Skocz do zawartości

obiektyw/refraktor ~200mm


Tayson

Rekomendowane odpowiedzi

Domyślam się, że szukasz odpowiedzi od osób które sprawdziły sprzęt w boju.
Osobiście posiadam Jupitera 200mm i dla początkującego jest ok. Czytałem jednak sporo na temat obiektywów i chyba jedynym sensownym wyborem
jest używany Canon 200/2.8 L, tyle że nie mieści się w budżecie. A jeżeli nie stałoogniskowy to Canon 70-200/4. Te najczęściej można spotkać na astrobin.com
Ewentualnie Sonnar Zeiss 200/2,8 jest jakimś rozwiązaniem i kosztuje ok 1000 zł, ale nie ma praktycznie z niego zdjęć.

Edytowane przez Winter
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kupiłem 2 dni temu Canona 200/2.8 L (z góry przepraszam, jeżeli znowu pogoda się popsuje :)). Doszedłem do wniosku, że to bardzo dobre szkło. W połączeniu z moim Atikiem 414EX powinienem uzyskać całkiem sensowne pole. Jak tylko pogoda będzie łaskawa w weekend (a zanosi się na to), to pokażę efekty. Oczywiście to szkło w innym budżecie (choć udało mi się kupić ten obiektyw w Saturnie za 2247 PLN, czyli 500 PLN taniej niż zwykle).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale piękna rozetka, trochę dziwnie wygląda tak jakoś soczyście ale mimo wszystko bombowo jak dla mnie :)

Ja swój obiektyw składam i składam i mam nadzieję że też taką uchwycę :)

Tayson mi kiedyś polecano Samyang 135/f2 - trochę krótszy niż sobie wymarzyłeś ale podobno jest bardzo dobry a i cena bliższa twoim potrzebom.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obiecałem test i słowa dotrzymałem.

 

Co prawda pogoda nie była zbyt łaskawa, ponieważ niebo zasnuwały cirrusy i gołym okiem nie widziałem nawet M42, ale coś tam jednak widać. Fajnie, że na pełnym otworze F 2.8 obiektyw daje akceptowalne (jak dla mnie) rezultaty. 34 klatki po 8 min HA ATIK 414 EX.

 

Po zamontowaniu cięższego obiektywu i przesunięciu do przodu silniczka do ustawiania ostrości przesunął się środek ciężkości zestawu i niestety zapomniałem go odpowiednio wyważyć w efekcie gwiazdki nie są takie jakie mogłyby być. Myślę, że następnym razem będzie lepiej.

Mozesz pokazać zdjęcia setupu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wraz z przymykaniem przysłony wzrasta głębia ostrości (czyli łatwiej ustawić ostrość) - obiektywy manualne mają ją nawet wygrawerowaną na obudowie dla poszczególnych przysłon:

głębia ostrości.jpg

 

W ekstremalnych przypadkach obiektywy typu rybie oko mają ostrość od 1metra do ∞, czyli praktycznie wszędzie jest ostro. ^_^

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze jedno pytanie troche z innej beczki.

 

Czy jezeli w obiektywie staloogniskowym zmieniam wartosc przyslony, to ostrosc ucieka?

Mi sie wydaje ze nie.

Ostrość nie ucieka, lecz zmienia się wraz ze zmianą wartości przysłony. Z reguły lekkie przymkniecie przysłony o jedną, dwie działki powoduje wzrost ostrości, przy czym zwykle w większej mierze dotyczy to brzegów kadru, niż centrum. Innymi słowy następuje wyrównanie ostrości w polu widzenia obiektywu,oczywiście nie całkowite, ale zauważalne. Każdy obiektyw ma określoną wartość przysłony, przy której osiąga najlepszą rozdzielczość, co oczywiście bezpośrednio przekłada się na ostrość obrazu. Najczęściej są to okolice wartości f/5,6 do f/8. Dalsze przymykanie przysłony powoduje stopniowy spadek rozdzielczości, a zwykle na maksymalnie przymkniętej przysłonie obiektyw daje mniej ostry obraz niż maksymalnie otwarty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy jezeli w obiektywie staloogniskowym zmieniam wartosc przyslony, to ostrosc ucieka?

Jeśli obiektyw posiada zauważalną aberracje sferyczną to i owszem, będzie występowało zjawisko pływającego punktu ostrości.

 

Każdy obiektyw ma określoną wartość przysłony, przy której osiąga najlepszą rozdzielczość, co oczywiście bezpośrednio przekłada się na ostrość obrazu. Najczęściej są to okolice wartości f/5,6 do f/8.

To nie do końca tak. Wraz z przymykaniem przysłony obniża się aberracja sferyczna, chromatyczna czy koma, ale ze względu na zjawisko dyfrakcji obniża się również rozdzielczość. Dlatego rozdzielczość na wykresie rośnie (bo słabną aberracje) do momentu gdy krążek rozproszenia zaczyna być większy od wielkości piksela w detektorze (matrycy).

 

Dlatego "najlepsza rozdzielczość przy danej przysłonie" to nie cecha obiektywu ale pary obiektyw - matryca. Jak mamy mały fizycznie piksel na matrycy to najlepsza rozdzielczość może być przy np. f/5.6, jak duży to np. f/11.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie do końca tak. Wraz z przymykaniem przysłony obniża się aberracja sferyczna, chromatyczna czy koma, ale ze względu na zjawisko dyfrakcji obniża się również rozdzielczość. Dlatego rozdzielczość na wykresie rośnie (bo słabną aberracje) do momentu gdy krążek rozproszenia zaczyna być większy od wielkości piksela w detektorze (matrycy).

 

Dlatego "najlepsza rozdzielczość przy danej przysłonie" to nie cecha obiektywu ale pary obiektyw - matryca. Jak mamy mały fizycznie piksel na matrycy to najlepsza rozdzielczość może być przy np. f/5.6, jak duży to np. f/11.

No niezupełnie się z Tobą zgodzę. Aberracja chromatyczna nie zawsze maleje wraz z przymykaniem przysłony, a w niektórych konstrukcjach wręcz drastycznie rośnie. Aby nie być gołosłownym podam przykład z własnego podwórka - obiektyw Samsung NX 18-55 w którym przy ogniskowej 18 mm najniższa aberracja chromatyczna jest przy wartości przysłony f/3,5 a przy f/22 najwyższa (niemal dwukrotnie wyższa).

Takich konstrukcji jest znacznie więcej.

Co do zależności obiektyw - matryca to się zgadzam, ale zakres ten dla FF możemy rozszerzyć najwyżej do wartości f/11, bo powyżej dyfrakcja jest już tak silna, że można mówić tylko o spadku ostrości.

No i kwestia niezmiernie istotna przy astrofotografii - kto w astrofotografii stosuje przysłonę f/11 lub większą? Raczej dąży się do fotografowania z możliwie jak największym światłem obiektywu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.