego. Zaznaczyłem wszystkie zdjęcia z wyjątkiem 6 pierwszych i 6 ostatnich. Wykresik również wygląda całkiem nieźle. Po zestackowaniu (dałem już automat, skoro zauważyłem znaczącą zmianę) uzyskałem zestackowaną fotkę Księżyca, o którą mi chodziło. Piękne, nieporuszone.

 

Po prostu nie sądziłem, że przesunięcie kadru o jakieś 100 pikseli w dół (a to skala 5184x3456, więc tylko jakieś 2%) będzie tak znacząca dla tego programu!

 

Dzięki za pomoc :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zainteresuj się programem PIPP. Program pozwala wycentrować interesujący nas obiekt na zdjęciu - w wyniku działania tego programu otrzymamy zbiór zdjęć (lub plik avi) o określonej rozdzielczości z wycentrowanym obrazem Księżyca, potem już tylko Autostakkert - zauważyłem, że nowsze wersje nie bardzo sobie radzą z rozdzielczością większą od 2400pix (obcinają do 2200pix) starsza wersja nie ma tego problemu - nie pomagała nawet ręczna zmiana pliku ini..

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zainteresuj się programem PIPP. Program pozwala wycentrować interesujący nas obiekt na zdjęciu - w wyniku działania tego programu otrzymamy zbiór zdjęć (lub plik avi) o określonej rozdzielczości z wycentrowanym obrazem Księżyca, potem już tylko Autostakkert - zauważyłem, że nowsze wersje nie bardzo sobie radzą z rozdzielczością większą od 2400pix (obcinają do 2200pix) starsza wersja nie ma tego problemu - nie pomagała nawet ręczna zmiana pliku ini..

 

Tak, PIPP jest w porządku, ale też ma swoje za uszami - przynajmniej w przypadku Księżyca. Czasem musiałem kilkukrotnie przetwarzać nim ten sam avik. Dopiero 3 lub 4 wyrównanie dało pożądany efekt i obraz był stabilny. Chyba, że to moja wina i coś namieszałem w ustawieniach :)

Za to do planet spisywał się bez zarzutu. Mój poprzedni montaż nie miał żadnego napędu, więc znam doskonale ten ból, gdy obiekt ucieka z kadru.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawsze warto pobawić się ustawieniami, dla moich fotek zrobionych Canonem EOS450 za pomocą Synty 8'' na dobsonie lub jakiegoś obiektywu program jak najbardziej się sprawdza. Jak nagrywasz film to można wyrównać go także programem Castrator,,,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Akurat do wyrównywania planet nie warto się bawić castratorem czy PIPPem, bo Autostakkert robi to w locie, tak że już na podglądzie przed alignowaniem klatki są równo. Planety są dla niebo łatwe, bo widać je w całości i są małe. Księżyc, który jest ogromny, skacze i widać tylko jego wycinek jest większym wyzwaniem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.