Skocz do zawartości

[PILNE! Do 23:00] Obiektyw lustrzany?


Paether

Rekomendowane odpowiedzi

Potrzebuję pilnej pomocy :)

Ostatnio chodzi mi po głowie spora ogniskowa do Nikona D5100.

Całkiem tanie i poręczne wydają się być obiektywy lustrzane. Ogniskowe 500-600mm, w większości f/8 chociaż zdarzają się f/6.3.

 

Żeby sprecyzować o co mi chodzi, kilka linków:

 

http://www.ebay.co.uk/itm/Tamron-SP-500mm-F8-with-Rare-Adaptall-11-Topcon-Exakta-Mount-FREE-UK-POST-/252316989298?hash=item3abf43b772:g:WGoAAOSwvgdW1vJE

http://www.ebay.co.uk/itm/252316763281?_trksid=p2060353.m1438.l2649&ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT

http://www.ebay.co.uk/itm/Samyang-500mm-f6-3-Mirror-Lens-White-T-mount-for-Nikon-F-Ship-from-FR-K1146-/301820416594?hash=item4645e61252:g:CKUAAOSwf-VWaFjA

http://www.ebay.co.uk/itm/SIGMA-600mm-f-8-REFLEX-MIRROR-MULTICOATED-LENS-FOR-NIKON-EXCELLENT-/131758962093?hash=item1ead7235ad:g:DE0AAOSwu1VW8Fna

 

 

Załóżmy, że chcę pobawić się (więc odpadają jakieś drogie szkła), mieć coś na tranzyt Merkurego i okazyjnie jakiś Księżyc :)

Czy to ma sens, czy lepiej się w to nie pchać?

A może MTO ?

 

Pilne ponieważ jest fajna promocja na ebayu (-20%) ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W jakiej kwocie szukasz sprzętu? Tym spokojnie uchwycisz tranzyt, ale w podobnej cenie (a nawet taniej) znajdziesz używanego MAKa 90. Większa ogniskowa, a przy takiej światłosile nie powinieneś mieć jeszcze problemów z czasem naświetlania. Bo do tego i tego i tak potrzebujesz statyw :)

Edytowane przez LibMar
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Samyangi bym się nie pchał. Cały zakres ostrości to 1/4 obrotu pokrętła. Piekielnie cieżko się ostrzy a ostrość nie powala.

 

Osobiście miałem Rubinara 500 f/5.6 - rewelacyjny obiektyw no ale drogi. Bardziej sie nadaje nawet do DSów niż do Słońca i Księżyca i miałem też MTO 11CA który również był żyleta. Miałem też tego podlinkowanego przez Ciebie Tamrona ale bez rewelacji. W tej dziedzinie niestety uznane marki nie robiły dobrych szkieł. Bardziej to takie ciekawostki. Za to MTO/Rubinar owszem się w tym specjalizują. MTO do dzisiaj robi obiektywy lustrzane dla Teleskop Express (Właśnie 11CA i 3M5A).

 

W tej kasie to szukaj albo MTO 3M-5A - będziesz miał 2szt. ;) albo Rubinar 500 f/8. Obydwa są świetne ale podobno Rubinar ostrzejszy czego nie mogę potwierdzić.

 

Na korzyść MTO przemawia stopka do statywu której Rubinar nie ma.

 

Ładnego Rubinara masz tutaj:

http://allegro.pl/rubinar-500-8-0-mc-makro-mirror-lustrzany-m42-i6082372311.html

 

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam takiego:

 

http://www.astrotreff.de/topic.asp?ARCHIVE=true&TOPIC_ID=81991

 

to jest mak 90/500

 

Super sprawa do krajobrazu, Słońca, Księżyca i czasem też astro - jak by Ci wpadł gdzieś w oko to brać w ciemno

 

Rubinary też są fajne :) Ale f/8 to trochę ciemno a f/5,6 jest trochę drogi

 

Edytowane przez Lukasz83
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli o tym piszesz, to mogę zgarnąć zadbaną, czystą sztukę za ok 400zł :)

 

attachicon.gifrubin.JPG

 

Tak to ten. To ja bym się nie zastanawiał. Dobra cena. Na ewentualnej odsprzedaży nie stracisz jak Ci nie spasuje.

 

Wg mnie F/8 to własnie w sam raz do naszych celów. Nie ma tak dużej obstrukcji jak f/5.6 a co za tym idzie spadku kontrastu. Do słońca i księżyca idealny jak i do dziennej fotografii (na statywie). No i nadają się na małe "maczki" do obserwacji bo po wyjęciu blokady ostrzą bez problemu z kątówką lustrzaną.

 

Rubinar 500 F/5.6 ma kawał LW które niemalże wypełnia menisk :)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak to ten. To ja bym się nie zastanawiał. Dobra cena. Na ewentualnej odsprzedaży nie stracisz jak Ci nie spasuje.

 

Wziąłem :) Wliczając promocję, z powodu której założyłem ten temat - ok 340zł. Potrzebuję jedynie adaptera.

