Skocz do zawartości

Zakup pierwszego "prawdziwego" teleskopu


Tercjusz

Rekomendowane odpowiedzi

Jak się zastanawiasz czy pole widzenia ci wystarczy - to nic prostszego - odpal Stellarium. W prawym górnym rogu masz panel gdzie wpisujesz dane teleskopu i okularu. Nastepnie wyszukaj obiekt i... bedziesz wiedział jaki kawałek nieba zobaczysz.

I nie zapomnij o obliczeniach źrenicy wyjsciowej...

Edytowane przez JSC
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tercjusz , a to coś z marketu , co masz, to jakie to ma parametry ? jakiś symbol albo link. Jakie okulary?

 

 

Mój teleskop to:

http://fanlidla.pl/gazetka/2015.12.10.prezenty.dla.kazdego/25536,Teleskop,SkyLux

 

Skylux 70/700

Okulary w zestawie 20 i 4.

Sam dokupiłem vixen 10

 

Generalnie księżyc widać ładnie i czasami można dostrzec szczegóły. Mars to kulka 3 mm śrrednicy, saturn widać ładnie pierścienie wokoło niego i kulkę o średnicy powiedzmy 4-5 mm. Jowisz można czasami dostrzec dwa pasy na nim oraz zawsze widać 4 księżyce (jeśli oczywiście są widoczne).

Niestety, nic więcej w nim nie widać - wczoraj próbowałem namierzyć IC 4592 ale po 20 min się poddałem - kompletnie nic nie widać. W zimie skierowałem swój wzrok na mgławicę Oriona - gwiazdy w niej było widać pięknie ale żadnej mgławicy nie widziałem - może lekką ale to bardzo lekką mgiełkę - lecz było to na granicy widzialności.

 

I to mnie dobija bo nic poza planetkami nie widzę w nim.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spróbuj przejechać się gdzies pod ciemne niebo - od razu bedziesz wiedział czy takie wycieczki nocne sa w twoim typie ;)

Tutaj masz co mozna zobaczyc z DS-ów przez SkuLuxa http://astronomie.n-t-l.de/observationpages/index.htm

W tym rozdziale porobił nawet jakies szkice ;)http://astronomie.n-t-l.de/observationpages/optimus_bericht_09.htm

 

Przy okazji mozesz zobaczyc jego inne teleskopy - na górze w pasku i porównać jak co widać (sa tam równiez szkice - "Skizzen")

PS Mnie najlepiej działa tłumacz z przeglądarką Google Chrome ;)

 

EDIT mam nadzieję, że nie spodziewasz sie obrazków DS-ów jak z albumów astronomicznych

Np. M99 z powyzszego linka teleskopem 356mm (tak to widać - monochromatycznie - bez kolorów*)

aac55580.jpg

I jej zdjęcie:

https://en.wikipedia.org/wiki/Messier_99#/media/File:M99s.jpg

 

*Oczywiście kolory gwiazd widac - bez paniki ;) - mamy tutaj nawet cały o tym wątek - a obserwacje gwiazd podwójnych to dla niektórych naprawdę frajda.

 

Pamiętaj - najważniejsze jest ciemne niebo! Nawet blask Księzyca przeszkadza w obserwacji słabych DS-ów

Edytowane przez JSC
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy okularze 20mm masz źrenicę wyjściową 2mm i powiększenie 35 , czyli obraz będzie ciemny, zdegradowany "rozmydlony" , będzie przekroczona granica rozdzielczości, przy tych krótszych okularach będzie jeszcze gorzej, Będzie w miarę dobrze widać, coś co jest bardzo jasne, czyli księżyc i planety , te kitowe okulary mogą mieć wąskie pole widzenia , czyli obserwacje gwiazd (ich układu ) też nie będą imponujące. Dla porównania zobacz kiedyś niebo w lornetce o takiej samej aperturze , np lornetka 15x70 , czyli powiększenie 15 razy , średnica szkieł 70mm ,źrenica wyjściowa 4,6 mm , pole widzenia coś koło 4,5 stopnia , rozdzielczość obrazu dobra , jasność dobra, tak najłatwiej się kapnąć o co chodzi w tych wszystkich parametrach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczorajszej nocy , a raczej tej co się skończyła dziś rano, był Księżyc , Jowisz , Saturn i Mars , ja wytaszczyłem refraktor na podwórko , szału nie ma, ale zawsze coś, trzeba trochę poczekać na gwiazdy i inne ledwo świecące obiekty. Z miasta chyba będzie tak samo widać jak z ciemnego miejsca , czyli nie opłaca się gdzieś wyjeżdżać.Ja mieszkam od kilku miesięcy na wsi , w takie noce jak teraz jest "jasność" w mieście tak może tego nie widać , i tak nie ma nocy bo latarnie świecą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ahoj - że tak się wyrażę:)

No i weekend za mną - byłem w niedzielę na targach książki i kupiłem sobie polecany Miesięczny Przewodnik po Niebie - dałem tylko 20 dyszki (+22 zeta za wstęp na targi dla rodzinki hehe) - super książka - pochłaniam.

 

Co do moich obserwacji:

Piątek niestety pochmurny był u mnie i nawet księżyc głęboko się schował.

Sobota także nie należała do najprzyjemniejszych bo po całym dniu pięknego nieba, wieczorem nie było szans - aczkolwiek podobno warunki poprawiły się po 1 w nocy :) ale nie dotrwałem.

 

Za to Niedziela ... Niedziela była nasza! :)

Jowisz - pięknie widoczne dwa pasy i cztery księżyce.

