Skocz do zawartości

Mgławica planetarna - NGC 6210


HAMAL

Rekomendowane odpowiedzi

Hamal jak robisz stacki? Ja próbowałem w DSS i bez odpowiedniej liczby gwiazd nie dał rady. A nie ukrywam, że mam chęć na małe DSy. I czy nagrywasz aviki? U mnie w przypadku planet w ciągu minuty robi się 1GB, i jakoś niespecjalnie jest to uzależnione od liczby klatek, tylko od czasu całego avika i ilości pixeli.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale chyba zapomniałeś dodać, że był świetny seenig? 12x12 sekund to prawie plamka ;)

 

Pozdrawiam

p.s.

A tak mniej poważnie to ...

Ci co Cię nie znają mogliby zastanawiać się czy Ty aby nie przerabiasz (downujesz) Hubble'a? :)

(w znanej książce "Limes Inferior" był nawet zawód "downer")

 

Edytowane przez ekolog
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hamal jak robisz stacki? Ja próbowałem w DSS i bez odpowiedniej liczby gwiazd nie dał rady. A nie ukrywam, że mam chęć na małe DSy. I czy nagrywasz aviki? U mnie w przypadku planet w ciągu minuty robi się 1GB, i jakoś niespecjalnie jest to uzależnione od liczby klatek, tylko od czasu całego avika i ilości pixeli.

Powyższe zdjęcie stackował AS!2 ale doskonałe efekty daje też Registax5, wszystko zależy od typu materiału. Kiedyś będąc przekonanym że będę łączyć materiał z wielu nocy robiłem UWAGA ^_^ kartonowe szablony które kładzione na dolny kant ekranu wytyczały mi gdzie mają być dwa obiekty ustawiające mi kąt kadru. Po takim dostrojeniu jeszcze tylko szybka migawka przełączania się w paint między klatką WZORCOWĄ a klatką próbną tej sesji gdzie każde odchylnie ustawienia kąta kadru jest natychmiast widoczne jako ruch obrotowy, i można sesję już puszczać a że seeing do takich foto nie trwa nigdy dłużej niż 2-3 to o rotację w czasie sesji można się nie obawiać. Prędzej luz osiowy tulei w wyciągu okularowym, który każdy wyciąg ma, popsuje nam dane ustawienie.

 

Jednak..

 

Tak naprawdę w praniu wyszło że wyjątkowo udane foto dużej skali DS jest zazwyczaj płodem jedynie jednej super udanej 2-3h sesji, kolejny taki wyjątkowy seeing trafi nam się za miesiąc, może 6 miesięcy, a wtedy będziemy już realizować inne obiekty, więc tak naprawdę można takiego superpower DS z dwoma gwiazdkami w kadrze zestackować czymkolwiek do planet prowadząc na jedną z nich.

 

Tyle mogę napisać od siebie.

 

M51 w Próbnych strzałach stackowałem w DSS

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już sama modyfikacja kamerki ASI wygląda jak technologia kosmiczna :)

Zauważcie że wszystko robię na małych jackach, już dawno miałem przejść na 5.5/2.1, nawet zakupiłem asortyment, ale stare przyzwyczajenie swoje robi ^_^ a to jeszcze z dawnych czasów kiedy co chwila ktoś przychodził, aby mu naprawić wtyczkę od słuchawek a jak przyszła kolej na nowe to dostawałem sprzęt na materiał a wbrew pozorom nie są one takie głupie w użyciu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

montaz jarzmowy. wyglada i brzmi niecodziennie.

 

jak duzy jest zakres ruchu lawo-prawo gora-dol -> na jednym ustawie silnika?

 

gratuluje setupu zaciecia umiejetnosci i fotek.

Najwyższy obiekt jaki nim zrobiłem to NGC 1530 (więc Dec+75) a najniższy jaki robię ostatnio to Mars (więc Dec -22)

Ale zasięg w górę można zwiększyć dając stosowne podkładki lecz tam nie ma już nic aż tak godnego takiego kombinowania, za to minimalna Dec to jedynie kwestia długości rurki deklinacji, ale że ja tak nisko to mam okalające działkę tuje sąsiada, nie ma więc sensu kombinować, zresztą skala z którą robię już poddaje w wątpliwość robienie poniżej 0 Dec, Jesion kiedyś pisał nawet o +30-+40 Dec

Zakres czasu pracy to godzina, ale to też jedynie kwestia długości szyny po której jedzie napęd, mam też uciętą szynę 2 godzinną, kiedyś testowałem robienie pojedynczych klatek o takich czasach.

 

 

 

 

A masz w planie naświetlić ją w Ha i OIII ?.

Robiłem jej i innym planetarkom sporo prób z OIII, Ha, SII, IRpass i powiem szczerze, że na razie nie widzę możliwości pozyskania czegoś interesującego. Jest fajny temat na cloudy noghts na ten temat, ale obawiam się że w mojej skali obrazu, bez lustra 50cm to nie podchodź. Przydał by się też filtr NII do planetarek, ale ta cena...

 

http://www.cloudynights.com/topic/518035-ngc-6210-in-nii-oiii-can-superturtles-fly/

 

z takiej skali i detalu chwilowo świat się cieszy, choć ładne jest, nie da się zaprzeczyć :) Gość kiedyś był ogólnie znanym Guru planetarkowym i wymiatał w te klocki :)

http://www.cloudynights.com/topic/504343-ngc-6210/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak czy inaczej, wygląda na to, że uzyskujesz w tej chwili najlepsze na świecie efekty w fotografii tych trudnych mgławic planetarnych. Cieszę się z tego i gratuluję!

P.S

Ten gif naprawdę warto uważnie obejrzeć!

Edytowane przez ryszardo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 tygodni później...

Szukałem jakiegoś ciekawego obiektu na dzisiejszą noc i znalazłem żółwika. W Stellarium brak zdjęcia więc szukam na googlach. Jakieś kiepskie foty... i jedna fajna. Patrze i myślę: znam ten styl. No i fakt Hamal! Naprawdę fajna fotka. Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.