 

W ogóle to ciekawa sprawa, najpierw myślałem, że to jakiś spam, ale okazało się, że rzeczywiście paypal "sponsoruje" dziś 1/5 ceny zakupów na ebayu :wassat: W Anglii szał. Już tylko pół godziny zostało :D

http://www.mirror.co.uk/money/20-ebay-you-spend-20-7663838

 

Dzięki wszystkim za wskazówki :)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Wziąłem :) Wliczając promocję, z powodu której założyłem ten temat - ok 340zł. Potrzebuję jedynie adaptera.

 

W ogóle to ciekawa sprawa, najpierw myślałem, że to jakiś spam, ale okazało się, że rzeczywiście paypal "sponsoruje" dziś 1/5 ceny zakupów na ebayu :wassat: W Anglii szał. Już tylko pół godziny zostało :D

http://www.mirror.co.uk/money/20-ebay-you-spend-20-7663838

 

Dzięki wszystkim za wskazówki :)

 

 

jesli sie go nie da przeogniskowac to pamietaj ze musisz miec adapter z soczewka bo raczej na nieskonczonosc nie wyostrzy.

MTO sie przeogniskowuje bez problemu, Rubinary nie wiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W ogóle to ciekawa sprawa, najpierw myślałem, że to jakiś spam, ale okazało się, że rzeczywiście paypal "sponsoruje" dziś 1/5 ceny zakupów na ebayu :wassat: W Anglii szał. Już tylko pół godziny zostało :D

Gratuluje zakupu, choć mogłeś wcześniej dać znać o takiej promocji ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

jesli sie go nie da przeogniskowac to pamietaj ze musisz miec adapter z soczewka bo raczej na nieskonczonosc nie wyostrzy.

MTO sie przeogniskowuje bez problemu, Rubinary nie wiem.

 

Nie trzeba przeogniskowywać bo to zwykłe M42 i będzie ostrzyło z typową złączką EOS-M42. Przeogniskować trzeba wtedy gdy np obiektyw zahacza o lampe błyskową i trzeba użyć przedłużki żeby się trochę odsunąć ale ten akurat wchodzi bez problemu. Przeogniskowanie potzebne jest tez do uzywania go jako MAK do obserwacji z kątówką.

 

Jeżeli będziesz musiał przeogniskować to robi się to bardzo łatwo czy to Rubinary czy MTO. Miałem jedne i drugie przeogniskowane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Nie trzeba przeogniskowywać bo to zwykłe M42 i będzie ostrzyło z typową złączką EOS-M42. Przeogniskować trzeba wtedy gdy np obiektyw zahacza o lampe błyskową i trzeba użyć przedłużki żeby się trochę odsunąć ale ten akurat wchodzi bez problemu. Przeogniskowanie potzebne jest tez do uzywania go jako MAK do obserwacji z kątówką.

 

Jeżeli będziesz musiał przeogniskować to robi się to bardzo łatwo czy to Rubinary czy MTO. Miałem jedne i drugie przeogniskowane.

nie zrozumiales mnie.

Kolega pisze ze ma nikona wiec trzeba przeogniskowac bo M42 nie ostrzy na nieskonczonosc z nikonem.

wiem bo mam takie :-)

albo kupić adapter z soczewką

Edytowane przez pki1234
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak nie doczytałem. No to da się przeogniskowac. Szkoda psuć obrazu dodatkową soczewką. Ale może warto sprawdzić wcześniej. Moj Rubinar kręcił się tak z 10mm poza znak nieskończoności jeszcze przed przeogniskowaniem wiec Nikon powinien się załapać.

 

Ok, czyli rozumiem, że wystarczy dokupić adapter M42/Nikon bez żadnych soczewek, a jeśli nie będzie ostrzył to przeogniskować?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam już obiektyw, mam adapter (bez żadnych soczewek). Miałem dwie obawy, jedna okazała się bezpodstawna, odnośnie drugiej jestem dobrej myśli :)

 

1. Nie wiedziałem, czy Rubinar zmieści mi się pod lampą. Zmieścił się, na granicy ryzyka ale nie ma żadnego podejrzanego oporu przy wkręcaniu :)

 

IMG_20160406_114450.jpg

 

2. Będzie ostrzył na nieskończoność czy nie? Nie miałem czasu na razie sprawdzić dokładnie, ale wygląda na to, że ostrzy. Dokładnie w tym miejscu:

 

IMG_20160406_114533.jpg

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tym Rubinarem jest jeden mankament. Trzeba uważać na dokładne ostrzenie, bo niewielki obrót dużo zmienia. Trzeba sobie zawczasu ustawić wizjer aparatu do swojego oka i zrobić zdjęcia testowe. Mam tego Rubinara 500/5,6 ale MTO 11CA jaki miałem, łatwiej się ostrzy i daje lepszy detal, za to jest znacznie ciemniejszy. Jednak do tranzytu byłby jeszcze lepszy.

Edytowane przez lemarc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.