Mars - dzisiaj, pomimo pełni faktycznie był ciut większy - choć dalej jest to malutka, czerwona kuleczka.

Saturn - choć mniejszy (pewnie dlatego, że był pod księżycem) pięknie się prezentował no i pierścienie układają się super do obserwacji.

 

Wszystko inne cisza i nie udało mi się złapać - pewnie tak jak ktoś pisał - Jego Wysokość Księżyc postanowił onieśmielić wszystkich swoją klasą.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy sławną Tabelę Wimmera juz masz? http://astropolis.pl/topic/43314-tabela-wimmera-v3/

 

DS-y w refraktorku 70/700 ledwo co widac. Czasem trzeba wypatrzec zerkaniem... Kiedys miałem lidlowego SkyLuxa, wiem, ze widziałem* wiele DS-ów jak miałem na wyjeździe cimne niebo (w mieście nic nie widziałem), ale nie pamietam które i z jakim okularem (na pewno te najjasniejsze jak M13 ;) ). Wydaje mi sie , ze miałem okular 25mm... ten Nimiec (z linku podanego wczesniej przeze mnie) pisze, ze miał okular 32mm (obawiam się, ze ze sporą winietą, bo przelot wyciagu tego refraktorka jest mały i wynosi 1,25" jesli dobrze pamietam). Czasem dobrze jest patrzeć bez katówki - wtedy masz wiekszą transmisje i wyciag dalej wysuwasz, a wiec rurka wyciągu nie blokuje wiązki swiatła). Trzeba metoda prób i błędów ustawiac teleskop pod swoje własne doswiadczenia.

 

*"widziałem" w sensie, że w ogóle dostrzegłem ;)

Edytowane przez JSC
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy sławną Tabelę Wimmera juz masz? http://astropolis.pl/topic/43314-tabela-wimmera-v3/

 

DS-y w refraktorku 70/700 ledwo co widac. Czasem trzeba wypatrzec zerkaniem... Kiedys miałem lidlowego SkyLuxa, wiem, ze widziałem wiele DS-ów jak miałem na wyjeździe cimne niebo (w mieście nic nie widziałem), ale nie pamietam które i z jakim okularem (na pewno te najjasniejsze jak M13 ;) ). Wydaje mi sie , ze miałem okular 25mm... ten Nimiec (z linku podanego wczesniej przeze mnie) pisze, ze miał okular 32mm (obawiam się, ze ze sporą winietą, bo przelot wyciagu tego refraktorka jest mały i wynosi 1,25" jesli dobrze pamietam). Czasem dobrze jest patrzeć bez katówki - wtedy masz wiekszą transmisje i wyciag dalej wysuwasz, a wiec rurka wyciągu nie blokuje wiązki swiatła). Trzeba metoda prób i błędów ustawiac teleskop pod swoje własne doswiadczenia.

 

wydrukowałem sobie tą tabelę jakoś w styczniu czy grudniu ale podziałem - wezmę jeszcze raz ją na warsztat. Dzięki za przypomnienie.

Co do tego niemca to dla mnie niemiecki gorzej niż hebrajski hehehe :)

 

Jeszcze jedną rzecz widziałem wczoraj ciekawą - oglądając niebo i gwiazdy skupiłem się na chwilę na Arktur i patrząc na nią nagle przeleciało mi coś po niebie.

Bardzo jasny rozbłysk i łuna przelotu - ale gołym okiem nie byłem w stanie nic zobaczyć - i było to bardzo szybko - byłem bardzo zaskoczony i zdziwiony ale wyglądało to pięknie.

Przeleciało wzdłuż całego pola widzenia w okularze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy okularze 20mm masz źrenicę wyjściową 2mm i powiększenie 35 , czyli obraz będzie ciemny, zdegradowany "rozmydlony" , będzie przekroczona granica rozdzielczości,

 

Źrenice wyjściowe na poziomie 1,5 - 3mm to norma w obserwacjach DS. Większe (5 - 7mm) stosuje sie tylko do wyszukiwania obiektu, ew. z filtrami mgławicowymi do obserwacji rozległych DS'ów.

 

W moim SW 80/400 uwielbiam "skanować" niebo na małych powiększeniach, ale żeby obejrzeć w nim coś konkretniej to już trzeba obniżyć jasność tła poprzez zwiększenie powiększenia. Powiększenia rzędu 30 - 50x są w nim najlepsze do obserwacji DS (galaktyki, gromady kuliste, otwarte). Na 50 - 85x można już dostrzec "mrowienie" w jaśniejszych gromadach kulistych. Jedynie mgławice emisyjne wymagają mniejszych powiększeń, ale to tez zależy od ich jasności powierzchniowej. M17, Laguna czy M27 świetnie prezentują sie z UHC w 50x i to z miasta.

 

Dlatego uważam że SW 80/400 dystansuje wszelkie lornetki typu 15x70, bo to są tylko przeglądówki do asteryzmów i dużych gromad otwartych. Tam gdzie lorneta 15x70 sie kończy, tam mały Sky-watcherek dopiero pokazuje swoją moc.

 

DS-y w refraktorku 70/700 ledwo co widac. Czasem trzeba wypatrzec zerkaniem... Kiedys miałem lidlowego SkyLuxa, wiem, ze widziałem* wiele DS-ów jak miałem na wyjeździe cimne niebo

 

Chyba troche przesadzasz. Owszem mały refraktorek nie służy do rozbijania "kulek" i wyszukiwania detali w galaktykach, ale DS'ów widać nim sporo i wiele z nich ze szczegółami. Być może trzeba mu pomóc dobrą kątówką i lepszej klasy okularami ale widokami na pewno sie odwdzięczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.