Skocz do zawartości

AZ EQ5GT - oś RA


Kirien

Rekomendowane odpowiedzi

Co Wy na to? Gołym okiem widać, że jest różnica w spasowanie a co za tym idzie czyżby oś była nie-osiowa :)?

IMG_01201.JPG

IMG_01211.JPG

 

Jak obracam osią RA to ewidentnie widać pod światło,że pierścionek zatacza pląsy :)

https://youtu.be/5o0dtm1igKo

Sprzęt na gwarancji więc rozważam wymianę.

Edytowane przez Kirien
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie - właśnie specjalnie zmierzyłem szparę specjalnie a nie samą szerokość pierścienia :) Poprostu nie chce mi sie wierzyć żeby SW coś takiego wypuścił :) ROzumiem, niedoróbki kosmetyczne, nadlewki farby, gówniany smar...ale jeżeli sie okaże że bije oś RA to to będzie mój ostatni zakup produktu tej marki.

Edytowane przez Kirien
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety jedyną rzeczą jaka różni montaże SW (no może poza EQ8) jest nośność. Jeden się zacina inny ma opiłki na ślimacznicy etc. a Twój jest troszkę krzywy :Boink:

Wiem, dodaj jedno 0 i wtedy oczekuj, ale....dla mnie 5 tys. to są oszczędności i do długoterminowe :) Ale odwołuję alarm, pomierzyłem dziada i okazuje się, że nierówno stoczony/odlany element nr 3 na obrazku. Sprawia fałszywe wrażenie bicia całości. Bo jakoś mi się nie zgadzało, 20 minutowe klatki bez łaski wchodzą a to raczej nie byłoby możliwe przy takim przekoszniu. Pomierzyłem promień obrotu dość dokładnie i wszystko jest ok, nigdzie nie ucieka od osi. Uff..

 

IMG_0121.JPG

Edytowane przez Kirien
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze filmik https://www.youtube.com/watch?v=wiBnd1c_IQU na pierwszy rzut oka widać jakby faktycznie była oś przekoszona :) Swoją drogą mogli by takich baboli straszących nie zostawiać po ciśnienie mi skoczyło :)

Edytowane przez Kirien
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ślimaki czy sprzęgła? Jak ślimaki to wyregulowałem żeby w najluźniejszym miejscu nie było wyczuwalnego luzu. Przekręcam cały obrót w palcach bez siłowania, ale super lekko to nie śmiga. Coś za coś, nie mam za to luzu. Napewno w żadnym punkcie nie ślimak nie siłuje się ze ślimacznicą na tyle, żeby ciężko w palcach obracać. POza tym - montaż śmiga, 20 minutowe klatki bez zająknięcia wychodzą z prowadzeniem w zakresie +- 1,5 arc sec. Guider to szukacz 8x50 GSO i QHY5 mono pixel 5,2 microna.

Edytowane przez Kirien
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Technologia wykonywania tych montaży jest taka, że najpierw robią odlew, który ma pewną tolerancję, a potem co ważniejsze miejsca (dołki na łożyska itp) frezują z już większą precyzją. Tak więc oś jest zamocowana raczej prosto, bo opiera się na frezowanych miejscach, a z zewnątrz jest odlew, który pasuje "jakoś" :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy w ogóle jest montaż do 10 tyś zł, w którym nic nie trzeba majstrować i działa od strzału? Majstrować - mam na myśli, babrać się z wymianą smarów, czyszczeniem ślimacznicy z opiłków, wymieniać łożyska i inne pierdolety. Sądziłem, że dołożenie 1,5 tys. zł w stosunku do HEQ5 i kupienie AZ EQ5 rozwiąże tą kwestię ale niestety zabawy jest tyle samo co z serią HEQ5,NEQ6. Dosajemy jedynie lepsze ułożyskowanie i paski więc jest cicho.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK czyli mam rozumieć, ze ten wykres PEC PREP jednak nie jest dobry tylko raczej słaby? pyta bo nie uzywalem PEC prepa wczesniej. Sądziłem, że średnie PE w zakresie +0,6 -0,8 arc sec jest niezłym wynikiem. Na wykresie w PHD te linie były zdecydowanie bardziej płaskie, skala była 4" i wybrane arc sec w rozdzielczości 200"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest dobrze. Jego lepsze wypłaszczenie to kwestia już ustawień samej korekcji i wgrania PECa bo widać tutaj na nim okresowość ślimaka. Jak będziesz miał zrobionego PECa to potem trzeba będzie dobrać agresywność korekt bo są za duże. Po korekcie montaż za dużo przeskakuje na drugą stronę (choć nie zawsze ale to już kwestia samego PE który trzeba korygować wczesniej PECem).

Edytowane przez AstroLutek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ta sesja była jeszcze z luzem w RA. Teraz te luzy pokasowałem. Oczywiście nadal mogę w palcach obracać ślimakiem. Silnik nie gubi też kroków więc slimak nie dociska nigdzie ślimacznicy nadzbyt mocno. Czekam na najbliższą pogodę i wtedy zrobie kolejne 20 minutowe klatki już bez luzu w RA i DEC. Jak będzie gorzej to wrócę do ustawienia poprzedniego. Pytanie tylko czy AZ EQ5GT ma te same dane dot okresu slimaka i ilosci zebow co HEQ5 bo w PEC PREP nie ma jeszce do wyboru AZ EQ5 dlatego wybieram HEQ5. Ilosc zebow 135 jest taka sama, nie wiem tylko jak z okresem slimaka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jak jest dokładnie z zębami ale najlepiej będzie jak nagrasz PECa prosto w EQMODzie czyli włączasz guding i włączasz nagrywanie PECa a do tego Ci nie potrzebne informacje techniczne ani PECPrep.

 

post-11075-0-32221500-1409701224.jpg

 

http://eq-mod.sourceforge.net/docs/eqmod_vs-pec.pdf

 

Z tym że tutaj zawsze będziesz musiał montaż po sesji parkować bo potem sie okresy nie będą zgadzały.

 

Druga opcja to nagranie PECa w montażu. Zasada ta sama. Zaczynasz guiding a na pilocie wyszukujesz odpowiednią opcje do nagrywania. Ta opcja jest wygodniejsza bo potem już Cie nie interesuje poprawne ustawienie tego w sofcie bo jest zapamiętane w montażu i on się zajmuje korektami.

Edytowane przez AstroLutek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.